נירית אנדרמן

שלושה במאים, ראשי איגודי יוצרים לשעבר, הודיעו היום (שני) כי הם מבטלים את חברותם באיגוד הבמאים, במחאה על אופן התנהלותו של האיגוד בשבועות האחרונים בסערה שהתחוללה סביב איומיה של שרת התרבות מירי רגב לשלול תמיכה מפסטיבל ירושלים ומתיאטרון אל מידאן. "לצערי תגובתו של האיגוד לאירועים שהתרחשו בעת האחרונה בתחום היצירה בישראל והאיום על חופש הביטוי איכזבו אותי מאד. זאת היתה תגובה חיוורת, רופסת ובעיקר תגובה אשר ניסתה לאחוז את המקל בשני קצותיו, לצאת בסדר עם כולם מבלי להשמיע דעה החלטית או נחרצת", נימק אורי רוזנווקס, לשעבר יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, את החלטתו. כעבור שעות ספורות הודיע גם דורון צברי, יו"ר איגוד הבמאים לשעבר, כי הוא מבקש לבטל את חברותו באיגוד מאותם הטעמים שמנה רוזנווקס. אחר כך הצטרף אליהם גם הבמאי רענן אלכסנדרוביץ'.

אורי רוזנווקסצילום: אוליבייה פיטוסי

רוזנווקס הסביר ל"הארץ" כי בתקופה האחרונה, שבה "חופש הביטוי והיצירה הועמדו במבחן קשה עקב איומי שרת התרבות לעצור ולמנוע תקציבים מגופי תרבות אשר אינם מתיישרים עם דעותיה, היה צריך להישמע קול חזק, חד משמעי וברור של כלל האמנים וגופי היצירה בישראל נגד ההתערבות הפוליטית הבוטה הזאת.

"בפועל, מרבית הגופים והארגונים הממוסדים (למעט פורום היוצרים הדוקומנטריים ואיגוד התסריטאים) נכשלו במבחן הנ"ל. איגוד הבמאים, שבו אני חבר מעל שני עשורים, לא נקט לטעמי בעמדה מוסרית חד משמעית נגד האיום המסתמן, והעדיף להתחבא מאחורי ניסוחים פתלתלים שאפשרו לו 'ללכת עם ולהרגיש בלי', או במלים אחרות 'להצדיק יריקה כגשם'. איגוד הבמאים הוא איגוד רב זכויות שאותו הנהיגו עם השנים דורון צברי, רני בלייר, אורי ענבר ואחרים, ועמד תמיד בחזית המאבקים השונים אשר איימו על עולם היצירה הקולנועית והטלוויזיונית. במשבר האחרון - יחד עם גופים אחרים כמו אק"ט, שח"ם ואיגוד המפיקים - הוא העדיף להתקפל ולא להשמיע דעה ברורה , לא להרגיז אף אחד מתוך דאגה לאינטרסים חומריים שאותם הוא מעדיף על פני חופש הדיבור והיצירה. לכן חלקי לא יהיה יותר בשורותיו".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ