אורי קליין, מבקר הקולנוע של "הארץ", יקבל אות הוקרה בפסטיבל ירושלים

בטקס הפתיחה החגיגי של פסטיבל הקולנוע ירושלים יוענק לקליין אות הוקרה על תרומה מיוחדת לאמנות הקולנוע. "ניכר כי כתיבתו של קליין על סרטים נובעת מתוך כבוד ואהבה עמוקים לאמנות הקולנוע, ומתאפיינת בשפע של כבוד, סבלנות וסקרנות למושאי ביקורותיו", נכתב בנימוקים לפרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבקר הקולנוע של "הארץ", אורי קליין, יקבל בטקס הפתיחה החגיגי של פסטיבל הקולנוע ירושלים, ביום חמישי הבא בערב (9.7), אות הוקרה על תרומה מיוחדת לאמנות הקולנוע. "זה כבר כמעט ארבעה עשורים שאורי קליין כותב ביקורת קולנוע, מעשיר את השיח הישראלי על האמנות השביעית עם הרהורים, מחשבות, תהיות ואבחנות שאיפשרו ומאפשרים לנו להתבונן על סרטים דרך עיניו הבוחנות", נכתב בנימוקי הפסטיבל להענקת אות ההוקרה לקליין.

עוד נכתב: "ניכר כי כתיבתו של קליין על סרטים נובעת מתוך כבוד ואהבה עמוקים לאמנות הקולנוע, ומתאפיינת בשפע של סבלנות וסקרנות למושאי ביקורותיו. תרומתו נוגעת מצד אחד לשיח על קולנוע בינלאומי בישראל, ומצד שני לבחינה מדוקדקת של הקולנוע הישראלי לדורותיו — לאפיון תהליכים, תופעות ומגמות המכונן למעשה קורפוס היסטוריוגרפי של תולדות הקולנוע הישראלי. כתיבתו טיפחה את איכות השיח על סרטים בקרב הקהל בארץ, ומשום כך אנו גאים להעניק לו אות הוקרה מיוחד במסגרת פסטיבל הקולנוע ה-32 ירושלים".

אורי קליין. מעשיר את השיח הישראלי על האמנות השביעית צילום: דן קינן

קליין, יליד 1946, נולד בתל אביב, למד ספרות אנגלית וספרות צרפתית באוניברסיטה העברית בירושלים, ובהמשך למד במחזור הראשון של החוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. בזמן לימודיו היה אחד מעורכי כתב העת לקולנוע "קלוזאפ".

את עבודתו כמבקר קולנוע החל ב"קול ישראל", ומ–1979 ועד 1982 היה מבקר הקולנוע של העיתון "דבר". לאחר מכן נסע לארצות הברית למשך חמש שנים, שם למד קולנוע באוניברסיטת ניו יורק, ולאחר שובו לישראל ב–1987 התמנה למבקר הקולנוע של עיתון "הארץ" — תפקיד אותו הוא ממלא עד היום. במשך השנים לימד קליין תיאוריה והיסטוריה של הקולנוע באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת תל אביב ובקמרה אובסקורה.

ב-2007 היה למבקר הקולנוע הראשון שזכה בפרס סוקולוב על מפעל חיים, ולאחד מעיתונאי התרבות המעטים שזכו בפרס זה. בנימוקים להענקת הפרס לקליין נכתב אז כי הוא "השכיל לגבש השקפת עולם עיתונאית המשלבת גישה מקצועית, כתיבה איכותית ואי כניעה עיקשת לתהליכי הפופולריזציה ולמכבש הנמכת הסטנדרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ