הערב: יוצרי קולנוע בהקרנת מחאה של "אל סף הפחד", במקביל לפתיחת פסטיבל הקולנוע ירושלים

הסרט על יגאל עמיר מוקרן הערב בשמונה סמוך לסינמטק הירושלמי. בקבוצת היוצרים המוחים: שלומי אלקבץ, קרן ידעיה, ערן קולירין ורענן אלכסנדרוביץ'

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקרנת "אל סף הפחד" בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

קבוצה של יוצרי קולנוע מקיימים היום בירושלים פעולת מחאה נגד החלטת פסטיבל הקולנוע ירושלים להקרין אתמול את הסרט "אל סף הפחד" מחוץ לפסטיבל. היוצרים מתכנסים הערב בשמונה בגן ציבורי סמוך לסינמטק הירושלמי, שם יקימו מסך ועליו יוקרן "אל סף הפחד", העוסק ברוצח ראש הממשלה יגאל עמיר, רעייתו לריסה טרימבובלר ובנם הקטן. ההקרנה המאולתרת מתקיימת במקביל לטקס הפתיחה החגיגי של הפסטיבל שיתקיים באותה שעה בבריכת הסולטן.

מדובר ביוזמה עצמאית של יוצרי קולנוע, שנתמכה על ידי איגוד הבימאים, פורום היוצרים הדוקומנטריים ואיגוד התסריטאים. בין הקולנוענים שיגיעו למקום: קרן ידעיה ("הרחק מהיעדרו"), שלומי אלקבץ ("גט") שפרש על רקע זה מתפקידו כשופט בפסטיבל, ערן קולירין ("ביקור התזמורת"), נדב לפיד ("הגננת"), רענן אלכסנדרוביץ' ("שלטון החוק"), המפיק לירן עצמור ("שלטון החוק") ויו"ר איגוד התסריטאים עמית ליאור.

רענן אלכסנדרוביץ'צילום: תומר אפלבאום

אלכסנדרוביץ', שהסרט שלו ושל המפיק לירן עצמור, "שלטון החוק", זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים בשנת 2012, ינאם באירוע ויאמר בין השאר:

"הערב אנחנו מקרינים סרט שעצם הקרנתו צורב את הלב, לפחות של רבים מאיתנו. סרט על רוצח, רוצח פוליטי שהשיג את מבוקשו ושינה את חיי המדינה ללא היכר. אבל אנחנו מוכרחים לזכור וגם להזכיר שמה שעומד כאן על הפרק הוא חופש הביטוי והיצירה. החופש ליצור יצירה בין אם היא משעשעת או מחממת את הלב ובין אם היא מעוררת מחלוקת, מטרידה, שוברת מוסכמות, מערערת על הנחות יסוד, פוקחת עין לאחר, לזר, לשונה, למפחיד ולמאיים. והחופש ליצור יצירה כזו אינו פחות חשוב מהחופש להציג אותה.

"ואנחנו בוחרים להציג את הסרט הזה הערב ולא להשתתף בחגיגת פתיחת פסטיבל הקולנוע היקר לכולנו בכדי למחות על החלטת הנהלת הפסטיבל להוציא את הסרט אל מחוץ לכותלי הפסטיבל — בעקבות לחץ פוליטי. החובה שלנו כקולנוענים היא למחות נגד המעשה הזה, שאין לו תקדים בתולדות הפסטיבל. הקלות הבלתי נסבלת שבה נבחרים ופקידי ציבור, הרשו לעצמם להתערב בהכרעות האמנותיות של מנהלי פסטיבל קולנוע צריכה לעורר דאגה עמוקה. וברשימה של הנפשות הפועלות כאן יש לצערנו נציגים מצדדיה השונים של הקשת הפוליטית: השרה מירי רגב, הנשיא לשעבר שמעון פרס, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג וחבר הכנסת איציק שמולי.

"אנחנו פה כדי להגיד לאנשים הללו שהם לא מבינים מהם חופש הביטוי וחופש היצירה. החופש לעשות סרט על יגאל עמיר, החופש להעלות מחזה על וואליד דקה, הוא חופש שנבנה בשנים של עשייה וסובלנות ושאתם, פוליקאים כמו רגב, בנט והרצוג הורסים במעשיכם בחודשים האחרונים.

"במהלך החודש שבו מתנהל הדיון הזה נשמעו גם קולות שאמרו ש'פסטיבל הקולנוע בירושלים טעה כשקיבל את הסרט הזה ולא דחה אותו מראש'. חשוב לנו לומר שאנחנו מחזקים את ידי הנהלת פסטיבל הקולנוע על כך שקיבלה את הסרט לתחרות על סמך שיקול דעתה של ועדת הקבלה המקצועית. פסטיבלים אחרים בארץ אולי לא היו די אמיצים לעשות זאת. ובאותה מידה אנחנו מגנים את הפסטיבל על כך שלא נלחם עד הסוף על מנת להגן על החלטתו.

"אנחנו כאן כדי להגיד לא לדורסנות של הפוליטיקאים ולא לחוסר התנגדות מצד מוסדות התרבות. והצורה שאנחנו נעשה את זה היא לראות את הסרט שעשו עמיתנו הרץ פרנק, מריה קובצ'נקו, שגיא צירקין וגונטיס טרקטריס. אולי נבין, אולי לא נבין, אולי נזדעזע, אולי נשתנה קצת, אולי לא. ככה זה עובד. זה המקצוע שלנו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ