הנשיא ריבלין: "הקולנוע הישראלי הוא שגריר גם כשהוא ביקורתי כלפי המדינה"

ריבלין, שדיבר בטקס הפתיחה של פסטיבל קולנוע דרום בשדרות הערב, מתח בנאומו ביקורת מרומזת על הדברים שאמרה באחרונה שרת התרבות מירי רגב ולפיהם בכוונתה לצנזר יצירות אמנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהיה הערב אורח הכבוד בטקס הפתיחה של פסטיבל קולנוע דרום בשדרות, מתח בנאומו ביקורת מרומזת על הדברים שאמרה באחרונה שרת התרבות והספורט החדשה מירי רגב ולפיה בכוונתה לצנזר יצירות אמנות. "יש סרטים המביעים עמדות ביקורתיות נגד המדינה, וגם אני לפעמים נע באי־נחת בכיסאי כשאני צופה בהם, אבל חשוב לזכור שהקולנוע הישראלי הוא שגריר גם כשהוא ביקורתי", אמר הנשיא ריבלין.

הנשיא ריבלין בנאומו בטקס פתיחת קולנוע דרום, הערבצילום: לירון בוזגלו

הנשיא, שהזכיר בנאומו כי היה שותף לחקיקת חוק הקולנוע לפני כ–15 שנה, פנה בדבריו גם באנגלית לאורחים הזרים של הפסטיבל. "בסרטי הקולנוע שלנו אנו מראים עובדות על חיינו במקום הזה, גם אם הם כוללים ביקורת על מה שקורה פה", אמר הנשיא. "אנו מנסים לעשות את המיטב כדי לשמר את המדינה הזאת כמדינה יהודית ודמוקרטית — דמוקרטית לא פחות מכפי שהיא יהודית, ולהיפך — והקולנוע המקומי מיטיב לבטא זאת".

הקולנוע הישראלי, הוסיף הנשיא ריבלין, "הוא שגריר של חופש הביטוי וחופש הדעות במדינה, וצריך לזכור שהעברת ביקורת היא חלק מתפקידה של האמנות", אמר וזכה לתשואות הקהל באולם. "לאחרונה סערה המדינה בעקבות אמירות על גבולותיה של התרבות. כל מי שנמצא כאן מבין שאין תרבות ללא פריפריה, שתרבות היא דיאלוג בין פנים לחוץ, בין מרכז לשוליים, ושהתרבות אינה נחלתו של איש, ואינה שייכת למגזר כזה או אחר", אמר הנשיא. הוא הדגיש כי הקריטריון היחיד שעל פיו צריך לשפוט סרטים הוא איכותם האמנותית.

שרת התרבות והספורט, שהיתה אמורה לכבד בנוכחותה את טקס הפתיחה, ביטלה את השתתפותה כמה שעות לפני פתיחת הפסטיבל, כפי שעשתה גם אתמול, כשהיתה אמורה להשתתף בטקס הפתיחה של פסטיבל הקולנוע הגאה. בהודעה לתקשורת מסרה היום השרה כי נאלצה לבטל את בואה לשדרות בשל השתתפותה בהלוויה. "אני מתכוונת להגיע במהלך השבוע לפסטיבל חשוב זה", מסרה השרה רגב.

אבנר פיינגלרנט, יוזם ומנהל פסטיבל קולנוע דרום, קרא מעל הבמה לנשיא להתגייס לטובת התוכנית להפוך את שדרות לעיר אוניברסיטאית ולהעביר לתחומה את בית הספר לקולנוע של המכללה האקדמית ספיר. לדבריו, התוכנית היא להעביר את בית הספר לקולנוע למרכז העיר הישן, כך שבניין העירייה הישן של שדרות יהפוך לכיתות לימוד, ואילו קולנוע חן, שנבנה בשנות ה–50 ומאז עומד שומם, ייהפך לאודיטוריום המרכזי של המתחם. הנשיא ריבלין הבטיח להירתם לטובת גיוס תקציב לתוכנית זו, ואילו ראש העיר שדרות אלון דוידי הבטיח מעל הבמה להקצות תקציב של 28 מיליון שקל למימושה.

פסטיבל קולנוע דרום ה–14 של החוג לקולנוע במכללה האקדמית ספיר נפתח בהקרנת סרטה התיעודי של דנאי אילון, "פה ולא שם". הפסטיבל (שהכניסה לכל האירועים בו חופשית) יימשך עד יום חמישי, ויציג בין היתר בהקרנות טרום בכורה שני סרטים ישראליים חדשים — "היורד למעלה" של אלעד קידן ו"הקפות" של לי גילת. כן תתקיים בו מחווה ליוצר הקולנוע הוותיק משה מזרחי, ובה לצד מבחר מסרטיו יוצג גם סרטו הראשון, הגנוז, "אורח בעונה מתה", שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין והיה מועמד לפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר, אף שלא הופץ מעולם בישראל או בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ