בעקבות מאבק של המנויים, סינמטק הרצליה יחזור לארבעה ימי פעילות בשבוע

עיריית הרצליה הודיעה למנויים, שנלחמו נגד צמצום פעילות הסינמטק, כי במארס יגדלו ימי הפעילות משלושה לארבעה. אך המנויים חוששים שהגדלת התקציב לא תספיק

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית הרצליה הודיעה אתמול (ראשון) למנויי הסינמטק העירוני, שנלחמו בשבועות האחרונים נגד צמצום פעילותו של הסינמטק, כי החל בחודש הבא יחזור המוסד לפעול ארבעה ימים בשבוע. ההודעה נמסרה למנויי הסינמטק ולמנהיגי המאבק מטעמם באסיפת מנויים שכונסה אמש באולם הסינמטק וכן בפגישה שהתקיימה אתמול בבוקר בין ראשי המאבק לראש העיר, משה פדלון. עם זאת, נציגי העירייה והחברה לאמנות ולתרבות בעיר לא ציינו בכמה יגדילו את תקציב הסינמטק, וראשי המאבק מזהירים כי ללא הגדלה משמעותית של התקציב לא יתאפשר שינוי אמיתי, ובמקרה כזה הם ימשיכו במאבקם.

מנויי הסינמטק התאגדו בתחילת ינואר, לאחר שקיבלו מהעירייה הודעה שלפיה פעילות הסינמטק תצומצם מחמישה ימים לשלושה בלבד. הודעה אחרת שנמסרה להם בישרה על מעבר לשני ימי פעילות בלבד, אך בעירייה טענו אז כי מדובר היה בטעות. צמצום הפעילות לשלושה ימים במקום חמישה לווה בהקטנה משמעותית של תקציב הסינמטק: במקום תקציב תוכנייה חודשי של כ–35 אלף שקל לפני הקיצוץ, בחודשים ינואר ופברואר נאלצו בהנהלת המוסד להסתפק בתקציב תוכנייה מדולדל של כ–18 אלף שקל בלבד. הדבר הביא לכך שנוסף על צמצום ימי הפעילות, חלק מהסרטים הוקרנו בהקרנות כפולות וכך צומצם עוד יותר מבחר הסרטים המוצגים.

סינמטק הרצליהצילום: עזרא לוי

מנויים רבים חששו כי צמצום פעילות הסינמטק הוא צעד ראשון בדרך לסגירתו ובעקבות זאת החליטו לצאת למאבק. הם החתימו יותר מ–800 בני אדם על עצומה נגד קיצוץ פעילות הסינמטק ודרשו מראש העיר להיפגש עמם ולהקשיב לטענותיהם. בפגישה עם ראש העיר אתמול נכחו ראשי המאבק, ובהם הבמאי אבי נשר ויוסי אורן מקרן יהושע רבינוביץ'. באסיפה הכללית של המנויים, שנערכה בסינמטק, השתתפו כ–200 אנשים ששטחו את טענותיהם בפני מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, ויו"ר החברה לאמנות ותרבות הרצליה, ליאת תימור.

אנשי העירייה ניסו לפייס את המנויים באמצעות ההבטחה לחזרה לארבעה ימי פעילות החל במארס, אך לא התחייבו על הגדלה משמעותית של התקציב שתאפשר לסינמטק פעילות ראויה. בן עזרא גם ציין כי בכוונתו לבצע ארגון מחדש בניהול הסינמטק. מנגד, המנויים טענו כי תרבות אינה נמדדת במספרי כרטיסים ומנויים אלא בתוכן ובאיכות, וכי אי אפשר לקצץ את תקציב הסינמטק, לא לאפשר למנהליו להציג תוכנייה ראויה ולצפות שבכל זאת מספר המנויים יגדל.

"אנחנו מרוצים מההיענות שהשמיעו ראש העיר ומנכ"ל העירייה, אבל המבחן האמיתי הוא קיום האמירות שהושמעו", אמר אחד מראשי המאבק, יהודה קאופמן. "השאלה העיקרית היא אם העירייה באמת תסייע לסינמטק ולצוות הניהול הנוכחי שלו במשימה של קידום הסינמטק, ובעיקר אם תחזיר לסינמטק את התקציב שקוצץ וכל כך דרוש כדי לממש את ההבטחות הכלליות. אם זה לא יקרה, אז למעשה דבר לא ישתנה והתסכול של מנויי הסינמטק יימשך".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה כי צפוי שינוי במבנה הארגוני של הסינמטק וכי לצד השקעה בתכנים, תגובש תוכנית שיווק למינוף פעילותו של המוסד. "ראש העיר קשוב לנציגי המנויים והחליט להוסיף יום להקרנות הסרטים בסינמטק", נמסר בתגובה. "המשמעות היא גידול בתקציבי הסינמטק. הנהלת העירייה מבקשת להדגיש שאנו יוצאים לדרך תוך שיתוף קהל הצופים במטרה להגדיל יחד את קהל המנויים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ