נטלי פורטמן: "ישראל היא לא מה שהייתי רוצה שתהיה"

בראיון שפורסם ב"גרדיאן" התייחסה השחקנית גם לסרט הראשון שביימה, "סיפור על אהבה וחושך": "כל כך הרבה אנשים אמרו לי 'זה ממש אמיץ מצדך' ואני לא ראיתי את זה כמעשה אמיץ"

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

"אני מסתכלת על המדינה שלי והיא לא מה שרציתי שתהיה", אמרה השחקנית נטלי פורטמן בראיון מקיף עמה שפורסם ב"גרדיאן" ועסק בישראל, עמוס עוז וסרטה החדש. "היא לא מה שחשבתי שהיא יכולה להיות. אבל כמובן שעלינו לשאוף לכך שהיא תהיה כזאת, ולהיות מעשיים", הוסיפה.

נטלי פורטמן ב"סיפור על אהבה וחושך"צילום: רן מנדלסון

הסרט הראשון שביימה פורטמן, "סיפור על אהבה וחושך", המבוסס על ספרו של עמוס עוז, עורר הדים רבים אחרי הקרנת הבכורה שלו בפסטיבל קאן. עלילתו מתחילה בשנת 1945 ונמשכת כמה שנים אחרי קום המדינה. 

המטרה המרכזית שלה בסרט היתה, "לחקור את המיתולוגיה שמאחורי הקמת מדינת ישראל", כהגדרתה. "כל כך הרבה אנשים אמרו לי 'זה ממש אמיץ מצדך' ואני מעולם לא ראיתי בזה מעשה אמיץ", אמרה בהתייחסה לנושא הסרט, שעלול להיתפש כשנוי במחלוקת. "האווירה בארצות הברית שונה לחלוטין מזו שבאירופה", הוסיפה פורטמן, ולפי ה"גרדיאן", כיוונה בין השאר להלכי רוח אנטי-ציוניים באירופה.

"הסיפורים שאנחנו מספרים הם הנושא המרכזי בסרט", המשיכה פורטמן, "מהם הסיפורים שאנחנו מספרים כדי ליצור את זהותנו? מהם הסיפורים שאנחנו מספרים כדי ליצור את החלומות שלנו? ואז, כשאין התאמה בין הסיפורים לבין החיים כיצד אנו מתמודדים עם כך?".

השחקנית, שנולדה בירושלים בשנת 1981, עברה בגיל שלוש עם הוריה לארצות הברית. לדברי פורטמן, עוז הוא דמות מעוררת השראה בשבילה והוא גם עודד אותה לעבד את ספרו רב המכר לקולנוע. "הוא מנהיג של תנועת שלום", סיפרה עליו, "התומך הכי נלהב של השלום והתומך הכי גדול של פתרון שתי מדינות לשני עמים. הוא המתנגד החריף ביותר לכיבוש בשטחים, עוד מאז ראשיתו".

בתחילת החודש אמרה פורטמן ל"הוליווד ריפורטר" כי היא "מתנגדת מאוד לנתניהו ומודאגת ומאוכזבת מאוד מכך שהוא נבחר מחדש לתפקיד. ההתבטאויות הגזעניות שלו נוראות בעיני". מיד לאחר שאמרה את הדברים האלה מיהרה לציין כי אינה רוצה לנצל לרעה את הבמה שניתנה לה. "אני מרגישה שיש כמה אנשים שנהפכו לחשובים, ואז העיתונות הזרה עוסקת בזה. אתה יודע, בלכלוכים על ישראל. אני לא עושה זאת. אני לא רוצה לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ