קריאה לגנוז את הסרט "חלף עם הרוח" בעקבות הטבח בצ'רלסטון — הזניקה את מכירותיו

מבקר הקולנוע של "ניו יורק פוסט" קרא להפסיק להקרינו בבתי קולנוע. חרם מתגבר גם על האמנית ונסה פלייס שפרסמה בטוויטר בהמשכים את הספר

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

לו לומניק, מבקר הקולנוע של ה"ניו יורק פוסט", הרתיח בשבוע שעבר אמריקאים רבים כשקרא בטור פובליצסטי שלא להקרין יותר את הסרט "חלף עם הרוח", בשל השימוש שהסרט עושה בדגלי הקונפדרציה האמריקאית ובשל ההיבטים הגזעניים שעולים ממנו. דבריו של לומניק עוררו סערה כה עזה עד שהסרט הפך השבוע לנמכר ביותר במחלקת הבלו־ריי של אתר "אמזון" כשהוא עוקף אפילו את "חמישים גוונים של אפור". רבים חששו כי בעקבות קריאתו של לומניק הסרט אכן ייעלם בארכיונים ואי אפשר יהיה להקרין אותו, מה שהביא להצלחתו המסחררת באתר הקמעונאות האלקטרוני.

בטור שפירסם בסוף השבוע, הבהיר לומניק כי הוא אינו קורא בשום צורה לצנזר את הסרט אך לדעתו עדיף להקרין יצירה הכוללת היבטים גזעניים כה רבים במוזיאונים ולא בקומפלקסים של בתי קולנוע המוניים. בהמשך דבריו אף השווה לומניק את "חלף עם הרוח" לסרט "הולדתה של אומה" מאת ד.וו. גריפית, שנחשב לאחד החשובים בתולדות הקולנוע אך גם לאחד הגזעניים שבהם.

"ביקשתי לעודד את הקוראים לבחון את' חלף עם הרוח', זוכה האוסקר, ואת הערכים שהוא מציג, כולל הסימפטיה כלפי מוסד העבדות" כתב לומניק בטורו בסוף השבוע, בעקבות הטבח השבוע בכנסייה בצ'רלסטון, ולאחר שהתברר כי הרוצח הצטלם לצד דגל הקונפדרציה. בסרט מככב הדגל בכמה סצינות נבחרות, מה שעורר את כעסו של לומניק.

לצד הטור המדובר, התעוררה ביקורת נוקבת גם כלפי האמנית והכותבת ונסה פלייס, שמעלה לטוויטר מזה שנים, בהמשכים, את הטקסט של הספר "חלף עם הרוח". במסגרת הפרויקט שלה, שנמשך כבר ארבע שנים, מצייצת פלייס את שורות הספר בניסיון ליצור סביבו דיון ספרותי־אמנותי. אבל משהלכו והתרבו המחאות נגד הסרט, התרעמו כמה ארגוני זכויות של הקהילה השחורה בארה"ב גם כנגד הפרויקט של פלייס וטענו כי היא עצמה גזענית.

"גארדיאן" הבריטי דיווח, כי בעקבות הביקורת שספגה פלייס, בוטלה לאחרונה הזמנתה לכנס במוזיאון "וויטני" בניו יורק, שם היתה אמורה להשתתף בפאנל שעסק בהוצאות להורג. מנהל המוזיאון טען עם זאת כי הזמנתה של פלייס לא בוטלה בגלל פרויקט "חלף עם הרוח" אלא בשל עודף מוזמנים. מוקדם יותר השנה בוטלה הזמנה אחרת של פלייס לכנס שירה באוניברסיטת ברקלי, מסיבות מסתוריות אחרות.

פלייס, מצידה, בטוחה כי היא מודרת מכנסים ומוועידות שונות בשל לובי חזק של ארגוני שחורים הרואים במיזם הטוויטר שלה גזענות. "אלה ישויות שאמורות לייצג את חופש הביטוי אך במבחן התוצאה הם נכשלים באופן קבוע" אמרה פלייס בשבוע שעבר, כשנודע לה על ביטול השתתפותה בכנס של מוזיאון וויטני. "מוסדות כאלה שומרים על חופש הביטוי רק בתיאוריה. הם יעמדו לצד החופש הזה כל עוד הם לא נפגעים או צריכים לשלם מחיר כספי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ