נשים ממשיכות להיות אזרחיות סוג ב' בקולנוע האמריקאי

מחקר חדש מגלה כי רק 12% מגיבורי הסרטים האמריקאיים המכניסים ביותר אשתקד היו נשים, נתון המשקף ירידה בשיעורן. עוד נמצא כי דמויות נשיות על בד הקולנוע הן צעירות יותר מאלה של הגברים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

מחקר חדש מצא כי רק 12% מגיבורי הסרטים האמריקאיים המכניסים ביותר ב–2014 היו נשים. נוסף על המסקנה העגומה הזאת מצביע המחקר, שנעשה באוניברסיטת סן דייגו, גם על קיומה של מגמה מדאיגה: מתברר כי שיעור הגיבורות הנשים בסרטים לא רק שאינו נמצא בעלייה, אלא הוא הולך ויורד בשנים האחרונות. לפי המחקר, שיעור הגיבורות הנשים בקולנוע בשנה שעברה נמוך בשלוש עשיריות האחוז לעומת 2013, ונמוך בארבע עשיריות האחוז בהשוואה לסרטים של 2002.

"התת־ייצוג הכרוני של נשים בסרטים חושף עצירה של ההתקדמות בזרם המרכזי של תעשיית הקולנוע", אמרה מנהלת המרכז לחקר נשים בטלוויזיה ובקולנוע באוניברסיטת סן דייגו, מרתה לאוזן, ל"הוליווד ריפורטר". "נשים אינן קהל נישה, וכקולנועניות הן אינן 'מסוכנות' יותר מגברים. חבל שאמונות מסוג זה ממשיכות להגביל את הרלוונטיות של התעשייה הזאת בשוק של ימינו".

עוד עולה מהמחקר כי דמויותיהן של נשים מופיעות בעיקר בתפקידים של רעיות, אמהות או בנות זוג, וכי הן נוטות להיות צעירות יותר מהגברים שמופיעים לצדן: בעוד ש–53% מדמויות הגברים הן בנות 40 ויותר, רק 30% מדמויות הנשים נמצאות בקבוצת הגיל הזאת. "ככל שאנו מתבגרים, אנחנו צוברים כוח אישי ומקצועי, ולכן כשאנו משאירים אותן צעירות, אנו למעשה שומרים אותן במצב שהוא נטול כוח באופן יחסי", אמרה לאוזן ל"וראייטי".

המחקר בחן יותר מ–23 אלף דמויות שהופיעו ב–100 הסרטים שגרפו את ההכנסות הגבוהות ביותר בבתי הקולנוע בארצות הברית ב–2014, ומצא שגם בתפקידי משנה סובלות נשים מתת־ייצוג — רק 29% מהדמויות; בנוסף, בקרב כלל הדמויות המדברות בסרטים שנבדקו שיעור הנשים הוא 30% בלבד. שיעור זה זהה לשיעור שנמדד ב–2013, והוא גבוה בשתי עשיריות האחוז לעומת 2002.

כך שלמרות סרטים בולטים ומצליחים שיצאו בשנה שעברה ובהן כיכבו נשים כמו "משחקי הרעב", "מלפיסנט" ו"נעלמת", נשים ממשיכות להיות אזרחיות סוג ב' בקולנוע האמריקאי. אף שנשים קונות מחצית מכרטיסי הקולנוע שנמכרים בארצות הברית, הן עדיין רחוקות מהשגת שוויון על מסכי הקולנוע. "קיים פער שהולך וגדל בין האופן שבו אנו אולי תופשים את מעמדן הנוכחי של נשים בקולנוע לבין מעמדן בפועל", אמרה לאוזן. "ייתכן שכמה מקרים של סרטים בולטים בכיכובן של נשים עיוותו מעט את התפישה שלנו".

נתון מעניין נוסף שעולה מהמחקר מתייחס למקצוע שבו מחזיקות הדמויות השונות: בעוד שברור מה מקצועם של 81% מהגברים בקולנוע, רק 75% מדמויות הנשים הן בעלות מקצוע הידוע לצופים. בנוסף, 61% מדמויות הגברים מזוהות רק על ידי המקצוע שבו הן עוסקות, ואילו בקרב הנשים, רק 34% מהן מזוהות על ידי משלח היד שלהן. בנוגע לחלוקה האתנית של דמויות הנשים בקולנוע האמריקאי ב–2014, המחקר מצא כי 11% מהדמויות שנבדקו הן שחורות, 4% לטיניות ו–4% ממוצא אסיאתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ