רוסיה תאסור הקרנת סרטים המאיימים על אחדות המדינה ותרבותה

אחרי שבקיץ האחרון נכנס לתוקפו חוק האוסר על ניבולי פה ושפה גסה באמנויות ובתקשורת, כעת נקבעו תקנות חדשות שלפיהן סרטים המאיימים על אחדות המדינה ומערערים את יסודותיה ייאסרו להקרנה

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר זהר
איתמר זהר

משרד התרבות ברוסיה ממשיך להקשות על היוצרים במדינה. אחרי שבקיץ האחרון נכנס לתוקפו חוק האוסר על ניבולי פה ושפה גסה באמנויות ובתקשורת, כעת נקבעו תקנות חדשות שלפיהן סרטים המאיימים על אחדות המדינה ומערערים את יסודותיה ייאסרו להקרנה. על פי "גרדיאן", התקנות החדשות היו אמורות להיכנס לתוקפן ב–1 בינואר, אבל עדיין לא אושרו.

מתוך "לווייתן"צילום: אי־פי

עם זאת נראה כי זהו רק עניין של זמן עד שייכנסו לתוקף. שר התרבות הרוסי, ולדימיר מדינסקי, מוביל את המהלכים האלה בתמיכתו של הנשיא ולדימיר פוטין שיזם חוקים המקדמים ערכים שמרניים ברוסיה.

אחד הנפגעים הבולטים מכך עשוי להיות הבמאי אנדריי זביאגינצב. אף על פי שסרטו "לווייתן" זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר ונחשב למועמד בולט לזכות באותה קטגוריה גם בטקס האוסקר, שיתקיים בחודש הבא, שר התרבות מדינסקי אינו מחובביו. הוא אינו רואה בסרט הרוסי הראשון שזכה בגלובוס הזהב מאז "מלחמה ושלום" של סרגיי בונדרצ'וק מסוף שנות ה–60 גאווה לאומית, אלא להיפך. בראיון לעיתון הרוסי "איזבסטיה" בשבוע שעבר אמר כי אינו מזהה בסרט "את עצמי, את חבריי, את עמיתיי או אפילו חברים של חברים של הדמויות המוצגות בו".

זביאגינצב אמר בתגובה כי צריך לפטר את מדינסקי על דבריו. הבמאי, שסרטו יעלה בישראל בשבוע הבא, סיפר באוקטובר האחרון ל"הארץ", כשהסרט הוקרן בפסטיבל חיפה, כי ביקש למתוח בו ביקורת על הממסד ברוסיה כיום, על שחיתותו ועל יחסו המזלזל והמשפיל את הפרט.

במאי אחר, אנדריי פרושקין, תהה השבוע בשיחה עם אנשי סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, בעקבות התקנות החדשות, "מי יקבע שהתרבות הוכפשה? משרד התרבות? הציבור? איך אפשר לקבוע בחוק שהתרבות הוכפשה? ומה יותר מכתים את התרבות במאה ה–21 מאשר חוקים כאלה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ