הפסטיבל לקולנוע גאה נפתח אמש בסימן הקיצוץ החד בתקציבו

יאיר הוכנר, מנהל TLVFest החוגג השנה עשור לקיומו, יצא בנאום הפתיחה שלו נגד מועצת הקולנוע ומשרד התרבות, שהביאו לאחרונה לקיצוץ של כ40 אחוז מתקציב הפסטיבל. "יש גורמים שרוצים להוריד את התמיכה בנו למינימום", אמר הוכנר

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס הפתיחה של פסטיבל הקולנוע הגאה
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הפסטיבל לקולנוע גאה, TLVFest, החוגג השנה עשור לקיומו, נפתח אמש (6.6) בטקס חגיגי בסינמטק תל אביב. מנהל הפסטיבל יאיר הוכנר יצא בנאומו נגד מועצת הקולנוע ומשרד התרבות, שהביאו באחרונה לקיצוץ חד בתקציבו של הפסטיבל. "אני קורא למועצה לשנות את יחסה לפסטיבל ולא לגרום לסגירתו", אמר הוכנר מעל הבמה.

בעקבות שינוי שהובילה מועצת הקולנוע במבחני התמיכה שלפיהם מחולק תקציב הקולנוע, נודע באחרונה כי התמיכה שמקבל הפסטיבל הגאה ממועצת הקולנוע יקוצץ השנה בכ–40 אחוז. שרת התרבות מירי רגב, שאמורה היתה להגיע לטקס פתיחת הפסטיבל אמש, לא הגיעה בסופו של דבר, מסיבות אישיות, והוכנר הביע מעל הבמה את אכזבתו מכך שמנכ"לית המשרד, אורלי פרומן, עזבה את האולם דקות אחדות לפני שהוא החל בנאומו.

יאיר הוכנר, מנהל פסטיבל הקולנוע הגאהצילום: ניר קידר

"אנחנו נתקלים בגישה מזלזלת מצדה של מועצת הקולנוע, שעדיין מסרבת להכיר בחשיבותו של הפסטיבל", אמר הוכנר. "מועצת הקולנוע טוענת שהפסטיבל אינו מטביע חותם של ממש על השיח הקולנועי בישראל, וזאת אף שרק באחרונה בחר בנו המגזין 'אינדיווייר' כאחד מעשרת הפסטיבלים הלהט"ביים המובילים בעולם, זו השנה השנייה ברציפות".

הוכנר ציין שאחד מתפקידי המועצה הוא עידוד פסטיבלים, "אבל יש גורמים שם שרוצה להוריד את התמיכה בנו למינימום", אמר וקרא למועצה לשנות את יחסה לפסטיבל. לדבריו, המועצה טוענת בין היתר נגד מספר הסרטים הישראלים הנמוך שמוצג בפסטיבל, אך זאת תוך התעלמות מהעובדה שקיימים מעט סרטים כאלה, ושחלק מהיוצרים אינם מוכנים להציג את סרטיהם בפסטיבל כדי לא להיות מזוהים עמו.

רק השנה, לדבריו, אחד היוצרים סירב להציג את סרטו בפסטיבל כי לא רצה שסרטו ימותג כסרט להט"בי. "אני רוצה לומר ליוצר שכל כך חשש - אני הייתי גאה להיות ממותג כחלק מהחבורה הזאת", אמר הוכנר. הוא ציין כי בשנת 2014 הוקרנו בישראל 280 סרטי קולנוע, מתוכם רק 8 עסקו בתכנים להט"בים, וטען כי אף אחד מ–40 הסרטים שיוצגו בפסטיבל לא היה זוכה להיחשף לקהל ישראלי אם לא היה מוצג בפסטיבל. "אני רוצה להאמין שאני לא לבד במאבק הזה. הפסטיבל שלנו הוא להט"בי אבל פונה לכולם. השינוי החברתי והתרבותי צומח פה".

עוד נשאו דברים בטקס, בין היתר, מנכ"לית משרד התרבות והספורט אורלי פרומן, סגנית ראש העיר תל אביב מהרטה ברוך וחברת הכנסת זהבה גלאון. מיד לאחר הטקס הוקרן סרט הפתיחה של הפסטיבל הגאה, "פרזנו", קומדיה לסבית בבימויה של ג'יימי באביט ובהפקתה של אנדראה ספרלינג ("טרנספרנט"). הפסטיבל הגאה יימשך עד 15 ביוני.

חברת הכנסת זהבה גלאון בפתיחת פסטיבל הקולנוע הגאהצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ