סרט איראני על מוחמד מעורר מחלוקת ערב הבכורה

סרטו של הבמאי מג'יד מג'ידי, שהוא הסרט האיראני היקר ביותר אי פעם, מתמקד בילדותו של הנביא. גורמים בעולם המוסלמי קראו שלא להפיצו עקב חשש מסילוף דמותו של הנביא

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הסרט האיראני היקר ביותר שהופק אי פעם מעורר מחלוקות עוד לפני הקרנת הבכורה שלו, שאמורה להתקיים היום (ראשון) בטקס הפתיחה של פסטיבל סרטים בטהראן — כך מדווח העיתון הבריטי "גרדיאן". יוצרי הסרט "מוחמד, שליח האל", העוסק בחיי הנביא מוחמד, ניסו אמנם לעשות ככל יכולתם כדי להימנע ממחלוקות, ובכל זאת קראו גורמים בעולם המוסלמי שלא להפיץ את הסרט.

"אנו דורשים שאיראן תימנע מלהפיץ את הסרט כדי שדמותו המסולפת של הנביא לא תתקבע בתודעתם של מוסלמים", נכתב בהצהרה שפירסמה אוניברסיטת אל־אזהר בקהיר עוד ב–2012. " אנו קוראים לכל יוצרי הסרטים באשר הם להתייחס בכבוד לדתות ולנביאים". קטאר, לעומת זאת, הכריזה על כוונה להפיק סרט מתחרה על חייו של הנביא, בתקציב עתק של מיליארד דולר.

הבמאי מג'יד מג'ידי. ניסה להימנע ממחלוקותצילום: אי־פי

את הסרט האיראני, שאמור להיות חלק ראשון בטרילוגיה, ביים הבמאי מג'יד מג'ידי ("ילדי גן עדן", "באראן"), והעבודה עליו נמשכה חמש שנים ונעשתה תחת מעטה חשאיות. הסרט מתמקד בילדותו של הנביא, ותקציבו, המוערך ב–30 מיליון דולר, הופך אותו להפקה הקולנועית האיראנית היקרה ביותר אי פעם. הסרט הופק בתמיכת השלטונות האיראניים והפצתו הבינלאומית מתוכננת למארס הקרוב.

יוצרי הסרט הקפידו שלא להראות את פניו של מוחמד בסרט, כדי לא לפגוע ברגשותיהם של מוסלמים, ולצורך כך נעזרו בין היתר בשירותיו של הצלם האיטלקי ויטוריו סטורארו ("אפוקליפסה עכשיו").

לפי העיתון "טהראן טיימס", בתגובה לדרישת אוניברסיטת אל־אזהר שלא להקרין את הסרט אמר מג'ידי במסיבת עיתונאים בתחילת החודש כי התייעץ עם מנהיגים דתיים שיעים וסונים לפני שהחלה הפקת הסרט וגם במהלכה. "אני מודע לרגישויות", אמר הבמאי. "היום עלינו להציג לפני העולם את התפישה הנכונה של איסלאם, ומה שצריך להטריד את חברינו באל־אזהר זה מיעוט יצירות האמנות בנושא הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ