ביקורת בתעשיית הקולנוע על החלטת משרד התרבות להציב ביתן בפסטיבל קאן

מאז שנות ה–80 פועל ביתן ישראלי שמתופעל על ידי קרן הקולנוע הישראלי ומביא הישגים לתעשייה המקומית. בעקבות החלטת משרד התרבות צפוי להיסגר הביתן הוותיק. מנכ"ל הקרן: "זו תהיה בכייה לדורות"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

משרד התרבות והספורט הודיע אתמול כי יציב השנה לראשונה ביתן ישראלי מטעמו בפסטיבל קאן. בביתן זה יתקיימו לאורך הפסטיבל שורה של אירועים, במטרה לחשוף את מבקרי הפסטיבל ליצירות קולנוע ישראליות. בנוסף, הוא יאפשר למפיקים ובמאים ישראליים ולמנהלי קרנות הקולנוע להציג פרויקטים קולנועיים חדשים ולקדם שיתופי פעולה עם מדינות אחרות. ואולם בתעשיית הקולנוע הישראלית הופתעו הבוקר לשמוע את ההודעה. מפיקים טוענים כי לא התייעצו עמם בעניין וחלק מהם מותחים ביקורת על המהלך.

מאז שנות ה–80 כבר פועל ביתן ישראלי בקאן. בתחילה היה זה מרכז הקולנוע הישראלי שפעל במשרד התמ"ת שמימן את הביתן וניהל אותו לאורך שנים, לאחר מכן עברה האחריות הזאת להתאחדות ענף הקולנוע, ולפני כמה שנים הוחלט כי ההתאחדות תמשיך לממן ולהפעיל את הביתן הישראלי בפסטיבל ברלין ואילו את הביתן בקאן תממן ותפעיל קרן הקולנוע הישראלי. 

הביתן הישראלי הוקם מדי שנה במקום קבוע, במתחם סגור הנקרא "הריביירה", נהנה שם ממיקום מרכזי, ושירת מפיקים ויוצרים ישראליים שרצו להפיץ סרטים קיימים שלהם וגם פרויקטים קולנועיים עתידיים, ולמצוא להם שותפים ומשקיעים ממדינות אחרות. יו"ר קרן הקולנוע, כתרי שחורי, שנחשב לבעל קשרים מעולים וענפים עם גורמי קולנוע בזירה הבינלאומית, ניהל את הביתן וניצח בו על שיווק התוצרת הקולנועית הישראלית.

המקום שבו מתקיים פסטיבל קאןצילום: אי־פי

במשרד התרבות, לעומת זאת, הודיעו כי יקימו את הביתן שלהם ב"כפר הבינלאומי" (village international) הפועל בפסטיבל הצרפתי מאז שנת 2000, וגם בו ביתנים המאפשרים למדינות שונות לשווק את תוצרתן הקולנועית ולרקום שיתופי פעולה עם אנשי וגופי קולנוע ממדינות אחרות. בביתנים הללו מתקיימים בדרך כלל אירועים חגיגיים כמו הכרזות על פרויקטים קולנועיים חדשים וחתימת חוזים, וכן אירועים לקידום מכירות ויחסי ציבור של סרטים. 

ואולם שחורי טוען כי עלות הקמת הביתן ב"כפר" גבוהה באופן משמעותי מעלות הביתן ב"ריביירה". לדבריו מדובר בסכום של 30 אלף יורו ב"כפר" לעומת 12 אלף יורו ב"ריביירה". הוא מבהיר כי איש מטעם מועצת הקולנוע או משרד התרבות לא התייעץ בו לפני שהתקבלה ההחלטה על הקמת הביתן החדש. "מידרו אותנו באופן מוחלט, עשו זאת מאחורי הגב שלנו, למרות שבמועצה הבטיחו לא לעשות דבר בלי לערב אותי", הוא אומר.

בעקבות זאת, מבהיר שחורי כי בכוונתו להודיע בימים הקרובים להנהלת פסטיבל קאן על ביטול הביתן הישראלי ב"ריביירה". "אני מוותר על הביתן הזה. אמנם הוא היה במיקום מצוין, בשדרה המרכזית, נדל"ן של זהב, ובעיני זו תהיה בכייה לדורות", הוא אומר, אבל מבהיר כי למדינה בסדר גודל של ישראל אין כל הצדקה להחזיק שני ביתנים בפסטיבל.

הביתן של קרן הקולנוע הישראליצילום: מאיה גולדשטיין

בשנים האחרונות שחורי נחשב לאיש השיווק הלא רשמי של הקולנוע הישראלי בעולם, ומפיקים מעידים כי הביתן בפסטיבל קאן בראשותו שירת את כל הסרטים והיוצרים הישראלים, ופעל גם לקידומם של סרטים שנוצרו בתמיכת הקרן המתחרה, קרן רבינוביץ'. ואולם במועצה החליטו באחרונה לקדם את עניין שיווק הסרטים הישראלים בחו"ל, ולהקפיד שהנושא יופקד בידיו של גורם נטרלי. במועצת הקולנוע אף הקימו באחרונה ועדה כדי שתבחן אפשרות להקמת גוף שיטפל בשיווק הסרטים הישראליים בחו"ל. נבחנת האפשרות שבהקמתו יהיו שותפים, לצד משרד התרבות, גם משרדי ממשלה נוספים ובהם משרדי התיירות, הכלכלה והחוץ. 

בהודעת משרד התרבות צוין כי הביתן הישראלי יוקם בשיתוף עם המועצה הישראלית לקולנוע ומכון הייצוא. שרת התרבות, לימור לבנת, מסרה: "אני גאה במהלך חשוב זה, אשר יספק במה ראויה ומכובדת לקולנוע הישראלי באחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם, בו מבקרים מאות אלפי אנשים מדי שנה. הקמת הביתן הישראלי בקאן 2015 מתכתבת עם פריחתו ושגשוגו של הקולנוע הישראלי בשנים האחרונות, אשר הפך לשחקן מכריע בפסטיבלים הבינלאומיים החשובים בעולם". 

המפיק מרק רוזנבאום הביע הבוקר דאגה מהחלטת משרד התרבות. "הביתן הישראלי בקאן תיפקד היטב לאורך השנים, והוא נמצא במיקום מצוין", אמר ל"הארץ". "אין לי מושג איך יהיה הביתן החדש וכיצד יתפקד. זה צעד תמוה בעיני — אם יש ביתן שמתפקד היטב במיקום טוב למה שמשרד התרבות לא ייקח אותו ויממן אותו פשוט? יש עניין של המשכיות, ואנו עלולים להפסיד מקום קבוע שתיפקד שנים. וחוץ מזה אני מודאג — אולי בשנה הבאה במשרד כבר לא ימצאו כסף להפעלת הביתן הזה?"

יו"ר מועצת הקולנוע פרופ' דוד אלכסנדר מסר בתגובה: "המנדט שיש למועצת הקולנוע מכוח חוק הקולנוע מעניק לה חופש מלא לפעול לקידום הקולנוע הישראלי ושיווקו בארץ ובחו״ל, וזאת מבלי שתידרש לקבל אישור מראש מקרן הקולנוע הישראלי או מכל גורם אחר בתעשיית הקולנוע הישראלי. ישנם מקרים בהם המועצה בוחרת להתייעץ עם נציגים מן התעשייה המקומית אך במקרה הזה, לא רק שכאמור, אין זה מחובתה אלא שגם מעולם לא הבטיחה לעשות כן וכל טענה לפיה הבטיחה הינה שקרית. 

"לפיכך, ועדת השיווק של מועצת הקולנוע המליצה על הקמת ביתן קולנוע ישראלי לראשונה בפסטיבל קאן. זאת לאחר שבחנה חלופות שונות וזאת נמצאה הטובה ביותר לטובת הקולנוע הישראלי על יוצריו ויצירותיו. יודגש כי היקפי פעילותו של ביתן אשר יוקם במקום מרכזי בכפר הבינלאומי ויישא את דגל ישראל לצד ביתנים של מדינות מובילות, הינם נרחבים הרבה יותר מאשר דוכן פשוט בשוק הצמוד לפסטיבל. באשר לתקציב למימון הקמת הביתן, הרי שזה אינו חלק מהתקציב השנתי שמועצת הקולנוע מעבירה לקרנות וגופי הקולנוע, אלא תקציב ייעודי נוסף ממשרד התרבות המברך על המהלך ומאמין שיניב פירות לקולנוע הישראלי וקרנות הקולנוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ