הסרט "גט" הוקרן בפני הדיינים: "זו הצגה מעוותת של המציאות"

הדיינים שצפו בסרט אמרו כי הם חשים "השפלה וכאב" על אופן הצגתם בסרט, לדבריהם זהו "ג'נין־ג'נין של בתי הדין הרבניים"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"זה ג'נין־ג'נין של בתי הדין הרבניים, הסרט לא משקף כלום ממה שנעשה בתוך האולמות", כך התבטא הרב עו"ד שמעון יעקובי, היועץ השיפוטי של בתי הדין הרבניים, לאחר הקרנה מיוחדת של הסרט "גט" בפני עשרות דיינים בכירים. ביוזמת יעקובי, הסרט העלילתי המתאר את תלאותיה של ויויאן אמסלם בבתי הדין, הוקרן אתמול (שלישי) במסגרת כנס הדיינים השנתי הנערך בצפון הארץ. בכנס שוהים כמעט כל הדיינים המכהנים, ולהקרנה הופיעו רובם, בהם הרב הראשי לישראל דוד לאו ודיינים נוספים בבית הדין הרבני הגדול; גם נשות הדיינים הופיעו להקרנה. נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב יצחק יוסף, משתתף רק בחלק מהכנס ולא נכח בו בשעת הקרנת הסרט.

דיינים שצפו בסרט אמרו כי הם חשים "השפלה וכאב" על אופן הצגתם בסרט. הם אמרו כי "אין מציאות" כפי שמתוארת, ובה דיינים שואלים נשים שאלות פוגעניות על חייה הפרטיים או מצב שבו דיין אומר לאשה, ויויאן אמסלם, "דעי את מקומך אשה" ומורה להוציא אותה בכוח מהאולם בעזרת מאבטחים־גברים. "אין דיינים כאלה, פשוט אין דיינים כאלה, זו הצגה מעוותת של מה שנעשה באולמות בתי הדין. יש סרטים צבעוניים ויש סרטים שחור־לבן, זה סרט שיש בו רק צבע אחד – שחור. אין מציאות כפי שמתוארת בסרט", אמרו.

מתוך "גט". חשבון נפשצילום: עמית ברלוביץ

הכנס החל ביום שני ואמור להתפזר מחר (חמישי), וכולל הרצאות והקרנה של שני סרטים – "גט" של רונית ושלומי אלקבץ, וכתבה תיעודית על בתי הדין מתוך תוכנית "המערכת". מחר אמורים הדיינים לדון בשני הסרטים במושב ששמו "תדמית בתי הדין בעיני הציבור", ובו ישתתף בין היתר גם הרב הראשי לאו. בלי קשר לתוכן הסרט, עצם ההקרנה של סרט קולנוע בכינוס של דיינים, שרובם ככולם חרדים, הוא מעשה חסר תקדים בכנס הדיינים. עותק של הסרט הושאל להנהלת בתי הדין על ידי הפקת הסרט.

לשאלת "הארץ", יעקובי מסר התייחסות קצרה להקרנת הסרט וכינה אותו "ג'נין־ג'נין של בתי הדין הרבניים". לדבריו, באולם השתרר בשעת ההקרנה "הלם וכאב", ועמיתים שעמם שוחח לאחר ההקרנה הסכימו כי מתוארת בו מציאות חסרת שחר. הוא אמר כי החליט על הקרנת הסרט על סמך המלצות של רבנים שצפו בו, ולפני שצפה בו בעצמו, ואילו היה צופה בו בעצמו היה שוקל את ההקרנה שנית. עם זאת, אמר, "החשיבות בהקרנה היא בכך שנחשפנו לאופן שבו רואים אותנו, לפחות כל מי שצפה בסרט, וזה צריך להדאיג אותנו. זה לא אנחנו. ואם יש פה חשבון נפש הוא בכך שאנחנו אולי לא עושים מספיק להביא לתודעת הציבור את הפתרונות שאנחנו מספקים לנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ