קן לואץ' ומייק לי לבתי קולנוע בלונדון: אל תקרינו סרטים מפסטיבל הקולנוע הישראלי

במכתב ששלחו, לצד עשרות אמנים ויוצרי קולנוע בריטים אחרים, הם מדגישים כי אינם מבקשים מבתי הקולנוע לסרב להציג סרטים של יוצרים אינדיבידואלים, אלא "לדחות את המעורבות והתמיכה הכספית של ישראל בפסטיבל"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

יותר מ–40 אמנים ויוצרי קולנוע בריטים, ובראשם הבמאים קן לואץ' ומייק לי, קוראים לשורה של בתי קולנוע בלונדון לבטל הקרנות של סרטים המתוכננות להתקיים בהם כחלק מפסטיבל הקולנוע הישראלי "סרט" - פסטיבל שאמור להיפתח ביום חמישי הקרוב. כך דיווח אתמול (שני) העיתון הבריטי "גרדיאן". במכתב שהעבירו היוצרים לידי העיתון הם הביעו עצב ואכזבה מכך שנמצאו בתי קולנוע שהסכימו לארח את הפסטיבל בתחומם.

מייק ליצילום: אי־פי

היוצרים ציינו במכתבם כי ישראל היא אחד הגורמים המממנים את הפסטיבל. "כשהם מארחים את הפסטיבל, בתי הקולנוע מתעלמים מהקריאה של החברה האזרחית הפלסטינית מ–2014, להפעיל סנקציות נגד ישראל עד שזו תציית לחוק הבינלאומי ותשים קץ לעקירה הלא חוקית של הפלסטינאים, לאפליה שלהם ולכיבוש של אדמתם", ציינו היוצרים במכתב. הם מדגישים כי אינם מבקשים מבתי הקולנוע לסרב להציג סרטים של יוצרים אינדיבידואלים, אלא "לדחות את המעורבות והתמיכה הכספית של מדינת ישראל".

"גרדיאן" דיווח עוד כי מייסדות הפסטיבל, ענת כורם, אודליה הרוש ופאטי הוכמן, הביעו בתגובה הערכה ל"תמיכה שממשלת ישראל מעניקה לפיתוח תעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל, ולעזרה שהיא מעניקה לנו בהצגת היצירתיות הישראלית לפני הקהל הבריטי".

הפסטיבל שלנו הוא חלון ראווה לקולות מגוונים הקיימים בישראל, הכוללים ערבים ישראלים ופלסטינאים, כמו גם דתיים וחילונים. מדובר בבמאים ושחקנים מוכשרים להפליא המשתפים פעולה בהצלחה, במטרה לספק בידור ותובנות לחובבי קולנוע וטלוויזיה ברחבי העולם". לדבריהן, ניסיון לחסום הפצה של יצירה ושל רעיונות וערכים היא תגובה מאכזבת אל מול פסטיבל ששם לו למטרה לפתוח ערוצים של תקשורת ושל הבנה.

בשנה שעברה היה זה פסטיבל הקולנוע היהודי של לונדון שנקלע ללב סערה תקשורתית, לאחר שתיאטרון הטרייסיקל שבו התקיים לאורך שנים הודיע לאחר מבצע "צוק איתן" כי יסרב לארח הפעם את הפסטיבל, בגלל התמיכה הפיננסית שהוא מקבל ממדינת ישראל. הטרייסיקל אמנם חזר בו בסופו של דבר, אבל הסערה הזאת הצטרפה לסירוב שהשמיעו פסטיבלי קולנוע ותיאטרון נוספים בבריטניה – בין היתר באדינבורו ובבריסטול – לקבל תמיכה כספית מישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ