נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

רטרוספקטיבה לסרטיו של הדוקומנטריסט הישראלי אבי מוגרבי תיפתח ב–14 בחודש (מארס) במוזיאון ז׳ה דה פום בפריז. הרטרוספקטיבה תתקיים תחת הכותרת "הצרה עם אבי" ותכלול הקרנות, שיחות ודיונים על עבודתו של מוגרבי. יוקרנו הסרטים ״איך הפסקתי לפחד ולמדתי לאהוב את אריק שרון״, ״נקם אחת משתי עיני״, ״z32" ו״פעם נכנסתי לגן״ .

אוצרת הרטרוספקטיבה היא הפלסטינית־לבנונית ראשה סלטי, שמופקדת על תוכניות הקולנוע הערבי והקולנוע האפריקאי בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו. אירוע מיוחד יוקדש ברטרוספקטיבה להצגת "עבודה בתהליך", ובו יציג מוגרבי סצינות מתוך סרטו הבא, ״בין הגדרות״, שנמצא כעת בתהליך הפקה.

אירועי הרטרוספקטיבה יימשכו שבועיים, ובהם יקיים מוגרבי שורה של שיחות מול קהל, בין היתר עם האינטלקטואל הפלסטיני ושגריר פלסטין ליונסק״ו אליאס סנבר, פרופ׳ אלה שוחט (מחברת הספר "הקולנוע הישראלי — היסטוריה ואידיאולוגיה"), אוצרת האמנות הפלסטינית רים פאדה (המופקדת על אמנות מזרח־תיכונית במוזיאון גוגנהיים באבו דאבי), האמן הישראלי גיא בן נר, העורך לשעבר של כתב העת "מחברות הקולנוע" ז׳אן מישל פרודון  והפילוסופית מארי־ז׳וזה מונדזן.

במקביל לרטרוספקטיבה תוצג במרכז התרבות Maison de Metallos תערוכה גדולה שבה יציג מוגרבי כמה מיצבי וידיאו. במיצב המרכזי, ששמו "The Details", יוקרנו בו זמנית על גבי תשע מסכים כ–40 סצינות מתוך סרטיו הארוכים של מוגרבי וכמה סצינות שלא הוצגו עד כה. חלק ממיצב זה כבר הוצג כחלק ממיצג באותו השם שהעלה מוגרבי יחד עם המוזיקאי נעם ענבר בפסטיבל ברלין ב–2012.

בנוסף, הספר "My Favorite Occupation", המאגד שיחות בין מוגרבי למבקר האיטלקי יוז׳ניו רנזי, ייצא לאור בשבועות הקרובים בצרפת. השיחות בין השניים התקיימו בשבע השנים האחרונות בוונציה, בפריז ובתל אביב והן עוסקות ביצירתו של מוגרבי מראשיתה, וכן בתהליכים ובמנגנונים שמניעים אותה. כן ייצא לאור מארז די־וי־די שכולל תשעה מסרטיו של מוגרבי. 

"פעם נכנסתי לגן", סרטו של אבי מוגרביצילום: אבי מוגרבי / פיליפ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ