מה מפחיד את בעלי בתי הקולנוע בצרפת?

50 הקרנות טרום הבכורה של הסרט "צרפתי", העוסק בפשעים האלימים של קבוצות גלוחי ראש, בוטלו. זאת, על אף שזכה לשבחי המבקרים

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

בימים הקרובים היו מתוכננות 50 הקרנות טרום בכורה לסרט החדש "צרפתי" (Un Français) שעתיד לצאת לאקרנים בצרפת לקראת אמצע יוני. הן בוטלו כולן. הסיבה: פחד. במקביל, נמסר למפיקים שיותר ממחצית בעלי הקולנוע שבהם הסרט אמור היה להיות מוקרן חזרו בהם ולא יקרינו את הסרט. הסיבה: פחד.

את הדברים האלה מפרסם במכתב גלוי בבלוג שלו במאי הסרט פטריק אסטה, הידוע בצרפת בכינויו "דיאסטה" (בתרגום חופשי: רווח בין השיניים או מרווח מוזיקלי), אחד היוצרים המגוונים והפוריים בצרפת בשנים האחרונות.

חומר הנפץ הטמון בסרטו החדש הוא העיסוק בעולמם של "גלוחי הראש". חיילים מטעם עצמם, חסרי רסן של הימין הקיצוני הפשיסטי והגזעני, שרואים בתקיפת זרים, שחורים או ערבים סוג של שליחות, ובכתיבת סיסמאות נאציות על קירות סוג של תחביב.

באתר התרבות "לז אנרוק" כבר השוו את העלילה לזו של אמריקה X, משנת 1998, בו גילם אדוארד נורטון את דמותו של דרק ויניארד, שרצח שני שחורים. עוד נכתב כי בניגוד לנעשה בקולנוע האמריקאי ובקולנוע הבריטי, עד כה, נמנעו היוצרים הצרפתיים מעיסוק באלימות של גלוחי הראש במדינתם.

אחד ההסברים המוצעים לביטול ההקרנות הוא החשש מעימותים בין פעילי ימין קיצוני ופעילים אנטי-פשיסטים בבתי הקולנוע. סביר להניח שעלילת "צרפתי" לא תמצא חן בעיניהם של חברי קבוצות גלוחי הראש. היא מבוססת ברובה על מקרים אמיתיים ובמרכזה צעיר ששמו מרקו. הסרט מתאר את מעשי היום־יום שלו ושל חבריו, הסיבות לכך שהצטרפו למעגלים האלו ואת הרגע שבו החליט מרקו לשנות את דרכיו ולהפוך לאדם טוב.

החוקרים מעריכים כי קבוצות  גלוחי הראש על גווניהן השונים כוללות בין 2,000 ל–3,000 חברים בצרפת. אחד מפלגי הימין הקיצוני, "הנוער הלאומני המהפכני" (JNR), עלה לכותרות ב-2013 בעקבות הכאתו למוות של צעיר ליד תחנת הרכבת סן־לאזר בפריז. המשטרה העריכה אז את מספר חברי הארגון בכמה מאות בכל צרפת. זו גם הקבוצה המאורגנת ביותר מקרב גלוחי הראש, ככל הנראה. הפעילות שלה נגד זרים ומהגרים מונהגת בידי סרז' איוב, בן למשפחה ממוצא לבנוני.

עיתונאים, מבקרי קולנוע ומפיצים שצפו בסרט עד כה בהקרנות פרטיות משבחים אותו, אבל הבמאי מודאג ואינו יודע מה יעלה בגורלו.

הסרט "צרפתי"

הוא כותב בהמשך בבלוג שלו: "אחרי הזעזוע, חוסר האפשרות לקלוט מה קורה, אחרי הזעם שעלה בתוכי, אני מתחיל להבין כי הדברים יהיו מסובכים מאוד. ידעתי שזה לא יהיה פשוט, אך לרגע לא העליתי על דעתי את האפשרות שבעלי אולמות שאוהבים את הסרט יבחרו שלא להקרין אותו כי הם מפחדים. אני שואל את עצמי, שאלה מביכה, באיזו מדינה אנו חיים? באמת".

איגוד המפיצים של צרפת מסר בתגובה כי "אין לו אפשרות בשלב זה להכחיש או לאשר את הביטולים". חברת ההפצה הארצית של הסרט, מארס דיסטריבוסיון, הוציאה הודעה ולפיה "ההפצה העיקרית שלו שתוכננה למאה אולמות צומצמה ל–60 מתוך כוונה למקד את המאמצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ