חמישה מענקים חדשים יינתנו ליוצרות קולנוע

בנוסף פועלת עמותת "נשים בתמונה" להחיות את פסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים שהפסיק את פעולתו לפני כשנה וחצי

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

עמותת "נשים בתמונה", שבמשך עשור הובילה את הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ברחובות, עד לסגירתו לפני כשנה וחצי, הודיעה היום על פרויקט חדש, שבמסגרתו יינתנו חמישה מענקי פיתוח ליוצרות השוקדות על סרטים עלילתיים באורך מלא. במקביל בוחנים בעמותה שיתוף פעולה שאם ייצא לפועל, יאפשר את החייאתו של הפסטיבל לסרטי נשים. עם זאת, ענת שפרלינג, מנכ"לית העמותה, מדגישה שכמה שיתופי פעולה שנבחנו בעבר כשלו בסופו של דבר, וכי הבחינה הנוכחית נמצאת עדיין בשלבים מוקדמים, ואין לדעת אם אכן תבשיל.

העמותה הצליחה לגייס סכום של 300 אלף שקל, שיוענק בהמשך השנה בחמישה מענקי־פיתוח בסך 60 אלף שקל כל אחד, לחמש יוצרות. בימים אלה נפתחת ההרשמה לפרויקט, שהוא בשיתוף מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי וקרן רבינוביץ' — פרויקט קולנוע. המענקים מיועדים ליוצרות עצמאיות ולמפיקות בעלות רקע מקצועי ואמנותי מוכח בתחומי הקולנוע והטלוויזיה, מי שסיימו מוסד אקדמי ללימודי קולנוע או שביימו סרט באורך 30 דקות לפחות, אשר הוקרן באופן פומבי. הם אינם מיועדים לסטודנטיות.

ענת שפרלינג, מנכ"לית עמותת "נשים במסגרת"צילום: מירב היימן

מענקי פיתוח דוגמת אלה חולקו אמנם גם בימיו של הפסטיבל, אך אז הסכומים שעמדו לרשות עמותת "נשים בתמונה" היו צנועים בהרבה, ולכן חולקו רק מענק אחד או שניים בשנה. מאז סגירת הפסטיבל, הופסקה חלוקת המענקים כליל. "אחרי ההצלחה והנראות המאוד מרשימה של יוצרות קולנוע ב–2014, שבה יצאו כ–13 פיצ'רים שיצרו נשים, לצערי ב–2015 המספרים כבר רחוקים מאוד מהנתונים הללו", אומרת שפרלינג. "כך שאיננו יכולות לנוח על זרי הדפנה, ואני מאוד שמחה שהתאפשר לנו שיתוף הפעולה עם כל הגופים הללו, המאפשר לנו לחלק את מענקי ההתפנות לכתיבה. זאת הפעם הראשונה שנחלק את המענקים הללו מאז סגירתו של הפסטיבל, ואני מאוד מקווה שטקס הענקתם לזוכות יתקיים כבר בביתו החדש של הפסטיבל".

כאמור, מציינת שפרלינג כי כרגע נמצאת העמותה בעיצומו של תהליך לאיתור שותפות שתאפשר את החייאתו של הפסטיבל, בשיתוף פורום הקולנועניות, אך מסרבת להרחיב בנושא עד לחתימת חוזה. שיתוף הפעולה עם עיריית רחובות הסתיים לדבריה מיד לאחר הבחירות העירוניות. "לתדהמתנו נקראנו אל העירייה מיד לאחר פסטיבל העשור שלנו, שהתקיים בשיתוף פעולה עם סינמטק תל אביב והצליח מאוד. להפתעתנו דרשו מאתנו לשנות את הייצוג העירוני בהנהלת העמותה, באופן שישקף את גובה התמיכה הכספית של העירייה, ויאפשר השפעה על תכני הפסטיבל וכוח האדם שלו. לאחר דיון, החליטה הנהלת הפסטיבל לדחות את הדרישה הזאת, וכתוצאה מכך עיריית רחובות סירבה להמשיך ולתמוך בפסטיבל".

לדברי שפרלינג, ראוי שמשרד התרבות ומועצת הקולנוע ידאגו שהפסטיבל לסרטי נשים ימשיך להתקיים. הנהלת הפסטיבל פנתה לדבריה בזמנו לשרת התרבות הקודמת, לימור לבנת, בבקשה שתסייע למצוא בית חדש לפסטיבל. "היא הביעה נכונות לעזור, אך לצערי זה לא הסתייע", אומרת שפרלינג. "אולי השרה החדשה, מירי רגב, תמצא לנכון להירתם לעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ