הוסכם: שחקנים יקבלו תמורה על השתתפות בסרטי סטודנטים

הסיכום הושג בין ראשי הארגון שח"ם לבין נציגי החוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ובית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. עם זאת, בשל תקציבן הנמוך של ההפקות הסטודנטיאליות, סוכם שהתמורה שיקבלו השחקנים במקרים הללו לא תהיה בהכרח כספית

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

מעתה, שחקנים שיופיעו בסרטי סטודנטים יקבלו תמורה על עבודתם – כך סוכם בפגישה שהתקיימה היום במשרדי שח"ם (ארגון השחקנים בישראל) בין ראשי הארגון לבין נציגי החוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ובית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. עם זאת, בשל תקציבן הנמוך של ההפקות הסטודנטיאליות, סוכם שהתמורה שיקבלו השחקנים במקרים הללו לא תהיה בהכרח כספית. הצדדים סיכמו שנציגיהם ינהלו משא ומתן באשר לסוג התמורה שיוכלו יוצרי הסרט להציע לשחקנים.

"במהלך הפגישה הגענו להסכמה כי עבודת שחקן בסרט סטודנטים מחייבת תמורה, והבטחת נאותות בתנאי ההעסקה", כתב יו"ר שח"ם אוהד קנולר בפוסט שפירסם לאחר הפגישה בפייסבוק. "להבהרת העניין, 'תחושת סיפוק מהשתתפות בסרט' לא תיחשב תמורה".

אוהד קנולר. תחושת סיפוק לא תחשב תמורהצילום: קובי קלמנוביץ

עד היום נהוג היה ששחקנים המופיעים בסרטי סטודנטים עושים זאת בהתנדבות, מבלי לקבל תמורה, וזאת בעיקר מתוך הכרה באמצעים המוגבלים העומדים לרשות הסטודנטים ובחשיבות התמיכה בהכשרתו של דור העתיד של הקולנוע הישראלי. "אבל אנחנו הגענו למסקנה שכחלק מתהליך ההתמקצעות של הקולנוע הישראלי, הגיע הזמן להתחיל להסתכל על התמונה הזאת אחרת", אמר קנולר ל"הארץ". לדבריו, בפגישה סוכם שמבחינה ערכית צריכה להיות תמורה להופעתם של שחקנים בסרטי סטודנטים.

"איזו תמורה זו תהיה וכיצד היא תועבר – על כך יוסכם במשא ומתן", אמר קנולר. " אמנם המשא ומתן כרגע מתנהל מול שני בתי ספר לקולנוע בלבד, אבל מבחינתנו המטרה היא להגיע בסופו של דבר לכל 17 המחלקות ללימודי קולנוע הפועלות בארץ ולהחיל את הסיכום על כולן, כך שלא ייוצר מצב שבו שחקנים עובדים ללא תמורה".

אחת האפשרויות העומדות לפני הצדדים היא לקבוע, למשל, שהתמורה לשחקנים תהיה בעסקת בארטר, שבה במקום כסף הם יקבלו מהסטודנטים שירות כלשהו, לדוגמה עריכה של שואו ריל (תיק עבודות). עוד השתתפו בפגישה , בין היתר, ראש החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב ירון בלוך, ומנהל בית הספר סם שפיגל, רנן שור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ