קריאות בוז בפסטיבל קולנוע דרום על דברי השרה רגב: "לא אתקצב את מי שפוגע במדינה"

בין המוחים, סטודנטים ממכללת ספיר ופרופ' ענר פרמינגר. הופעת שרת התרבות התקבלה עם זאת בעיקר במחיאות כפיים. ראש העיר שדרות אלון דוידי שיבח את השרה "שמסתכלת לצפון ולדרום לפני שהיא מסתכלת על המרכז"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

שוב הפרעות בהופעה של שרת התרבות מירי רגב, הפעם באירוע הפתיחה של הקרנת סרטי בוגרים של החוג לקולנוע במכללת ספיר, שמתקיים במסגרת פסטיבל קולנוע דרום. זה היה כשרגב אמרה בנאומה, בפתח היום השלישי של הפסטיבל, "לא ניתן קול למי שפוגע בחיילי צה"ל ותורם למסע ההשחרה השקרי נגד מדינת ישראל". בתגובה נשמעו קריאות בוז מצד הקהל, ברובו סטודנטים.

"מי שיעשה דה לגיטימציה יעשה זאת בלעדינו ולא נסייע לו", הוסיפה ואמרה רגב. "היה לנו את המשבר עם פיפ"א ואורנג' שהתנצלו, כי הבינו שהכוח היהודי הוא כוח צרכני. לא נוכל כל פעם להתנצל על קיומנו במדינת ישראל. אני בעד פלורליזם שמאפשר להביע עמדות — אבל לא להשחיר ולא לתמוך בחרמות נגד ישראל. אלחם על תקציבי התרבות ועל הגדלת התרבות ולא אתן למי שפוגע במדינה אלא למי שרוצה להתפתח. אמנות ותרבות זה לחם לנשמה. כשרת התרבות תפקידי להבטיח מגוון קולות בחברה הישראלית, (אבל) בתקופה זו אנו בחזית דיפלומטית ויש לעשות כל מה שדרוש כדי לעצור את מי שנותן תחמושת לאויבינו".

רגב נואמת בשדרות. זה הפלורליזםצילום: יהודה פרץ

בתגובה לדברים אלה קם אחד המרצים במכללת ספיר, פרופסור ענר פרמינגר, וצעק כי אין דבר כזה. עוד צעקו בקהל כי אין דמוקרטיה אם לא נותנים לבטא את כל מה שרוצים. אבל למרות הקולות המתנגדים, מרבית הקהל מחא כפיים לדברי השרה, שאמרה כי תתמוך באמנות ובקולנוע בדרום ובצפון.

"זו הדמוקרטיה", הגיבה רגב לקריאות הבוז ולמחיאות הכפיים, "אני שמחה לראות את מה שקורה, הצעקות זה הפלורליזם, שיבוא לידי ביטוי באריאל, קרית שמונה, נצרת ושדרות. משרד התרבות והספורט יתמוך במי שלא עושה דה לגיטימציה למדינת ישראל".

אלון דוידי, ראש העיר שדרות, עצר את קולות המתלהמים ואמר כי בשדרות לא מתנהלים בצורה כזו, וכי ניתן להיפגש איתו ועם נשיא המכללה. "קיבלנו שרה שמסתכלת על הצפון והדרום לפני שהיא מסתכלת על המרכז ואנחנו צריכים שרה שתדחוף את האזורים הללו", אמר דוידי.

בתום הנאום אמרה רגב כי היא רגילה לשמוע קולות מסוג זה בעולם התרבות. לסטודנטים אמרה: "אמשיך לפגוש אתכם בשם הפלורליזם והדמוקרטיה, נאפשר את חופש הביטוי של כולם בכל מקום במדינת ישראל".

פרופסור ענר פרמינגר אמר בתום נאומה של השרה רגב כי היא משתמשת בשיטת הפחדה כלפי יוצרים: "חובתה של תרבות להביא באמת את הקולות של כולם, והשרה בדבריה בעצם חוסמת חלק מהקולות, וזה מה שחמור. צנזורה מתחילה כשאנשים מפחדים. היא בעצם אומרת תקבלו כסף — אבל אל תעשו דה לגיטמציה. אדם יעשה סרטים ויתחיל לפחד, זה נחשב דה לגיטמציה או לא? ברגע שהיא אומרת דבר כזה היא לא מבינה מה זה פלורליזם". פרמינגר הוסיף: "איזה מסר סטודנטים מקבלים כששרת התרבות אומרת להם ׳לא מרשה ביקורת'?  באותו רגע צריך להגיד: אין כזה דבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ