יונה אליאן לא חוזרת בה מהתפטרותה מוועדת השיפוט של פרס ישראל בקולנוע

לאחר שביקשה ולא קיבלה הבהרות מאנשי משרד החינוך, שביקשו ממנה לחזור ולכהן כשופטת בוועדה, החליטה אליאן שהתפטרותה תישאר בתוקף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השחקנית יונה אליאן הודיעה כי אין בכוונתה לחזור בה מהתפטרותה מוועדת השיפוט של פרס ישראל בקולנוע. לדבריה, היא ביקשה הבהרות במספר עניינים מאנשי משרד החינוך שביקשו ממנה לחזור ולכהן כשופטת בוועדה, אך משלא קיבלה הבהרות אלה החליטה שהתפטרותה תישאר בתוקף. עקב כך, ועדת השיפוט בתחום הקולנוע נותרת כעת עם שלושה שופטים בלבד.

אליאן אישרה היום ל"הארץ" כי התפטרותה כעת היא סופית. "נכון שהתקשרו אלי וביקשו ממני לחזור בי מהתפטרותי, אבל אני ביקשתי כמה הבהרות שנגעו לכך ששמות השופטים פורסמו, שחלק מהמועמדים משכו את מועמדותם לפרס, ולאפשרות המינוי של שופטים חדשים. רציתי הבהרות אבל לא קיבלתי תשובות, ולכן אני שלמה עם התפטרותי", אמרה אליאן.

אליאן. "כשהדבר הזה משתבש כל כך אני מרגישה שאין טעם לקחת בזה חלק"צילום: אורן זיו

במצב הנוכחי, לדבריה, היא אינה מעוניינת לקחת חלק בתהליך חלוקת הפרס. "זהו פרס שמאוד יקר ללבי, ופעמיים בעבר הנחיתי את טקס חלוקת הפרס. הפרס הזה הוא משאת נפש של האמנים, אז כשהדבר הזה משתבש כל כך אני מרגישה שאין טעם לקחת בזה חלק. זה עצוב".

כזכור, בעקבות הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה ביום שישי האחרון, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לאנשי משרד החינוך להתקשר לשופטים שנפסלו ולבקשם לחזור ולכהן בוועדות השיפוט. בעקבות זאת הודיע הבמאי רם לוי, שהתפטר מוועדת השיפוט, כי יחזור לשמש בה כשופט לצדם של מוטי שקלאר ויו"ר הוועדה יהורם גאון. לעומת זאת, המפיק חיים שריר, שהיה אף הוא אחד השופטים בוועדה אך הורחק ממנה בהוראת משרד ראש הממשלה, הודיע כי לא יחזור לכהן כשופט.

רנן שור, שהיה אחד המועמדים לקבלת פרס ישראל בקולנוע השנה והסיר את מועמדותו במחאה על ההתערבות של ראש הממשלה בוועדות השיפוט, סירב לחזור ולהציג את מועמדותו. "ההתערבות הבוטה וחסרת התקדים של ראש הממשלה בתהליכי המינוי של הוועדות בתחומי הקולנוע והספרות היא לא רק פסולה בכל היבט ציבורי, אלא  מכתימה רטרואקטיבית מאות מקבלי הפרס וחברי ועדות השיפוט שהורכבו ב-60 השנים האחרונות", אמר שור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ