מחאה על ביטול הקרנת סרט העוסק בטראומות של תושבי עזה

בעקבות לחץ פעילי ימין ביטל ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', את הקרנת הסרט התיעודי "רעד בעזה". איגודי היוצרים דורשים ממנו לבטל את ההחלטה. מרצים וסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון מגנים את הפגיעה בחופש הביטוי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

בעקבות הוראתו של ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', שלשום (ראשון) לבטל את הקרנת הסרט התיעודי "רעד בעזה" שתוכננה להתקיים בעיר, שלחו היום איגודי היוצרים מכתב מחאה חריף לראש העיר. במכתב טוענים היוצרים כי מדובר בהחלטה המנוגדת לחוק ודורשים מדנילוביץ' לבטלה. בנוסף, כ–50 מרצים וסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון חתמו על מכתב שנשלח היום לדנילוביץ' ובו מחאה על ביטול ההקרנה.

הסרט "רעד בעזה" הוא הפקה הולנדית, המתעדת מומחה לטיפול בטראומה, יאן אנדראה, שנפגש עם אנשי סיוע בעזה לאחר מבצע "צוק איתן" ומסייע להם להתמודד עם אבל, פחד, טראומה ועוד. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל יזם הקרנות של הסרט, בשילוב שיחות עם מומחה הטראומה המככב בסרט ועם הבמאי, חירט ואן קסטרן, בסינמטקים של תל אביב ושדרות וכן בעזה. ואולם, בעוד שההקרנה בתל אביב התקיימה כסדרה, ההקרנה בשדרות בוטלה בעקבות לחץ שהפעילו פעילי ימין באמצעות מתקפת הודעות אס־אם־אס על ראש העיר שדרות, אלון דוידי. האחרון הורה למנהל הסינמטק העירוני לבטל את ההקרנה.

צילום: חירט ואן קסטרן

באמנסטי החליטו בתגובה לקיים את ההקרנה ב״מפגש־מותלקא״ המשמש את ״הפורום לדו־קיום״ בבאר שבע, אבל גם הפעם הביאה ההחלטה ללחץ של אנשי ימין באמצעות הודעות אס־אם־אס, שנשלחו למכשיר הטלפון של ראש העיר באר שבע. בעקבות זאת הורה דנילוביץ' על ביטול ההקרנה בטענה שמדובר בסרט "פוליטי" ושלפי חוזר מנכ"ל משרד הפנים, אסור לעשות שימוש במבנים ציבוריים לקידום מטרות פוליטיות. באמנסטי החליטו בעקבות זאת לאמץ את שיטת הפעולה של הימין, ופירסמו גם הם בפייסבוק את מספר הטלפון של דנילוביץ', בצירוף קריאה לשלוח לו הודעות אס־אם־אס במחאה על ביטול ההקרנה. ואולם, ראש העיר לא חזר בו מהחלטתו.

במכתב ששלחו איגודי היוצרים הם כתבו לדנילוביץ': "ההקפדה על עיקרון חופש הביטוי, לצד היותה קריטית בכל משטר דמוקרטי, עומדת בבסיסה של כל יצירת אמנות והיא לחם חוקם של היוצרים והיוצרות בישראל ובכלל. עיקרון חופש הביטוי הוא זכות חוקית שעליה יש להקפיד באופן מוחלט, ולמעט התבטאויות העוברות באופן מפורש על חוקי המדינה, אין בידיהם של אף אדם או מוסד הזכות לקבוע אילו תכנים אינם לגיטימיים לביטוי במדינת חוק דמוקרטית מימין ומשמאל".

על המכתב חתומים פורום היוצרי הדוקומנטריים, אק"ט (איגוד עובדים בקולנוע ובטלוויזיה) ואיגודי הבמאים, התסריטאים והעורכים. הם מזכירים בו כמה פסקי דין וקובעים כי במקרה הנדון התנהלותו של ראש העיר היתה לא ראויה ולא חוקית. לדבריהם, "על רקע האווירה הציבורית והפעילות הממשלתית בתקופה האחרונה להגבלת חופש הביטוי, נראה כי רשויות מקומיות, בדומה לרשויות ממשלה, מרשות לעצמן להרחיב את סמכותן מעבר למה שראוי ומעבר למה שחוקי. אנו דורשים שתבוטל ההחלטה הבלתי חוקית שבנדון, ולא נהסס לפעול בכל דרך שמתיר לנו החוק על מנת להיאבק בה".

בעצומת המרצים והסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון הם כתבו כי טענת העירייה שהקרנת הסרט היא אירוע פוליטי אינה סבירה, "ולא נראה לנו שהיא היתה עומדת במבחן בג"ץ, אולם זה לא העיקר. קשה לנו להבין מדוע נכנעת לקומץ קיצונים ונתת יד לפגיעה בחופש הביטוי והיצירה בתחומי העיר באר שבע? איזו סכנה ראית בהקרנת הסרט במועדון אשר אנשים באים אליו מתוך בחירה ומרצונם החופשי? עצם ניסיון ההשתקה מציג את העירייה באור שלילי, כמי שאינה יכולה לשאת ביקורת ומנסה להשתיק קולות שמרחיבים את השיח ומציבים אתגר להלך המחשבה המקובל. איננו יודעים איזה נזק חשבת שתגרום הקרנת הסרט, אבל אין לנו ספק שביטול ההקרנה פגעה בעיר אשר חרתה על דגלה קידום התרבות, הידע והטכנולוגיה".

מעיריית באר שבע נמסר: "העירייה אוסרת על כל פעילות פוליטית בנכסיה העירוניים, זאת בהתאם להנחיות משרד הפנים כמפורט בנוהל הקצאות. עמדה זו מובהרת ומוסכמת לכל מי שמבקש לקיים פעילות או להשתמש בנכס עירוני, בוודאי כאשר הנכס מוקצה לשימוש ללא תמורה.
"נציגי העמותה העידו בעצמם כי פעילותם פוליטית וכי במסגרת הקרנת הסרט הם מבקשים לערוך פאנל ושיח בהשתתפות יוצרי הסרט. על כן הובהר לנציגי העמותה כי פעילות פוליטית בנכס ציבורי אסורה ומהווה הפרת הסכם בין הצדדים. בהסכם ההקצאה בין העירייה לעמותה, כמו לכל עמותה אחרת ללא קשר לזהותה או עמדותיה הפוליטיות, מצויין בפירוש כי אסורה פעילות פוליטית בנכס. נציגי העמותה מודעים לסעיף זה בהסכם והסכימו לו עת שחתמו על ההסכם. כל נסיון לראות בארוע כמאבק בין אלו הדוגלים בחופש הביטוי לבין אלו שלא אינו ראוי ומהווה הטעיה. עיריית באר שבע דגלה, דוגלת ותמשיך לדגול בעקרון חופש הביטוי, בפלורליזם בכלל ובפלורליזם הפוליטי בפרט. היא מכירה בזכותו של כל אחד לדעות והשקפות שונות. כמו כן, יש לדחות כל ניסיון להציג את העירייה כמתערבת בתכנים או קובעת מה הוא תוכן לגיטימי או לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ