רונית אלקבץ תשפוט בפסטיבל קאן הקרוב

השחקנית והיוצרת הישראלית, שקצרה שבחים בפסטיבל בשנים האחרונות, תכהן כנשיאת חבר השופטים של "שבוע המבקרים", המוקדש לסרטים ראשונים או שניים של יוצרים מרחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רונית אלקבץ תכהן כנשיאת חבר השופטים של "שבוע המבקרים" בפסטיבל קאן הקרוב. כך פירסמה אתמול (שני) הנהלת הפסטיבל. הבמאית, התסריטאית והשחקנית הישראלית הציגה בשנים עברו רבים מסרטיה בפסטיבל הצרפתי היוקרתי, ובראשם שני הסרטים האחרונים שביימה עם אחיה שלומי אלקבץ: "שבעה" שהיה סרט הפתיחה של שבוע המבקרים ב 2008, ו"גט" שהוקרן בשנה שעברה במסגרת אחרת הפסטיבל, "שבועיים של הבמאים", ולאחר מכן היה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה בטקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב.

רונית אלקבץצילום: אי־פי

"שבוע המבקרים" הוא מסגרת צדדית של פסטיבל קאן, המתקיימת לצד התחרות הרשמית ומוקדשת בעיקר לסרטים ראשונים או שניים של יוצרים מרחבי העולם. לצדה של אלקבץ ישפטו השנה במסגרת זו הבמאי הצרפתי קאטל ויליבר, הצלם פיטר סושיצקי, מנהלת התוכנייה של פסטיבל טורנטו אנדראה פיקאר, העיתונאי בויד ואן הוי. חבר השופטים יעניק בסוף הפסטיבל שני פרסים לסרטים ארוכים שיוקרנו במסגרת זו ופרס נוסף לסרט הקצר המצטיין שיוקרן בה.

"במינוי הזה יש משהו מאוד מרומם, תרתי משמע", אמרה היום אלקבץ ל"הארץ". "התרגשתי לקבל את ההצעה, אם כי לא יכולתי לענות במיידי, הייתי צריכה מס ימים לעכל, להבין מה זה דורש ממני הלכה למעשה, על אף שבפנים ידעתי שאיני יכולה או רוצה שלא להיענות להצעה המרוממת הזו. זה מחבר אותי לקולנוע העולמי והקולנוע הישראלי, אשר פתח בפניי את הדלת הזו. אני רואה בזה שלב נהדר בחיי המקצועיים והאישיים שבו אני יכולה להביא לידי ביטוי את הידע שצברתי ואת האהבה הגדולה שלי ליצירה הקולנועית. אתגר אמיתי".

לצד שני הסרטים שביימה אלקבץ (הסרט הראשון של האחים אלקבץ, "ולקחת לך אשה", הוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה), הוצגו בקאן גם סרטים רבים, ישראלים וצרפתיים, שבהם הופיעה כשחקנית. הפריצה הגדולה שלה לתודעה הבינלאומית היתה בשנת 2004, בעקבות הופעתה כשחקנית בסרט "אור" בבימויה של קרן ידעיה, שהוקרן במסגרת שבוע המבקרים וזיכה בסופו של דבר את ידעיה בפרס מצלמת הזהב (פרס המוענק בקאן ליוצרים של סרט ביכורים מצטיין). הופעה נוספת שלה בסרט שזכה לתשומת לב רבה בקאן היתה שלוש שנים לאחר מכן, ב"ביקור התזמורת" של ערן קולירין. לצד אלה שיחקה אלקבץ גם בכמה סרטים צרפתיים שהוקרנו בפסטיבל, וביניהם כמה סרטים של הבמאי הצרפתי אנדרה טשין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ