בעקבות לחץ פעילי ימין נמנעה בדרום הקרנת סרט על הלחימה בעזה

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל דיווח הערב כי פעילי ימין הפעילו לחץ על עיריית שדרות ולאחר מכן על עיריית באר שבע, מה שהוביל לביטול הקרנת סרט העוסק בטיפול בטראומות בקרב תושבי עזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"רעד בעזה"

עיריית באר שבע מנעה היום הקרנת סרט תיעודי על הלחימה בעזה, כמה ימים לאחר שעיריית שדרות מנעה את הקרנת הסרט. לרגל יום השנה ללחימה במסגרת "צוק איתן", סניף ארגון אמנסטי אינטרשיונל בישראל בחר להקרין את הסרט ״רעד בעזה״, בסינמטקים בתל אביב ובשדרות, וגם ברצועת עזה, בשילוב שיחה עם מומחה הטראומה יאן אנדריאה והבמאי חירט ון קסטרן. הסרט עוסק בעבודתו של מומחה הטראומה עם אנשי סיוע עזתים.

באמנסטי טוענים כי לאחר ההקרנה בתל אביב ביום רביעי האחרון, פעילי ימין פעלו לביטול ההקרנה בשדרות. בין השאר, פורסם מספר הטלפון של ראש עיריית שדרות אלון דוידי למשלוח הודעות — וזה הפעיל לחץ על הסינמטק העירוני והביא לביטול ההקרנה. בשל כך, הועתקה הקרנת הסרט משדרות ל״מפגש־מותלקא״ המשמש את ״הפורום לדו־קיום״ בבאר שבע. הבוקר, שוב בעקבות לחץ של גורמי ימין ופרסום מספרו של ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ׳, בוטלה הקרנת הסרט שם.

"רעד בעזה"צילום: חירט ואן קסטרן

״מדיניות הממשלה והאווירה הציבורית השוררת הינן של התקפה כוללת על חופש הביטוי, ומהוות סכנה לדמוקרטיה", אמר אתמול יונתן גר, מנכ״ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל שהוסיף כי "לא יתכן כי ראשי רשויות יתפקדו כצנזורים בעירם״.

הסרט "רעד בעזה" ("Shivering in Gaza") מלווה את המומחה לטראומות יאן אנדראה בכניסתו לרצועת עזה עם סיום קרבות "צוק איתן", שם נפגש עם אנשי סיוע עזתים ושוחח עמם על אבל, פחד וטראומה. על הסרט חתום הבמאי ההולנדי חירט ואן קסטרן, צלם וקולנוען שעבד עבור מגזינים כמו "ניוזוויק", "שטרן" ו"האינדיפנדנט", וזהו סרטו הדוקומנטרי הראשון. אנדראה עבד לאורך השנים עם קורבנות טראומה דרום־אפריקאים, יוגוסלבים, ישראלים ופלסטינים. בשנים האחרונות הוא עובד בעיקר עם אנשי עזה, ובודק עמם כיצד בונים חיים בעלי משמעות בצל ההרס והפחד.

מעיריית באר שבע נמסר כי הקרנת הסרט היא פעילות פוליטית שאסורה לפי חוזה הקצאת נכסים ציבוריים. "עם היוודע כוונת העמותה לקיים פעילות זו, פנה היועץ המשפטי לעירייה לנציגי העמותה והבהיר להם את מדיניות העירייה בהתאם להסכם הקצאת הנכס. לאור זאת הודיעו נציגי העמותה על ביטול הקרנת הסרט שנועד להערב", כך לשון תגובת העירייה. חיה נח, מנכ"לית פורום דו־קיום בנגב, אמרה ל"הארץ" כי הסרט עוסק בשיטה לטיפול בטראומה. "אם ערבים ויהודים לא יוכלו לדבר על זה, על מה יתנו לנו לדבר? אני חושבת שהעירייה פוחדת, הגענו למצב שיש הרבה פחד ואימה, קשה לדעת מה יהיה הצעד הבא. אני מאוכזבת מההתנהלות, לא חשבתי שראש עיריית באר שבע ייתן לדבר כזה לקרות".

מנכ"ל סינמטק שדרות, בני כהן, אמר ל"הארץ" כי ההקרנה בוטלה בעקבות לחץ מצד ראש העיר אלון דוידי. "פעילי ימין הקימו קול זעקה נגד הסרט, ואנחנו החלטנו להשהות אותה כדי שההנהלה הציבורית של הסינמטק תוכל לצפות בסרט ולהחליט. אבל אני צפיתי בסרט, ואין איתו שום בעיה. זה בסך הכל סרט שמדבר על טיפול בטראומה. פעילי הימין חששו שהסרט מדבר כנגד חיילי צה"ל וישראל, אבל אין בו שום בעיה".

ראש עיריית שדרות מסר כי "זהו סרט אנטי־ציוני ואנטי־ישראלי, מוטה וחד־צדדי, ולכן הוא לא יוקרן בסינמטק שדרות". דוידי הוסיף ואמר כי "צריך המון עזות מצח, חוצפה וציניות להביא לעיר מוכת קסאמים כשדרות סרט מעין זה ולרמוס ברגל גסה את רגשותיהם של תושבי וילדי שדרות. לא אתן לכך יד. עד היום ילדינו סובלים מחרדות ומקבלים טיפול נפשי. החמאס יורה על שדרות כבר שנים ארוכות. הוא עשה זאת לפני המבצע וגם לאחריו. לנו לא יספרו מי הצד הטוב בסיפור ומי הרע".

"רעד בעזה"צילום: חירט ואן קסטרן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ