יונה יהב סירב לממן, ופסטיבל סרטי הנכבה לא יתקיים בחיפה

ראש העיר הסכים שעמותת "זוכרות" תשכור בעצמה את הסינמטק לצורך הפסטיבל, שתוכנן לקראת יום העצמאות, אך העמותה דרשה שכמו בת"א האירוע יהיה במימון הסינמטק

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בעמותת "זוכרות", שקיימה לפני כשלושה חודשים את פסטיבל סרטי הנכבה בתל אביב, טוענים כי סיכמו גם עם סינמטק חיפה על קיום הפסטיבל בו לקראת יום העצמאות, אך ההחלטה בוטלה בשבוע שעבר על ידי ראש העיר יונה יהב, המכהן גם כיו"ר חברת אתו"ס (החברה לאמנות, תרבות וספורט בחיפה). בעירייה טוענים לעומת זאת, כי לא היה כל סיכום על קיום הפסטיבל אלא רק שיחות בנושא, וכי יהב התיר לקיים האירוע בתנאי שהעמותה תשכור בעצמה את אולם הסינמטק לצורך הקרנת הסרטים.

בנובמבר האחרון התקיים בסינמטק ת"א האירוע "48 מ"מ: הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נכבה", ביוזמת עמותת "זוכרות". ימים ספורים לפני קיומו פנתה שרת התרבות, לימור לבנת, למשרד האוצר בבקשה לשלול מהסינמטק את התמיכה הציבורית בגלל הפסטיבל. "לא סביר בעיני שגוף הנתמך על ידי המדינה יאפשר לקיים בין כתליו פסטיבל שלם המוקדש כל כולו להטפה כאילו יום הקמת המדינה הוא יום אבל. לא ייתכן שהמדינה תישא בעלויות המימון של גוף המעודד דיון במה שמכונה על ידי הפלסטינים זכות השיבה", אמרה אז לבנת.

יהב בפתיחת פסטיבל הסרטים חיפה. לא משיקול פוליטיצילום: רמי שלוש

לאחר הפסטיבל התל אביבי, שזכה לחשיפה תקשורתית נאה בזכות התנגדותה של שרת התרבות, פנתה עמותת "זוכרות" למנהל הסינמטק החיפאי, אבישי כפיר, והציעה גם לו לקיים את הפסטיבל. "הוא התלהב, הציע שנעשה את זה קרוב ליום העצמאות ובאותה מתכונת שזה נערך בתל אביב — פסטיבל של יומיים שבו יוקרנו סרטים קצרים וארוכים", מספרת רוזנברג.

ואולם, כפיר הבהיר ל"זוכרות" כי עליו לקבל את אישורו של יו"ר אתו"ס — ראש העיר יהב — לאירוע. הוא העביר לו פרטים על הפסטיבל המתוכנן בצירוף המלצתו לקיים את האירוע, והמתין להחלטה. זו התקבלה בשבוע שעבר. "ביום חמישי", אומרת רוזנברג, "היתה לנו פגישה עם אבישי והוא אמר שיונה יהב, שמכהן כעת כיו"ר אתוס, הודיע שהפסטיבל לא יתקיים, ושאם אנחנו רוצים — שנשכור בעצמנו את אולם הסינמטק", מבהירה רוזנברג. אבל מכיוון שעלות השכרת האולם היא כ–2,700 שקל לערב, אין ב"זוכרות" כוונה לקיים כך את הפסטיבל.

מנהל הסינמטק החיפאי, אבישי כפיר. "התלהב מהרעיון"צילום: עופר וקנין

כפיר מצידו מבהיר כי נציגת "זוכרות" העבירה אליו רשימת דרישות לקיום הפסטיבל והוא הבטיח להעביר אותה להתייחסות ההנהלה. "לא היה שום דבר סגור, אמרתי שאעביר את החומרים בתוספת המלצתי לקיים את האירוע".

נמרוד שיין, עוזר בכיר לראש העיר חיפה, טוען שמלכתחילה הכוונה היתה שהעמותה תשכור את האולם, ושהשיקול של יו"ר אתוס בהחלטה זו לא היה פוליטי. "איננו משכירים את אולם הסינמטק לפי גובהו, מוצאו וצבע עורו של מי המבקש", אומר שיין. "זהו חלל ציבורי המיועד לכלל הציבור. איננו קומיסרים של תרבות ולכן איננו קובעים מה לגיטימי ומה לא".

שיין טוען שגם בסינמטק ת"א נדרשה עמותת "זוכרות" לשכור את האולם — אבל מנהל הסינמטק התל אביבי, אלון גרבוז, מכחיש. "אני דאגתי שזו תהיה פעילות של הסינמטק שלא תעלה כסף", הוא מציין. "כשיש עניינים קונטרוברסליים, אני מאמין שצריך להיות שלם עם ההחלטה ולא לעשות כל מיני מעקפים". אגב, באשר לניסיונה של שרת התרבות לשלול את התמיכה מהסינמטק, מבהיר גרבוז כי בסופו של דבר כל התקציב הגיע אליו. "הלוואי שהיו מעכבים את זה, כי אז הייתי פונה לבג"צ והיו מבטלים את חוק הנכבה", הוא אומר.

מנהל סינמטק ת"א, אלון גרבוז. למרות התנגדות לבנת, בסוף המדינה שילמהצילום: אסף עברון

מנכ"לית עמותת "זוכרות" מסרה: "פסטיבל '48 מ"מ' המציג סרטים העוסקים בנכבה ובזכות השיבה נחל הצלחה גדולה בסינמטק ת"א לפני פחות משלושה חודשים, והאולמות היו מלאים עד אפס מקום. דווקא בעיר כמו חיפה ראוי וחשוב לקיים פסטיבל כזה קודם כל כהבטחה לאי־שיכחה — לא לשכוח ולא להדיר את האסון שפקד את העם הפלסטיני ב–1948 ואת הפיכתם של 70% מהפלסטינים לפליטים. התערבותו של מר יונה יהב איננה עניינית ובעיקר מצערת. היא נשענת על בעתה ופחד, וראוי שהציבור החיפאי יתקומם נגד החלטתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ