פסטיבל אוטופיה לסרטי מדע בדיוני בסכנת סגירה

המארגנים טרם קיבלו את כספי התמיכה שהיו אמורים לקבל בעבור הפסטיבל ב–2014. אנשי תרבות מתחומים שונים התגייסו לטובת המאבק נגד סגירת הפסטיבל

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

פסטיבל אוטופיה הבינלאומי לסרטי מדע בדיוני נמצא תחת איום סגירה. כך מזהיר מנהל הפסטיבל, אורי אביב. לדבריו, קיומו של הפסטיבל הקרוב המתוכנן להיפתח ב–3 בספטמבר בסינמטק תל אביב נמצא בסכנה, בעקבות עיכוב בהעברת מחצית מתקציב התמיכה של הפסטיבל ל–2014 – תקציב שמשרד התרבות כבר אישר בשנה שעברה על פי המלצת מועצת הקולנוע. "אם לא יועברו כספי התמיכה ממשרד התרבות בשבועות הקרובים לא נוכל לצאת לדרך"', כתב אביב בפוסט שפירסם שלשום בפייסבוק.

"המחצית השנייה של תקציב התמיכה בפסטיבל ל–2014 , בסך 126 אלף שקל, אמור היה להגיע בחודש פברואר, אבל עד כה לא קיבלנו אותו", הסביר אביב ל"הארץ". "שורה של עסקים קטנים שסיפקו שירותים לפסטיבל של השנה שעברה עדיין מחכים לתשלום המגיע להם, אבל אנחנו לא יכולים לשלם להם כל עוד לא קיבלנו את כספי התמיכה".

"חולית". פסטיבל אוטופיה 2014צילום: פסטיבל אוטופיה

בעקבות זאת, בסינמטק תל אביב מסרבים להתחיל להשקיע כסף לטובת הפסטיבל הקרוב, כל עוד לא הוסדרו ענייני התקציב של 2014. "הודעתי למנהל הפסטיבל שאנחנו לא נקיים את הפסטיבל הבא עד שלא יכוסה הגירעון", מבהיר אלון גרבוז, מנכ"ל הסינמטק. לדבריו, העיכוב בהעברת יתרת התקציב של 2014 נובעת מהתנהלות כספית לא תקינה של הפסטיבל בשנים קודמות ומטענה שעלתה במועצת הקולנוע ולפיה תקציב הפסטיבל לא מגיע ל–400 אלף שקל (תנאי סף שפסטיבלים חייבים לעמוד בו כדי לזכות בתמיכה במסגרת חוק הקולנוע, נ"א). "אבל אני מקווה שוועדת התמיכות של המשרד תדון בערעורים שהעברנו כבר ביום ראשון הקרוב ותאשר את העברת הכספים", אומר גרבוז.

אביב לעומת זאת, טוען שתקציב הפסטיבל גבוה מ–400 אלף שקל, ומציין כי כל פניותיו למועצת הקולנוע ולמשרד התרבות במטרה להבין ממה נובע העיכוב בהעברת הכספים, עלו בתוהו. ואולם במכתב שנשלח אליו מהלשכה המשפטית של משרד התרבות הובהר כי המשרד מתנהל בעניין זה מול סינמטק תל אביב, שהוא הגוף שמקבל את כספי התמיכה בעבור פסטיבל אוטופיה.

"עניינו של פסטיבל אוטופיה נדון בעת הזו בוועדת התמיכות במשרד ונבדק אל מול סינמטק ת"א, שהוא הוא הגוף אשר נתמך עד כה על ידי המשרד בגין פעילות הפסטיבל", נכתב שם בין היתר. "הנושא עודו מצוי בעת הזו בבחינה של מסמכים והבהרות שנתבקשו מן הסינמטק, וועדת התמיכות יושבת על המדוכה בהקשר זה. לפיכך, אנו מנועים מלהתייחס בשלב זה לגופם של דברים". כן מצוין במכתב כי המשרד מודע להתקדמות ההכנות לפסטיבל הבא ועקב כך ינסה לסיים את הבירורים הנדרשים בהקדם.

בינתיים, אנשי תרבות מתחומים שונים התגייסו לטובת המאבק נגד סגירת הפסטיבל. "פסטיבל אוטופיה עושה שרות קריטי בחשיבותו הן לציבור היוצרים בארץ והן לחובבי קולנוע לשמו בכך שהוא מזמן ומציג את מיטב סרטי המד״ב והפנטזיה שנעשים בכל שנה נתונה. חשוב לעשות כל האפשר כדי לשמר את רצף הצגתו והיקפו של פסטיבל חשוב זה", מסר הבמאי אבי נשר. הסופר והמשורר שמעון אדף ציין כי "בשנים האחרונות לקחתי חלק בפעילויות שארגן אורי אביב במסגרת 'אוטופיה' והן תרמו תרומה משמעותית לעבודה שלי ככותב. אני חושב שחיוני ש'אוטופיה' ימשיך להתקיים כפסטיבל ולעודד יוצרים לחפש צורות ביטוי חלופיות לחיים כאן".

ואילו הסופרת שהרה בלאו מסרה: "לא ייתכן שדווקא עכשיו יחליטו לבטל את הפסטיבל הזה שמשנה לשנה רק הולך ומתפתח ואחראי לעירובי תחומים וז'אנרים ופרויקטים מהיצירתיים שנתקלתי בהם. אולי התפישה שלי אוטופית מדי, אבל אני רוצה להאמין שיש פה מקום לפסטיבל שעוסק במדע, דמיון ועתיד. שזו לא אוטופיה".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "הנושא נדון בימים אלה בוועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט ונבדק אל מול סינמטק ת"א, שהינו הגוף הנתמך על ידי המשרד בגין פעילות הפסטיבל ודיווח עליה במסגרת פעילותו. ועדת התמיכות תמסור החלטה ישירות לסינמטק ת"א עם השלמת הבדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ