עמוס גיתאי עובד על סרט על התובע הארגנטינאי שנמצא מת בדירתו

דמותו של אלברטו ניסמן, התובע הפדרלי שחקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ונמצא אתמול מת בדירתו, תעמוד במרכז סרט חדש של עמוס גיתאי, שבו אמורה לככב ז'ולייט בינוש

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

דמותו של אלברטו ניסמן, התובע הפדרלי בארגנטינה שחקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ונמצא אתמול מת בדירתו, אמורה היתה לעמוד במרכזו סרט חדש של עמוס גיתאי. לדברי גיתאי, כתיבת התסריט הושלמה לפני כשנה וחצי, ז'ולייט בינוש הצרפתייה וריקרדו דרין הארגנטינאי אמורים היו לשחק בתפקידים הראשיים, אבל לדברי גיתאי, הפקת הסרט שאמור היה להיקרא "אמיה", לא יצאה עדיין לפועל עקב העדר מימון.

התובע רוברטו ניסמן שנמצא מת בדירתוצילום: אי־פי

לפי התסריט, הסרט נפתח בפיגוע שהתרחש מחוץ לבניין אמיה (בניין הקהילה היהודית) בבואנוס איירס ביולי 1994, שבו נהרגו 85 איש ויותר מ–200 נפצעו. 13 שנה לאחר מכן, אחרי שנים של חקירות שהסתיימו ללא תוצאות, ממנה הנשיא את התובע אלברטו ניסמן לחקור את המקרה. ניסמן מגלה שהפיגוע הוא נושא רגיש בפוליטיקה הארגנטינאית, ושלאורך השנים ראיות ועדויות הקשורות בו נעלמו והשתנו שוב ושוב. כאשר הוא מתחיל לפתור את המסתורין שמאחורי הפיצוץ, הוא מגלה כי מוקף באויבים, מקבל איומים על חייו, וכאשר הרומן שהוא מנהל עם עיתונאית המגלה עניין בחקירה מתפרסם, גם האינטגריטי שלו עומד בסכנה.

גיתאי מספר כי עבד על התחקיר לסרט במשך שלוש שנים, יחד עם שלושה תסריטאים – העיתונאי רונן ברגמן והתסריטאיות שרי תורג'מן ומארי ג'וזה סאנסלם. "הפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס היה אירוע טראומטי לקהילה היהודית שחיה שם, ואותי עניין לבדוק איך הקונפליקט שלנו במזרח התיכון מגיע לצד השני של כדור הארץ ומייצר אלימות במקום כל כך רחוק, ואיך הקהילות השונות שחיו שם בדו קיום – מהגרים מסוריה ולבנון ויהודים שהגיעו לארגנטינה בעקבות השואה – הושפעו מהפיגוע הזה", אומר גיתאי. "הסרט הוא סוג של מותחן, וניסמן, שנרצח אתמול, הוא הדמות הראשית בסרט".

עמוס גיתאיצילום: אבשלום

ברגמן, שכתב על הפיגוע במסגרת עבודתו העיתונאית, מספר כי פגש בעבר את ניסמן. ההיכרות ביניהם נמשכה שנים, הם דיברו לאחרונה לפני חודש, וברגמן סיפר לו על הסרט המתוכנן. "ככל שיכולתי לשפוט, ניסמן לא סלד מפרסום", הוא מציין. "אני קורא לו שאהיד למען הצדק, מרטיר שפעל למען מטרה. הוא ידע שהוא תחת סכנה אבל התעקש להמשיך ולחקור. עם זאת, אני לא העליתי בדעתי שהמציאות תכתוב לנו סוף הרבה יותר הוליוודי מזה שאנחנו כתבנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ