יוצרי הסרט על יגאל עמיר נכנעו: פניו של בנו יטושטשו

ההחלטה הגיעה לאחר שמנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד איים לפנות לבית המשפט ולהוציא צו מניעה להקרנת הסרט אם פניו של הילד לא יטושטשו

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "אל סף הפחד". טרימבובלר ובנה מחוץ לכלאצילום: ישראל פרידמן

יוצרי הסרט "אל סף הפחד" יטשטשו ככל הנראה את פניו של הילד, בנם של יגאל עמיר ולריסה טרימבובלר, המופיע בסרט, לקראת ההקרנה המתוכננת להתקיים ביום רביעי הבא, יום לפני פתיחתו של פסטיבל הקולנוע ירושלים. המפיק הישראלי של הסרט, שגיא (סרגיי) צירקין, אמר היום ל"הארץ" שמשפטנים שבחנו את הנושא הבהירו שקשה יהיה לשכנע את בית המשפט להתיר את הקרנת הסרט ללא טשטוש פניו של הילד.

מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד יצחק קדמןצילום: אמיל סלמן

המחלוקת על האופן שבו יוקרן הסרט בירושלים עלתה לאחר שמנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד יצחק קדמן, שלח לפני כשבועיים מכתב להנהלת הפסטיבל ובו דרש לטשטש את פניו של הילד, כנדרש על פי חוק הנוער. קדמן הזהיר שאם הפסטיבל לא ייענה לדרישתו לטשטש את פניו של הילד או להוריד את הקטעים שבהם הוא מופיע, תפנה המועצה לשלום הילד לבית המשפט בבקשה להוציא צו מניעה להקרנת הסרט.

בעקבות זאת, הבהירה הנהלת הפסטיבל למפיקי "אל סף הפחד" בשבוע שעבר כי בכוונתה לכבד את החוק, ודרשה מהם לטשטש את פני הילד, או, לחלופין, להציג אישור של בית משפט להקרין את הסרט ללא הטשטוש האמור. יוצרי הסרט סירבו בתחילה בתוקף לבצע את טשטוש הפנים, בטענה ששמו של הילד כבר פורסם בכלי התקשרות פעמים רבות, בין היתר לאחר לידתו וסביב הסערה שנוצרה באשר למקום שבו ייערך טקס ברית המילה שלו, ובטענה שתמונותיו פורסמו בכלי תקשורת שונים במסגרת הטריילר לסרט, שהוקרן באתרי חדשות באינטרנט ובמהדורות חדשות בחלק מערוצי הטלוויזיה.

מתוך "אל סף הפחד"צילום: הרץ פרנק ומריה קר

"אנחנו טענו בעבר שאת הילד הזה כבר הציגו וחשפו בכלי התקשורת: פירסמו את שמו המלא לא פעם, ולאחרונה גם הראו את פניו בטריילרים של הסרט שהוקרנו באתרי אינטרנט שונים ובערוצי טלוויזיה", אמר היום צירקין ל"הארץ". "לנו חשוב בכל מקרה לשמור על הילד, ומסתבר שיש בעיה חוקית במקרה הזה. אם זה היה ילד רגיל, מספיק היה להביא את אישור ההורים, אבל עורכי דין שהתייעצנו איתם הסבירו לנו שבגלל שאחד ההורים יושב במאסר, זה בעייתי. מכיוון שהברירה שעומדת לפנינו היא להקרין את הסרט עם טשטוש הפנים או למשוך אותו מהפסטיבל, אז אנחנו נבחר ככל הנראה להקרין את הסרט ולטשטש את פניו של הילד".

"אל סף הפחד", סרטם של הבמאי המנוח הרץ פרנק והבמאית מריה קרבצ'נקו, עמד במרכזו של עימות שהתנהל באחרונה בין שרת התרבות והספורט מירי רגב לבין פסטיבל ירושלים. רגב איימה לשלול את התמיכה שמעניק המשרד לפסטיבל אם זה יקרין את הסרט, המתמקד באשתו ובנו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין. בסופו של דבר הושגה פשרה בין הצדדים לפיה הסרט יוקרן מחוץ לפסטיבל, לפני פתיחתו, אך למרות זאת ישתתף בתחרות סרטי התעודה שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ