צפון קוריאה לגרמניה: מי שיקרין את "ראיון סוף" ייענש

צפון קוריאה האשימה את פסטיבל הסרטים של ברלין ב"טרוריזם" בגלל הכוונה להקרין בו את הסרט מעורר המחלוקת, אך עד מהרה התברר שמדובר בטעות. הסרט יוקרן בגרמניה אך לא בפסטיבל

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

הסרט "ראיון סוף" חזר לכותרות בסוף השבוע, כאשר צפון קוריאה האשימה את פסטיבל הסרטים של ברלין ב"טרוריזם" בגלל הכוונה להקרין בו את הסרט מעורר המחלוקת. ואולם עד מהרה התברר שמדובר בטעות, מפני שלמנהלי הפסטיבל הגרמני היוקרתי, שייפתח ב–5 בפברואר, לא היתה כל כוונה להקרין את הסרט. מה שגרם לטעות ככל הנראה היתה תחילת הפצתו של הסרט בבתי קולנוע בגרמניה, המתוכננת אף היא ל–5 בפברואר.

בהצהרה זועמת שפירסמה צפון קוריאה ביום רביעי נכתב: "אין כל קשר בין הקרנת הסרט, אשר פוגע בכבודה של ההנהגה העליונה בצפון קוריאה ומסית לטרור, לבין 'חופש הביטוי' שבו מתהדרת גרמניה. אין ספק שמדובר בהסתה לטרור, ושזו עומדת בניגוד למטרתו ולטבעו של פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ברלין. על ארצות הברית וגרמניה להפסיק באופן מיידי את הפארסה של הקרנת הסרט האנטי־קוריאני בפסטיבל הסרטים".

צילום: אי־פי

בסיומה של ההצהרה הופיע איום חד משמעי: "מי שמשתתפים בפעילות הטרור הזאת ומבצעים פרובוקציה ממניעים פוליטיים, ומי שנוטלים חלק בביזוי כבודה של צפון קוריאה והסוברניות שלה, לעולם לא יצליחו לחמוק מעונש חסרת רחמים", הזהירו בפיונגיאנג.

בעקבות הצלחתו של הסרט בחודשים האחרונים להצית מתיחות של ממש וכעס הדדי ביחסי ארצות הברית וצפון קוריאה, החליטו בגרמניה להתייחס לאיום הזה במלוא הרצינות. לפי דיווחים שפורסמו בעיתונות הגרמנית, מנהל פסטיבל ברלין דיטר קוסליק אולץ להיפגש ביום חמישי עם שגרירה של צפון קוריאה בגרמניה ולהסביר לו שהפסטיבל לא תיכנן מעולם להקרין את הסרט "ראיון סוף". דובר מטעם הפסטיבל אמר ל"ורייאטי" כי השגריר הבין את ההסבר וקיבל אותו.

"ראיון סוף" היה הסרט שעמד בלב הסכסוך המתוקשר האחרון בין צפון קוריאה לבין ארצות הברית. לאחר מתקפת הסייבר על מחשבי חברת סוני פיקצ'רס בנובמבר, איימו האקרים – שלהערכת סוכנויות הביון האמריקאית קשורים לצפון קוריאה – כי בתי קולנוע שיקרינו את הסרט הזה בארצות הברית עלולים להיות מטרה לפיגועי טרור. "ראיון סוף", בכיכובם של סת רוגן וג'יימס פרנקו, הוא קומדיה שמספרת על שני עיתונאים כושלים שיוצאים לראיין את מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, ומתבקשים על ידי סוכנויות האמריקאיות לחסלו. בצפון קוריאה טוענים כי הסרט לועג למנהיג הקוריאני ופוגע בכבודה של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ