איגודי היוצרים להרצוג: התנער מראש העיר ב"ש בשל ביטול הקרנת הסרט על עזה

העירייה טוענת כי היא אוסרת על כל פעילות פוליטית בנכסיה, אבל איגודי היוצרים אומרים כי בפועל מתקיימות פעילויות כאלה באופן שוטף

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

איגודי היוצרים פנו היום (רביעי) ליו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, ותבעו ממנו להתנער מפעולותיו של חבר מפלגתו, ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', שהורה השבוע לבטל הקרנה של הסרט התיעודי "רעד בעזה" בעירו.

במכתבם להרצוג כתבו איגודי היוצרים: "בשבועות האחרונים נתון חופש הביטוי בישראל תחת מתקפה חריפה, כאשר נגד יצירות אמנות ומוסדות תרבות ננקטות חדשות לבקרים פעולות חמורות ביותר אשר ביניהן ובין ההתנהלות במדינה דמוקרטית אין ולו דבר, החל באיומים לשלילת מימון וכלה בהפעלת צנזורה בדרכים בלתי חוקיות באופן מפורש".

יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודהצילום: אמיל סלמן

האיגודים מבהירים כי הסרט שמדובר בו עוסק בחייהם של פלסטינים העוברים טיפול בפוסט־טראומה. לדבריהם, "לא ניתן להשלים עם מצב שבו צנזורה של מסמך כגון זה עוברת בשתיקה. זהו לעג להומניזם וכרסום מתקדם של הדמוקרטיה. אזרחי מדינת ישראל הדמוקרטית חיים כעת במדינה שבה יצירות תרבות מועלמות מן המרחב חדשות לבקרים כתוצאה מגחמה פוליטית! פעולה חמורה אחרונה זו נגד הדמוקרטיה על ידי חבר מפלגתך לא נולדה בוואקום, אלא היא פרי הבאושים של גישתה של מפלגתך לפרשיית הקרנת הסרט 'אל סף הפחד' בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים. בהעדפתה של מפלגתך את יחסי הציבור על פני ההגנה על חופש הביטוי, הכשרתם את השרץ לכל אירוע עתידי מסוג זה".

האיגודים גם כתבו כי הם מצפים ממפלגת העבודה "להתנער בגלוי מפעולותיו של דנילוביץ' ולפעול בבית המחוקקים לבלימת גל הצנזורה האנטי דמוקרטי, השוטף את מקומותינו. אל תפקירו את שליחותכם הציבורית!"

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ'

במכתב ששיגר היום לאיגודי היוצרים עו"ד חיים טורקל, היועץ המשפטי לעיריית באר שבע, הוא מבהיר כי חובת העירייה לנהוג בהתאם לחוק, לעיקרון השוויון ולהסכמים שעליהם היא חתומה. לדבריו, "העירייה אוסרת על כל פעילות פוליטית בנכסיה העירוניים. פעילות פוליטית של אלו מימין ושל אלו משמאל, פעילות פוליטית של דתיים ולא דתיים, וגם פעילות פוליטית של יהודים ולא יהודים — עמדה זו מובהרת ומוסכמת על כל מי שמבקש לקיים פעילות או להשתמש בנכס עירוני, בוודאי כאשר הנכס מוקצה לשימוש ללא תמורה".

טורקל גם טוען כי חיה נח, מנכ"לית "הפורום לדו־קיום" שבו אמורה היתה להתקיים ההקרנה, הודתה בפניו "כי מדובר בפעילות הנושאת אופי פוליטי". לטענתו, הקרנת הסרט חורגת מהמטרות שלשמן הוקצה המבנה לעמותה ועלולה היתה לפגוע ביחסי השכנות עם תושבי העיר, וזאת בניגוד להסכם הקיים בין העמותה לעירייה.

ואולם, באיגודי היוצרים אומרים כי במבנים השייכים לעיריית באר שבע מתקיימים באופן שוטף וללא הפרעה אירועים בעלי אופי פוליטי הרבה יותר מהקרנת הסרט האמור. מנכ"ל איגוד התסריטאים, ליאור תמאם, מציין למשל אירוע של סטודנטים שהתקיים בנובמבר האחרון בקריאה להניח לזרועות הביטחון להפעיל אגרוף ברזל בעקבות האירועים האלימים בירושלים; כנס של מפלגת הבית היהודי שנערך במתנ"ס בית מוריה בדצמבר האחרון; הכנות של נוער מרצ להפגנה נגד פעולות להט"בופוביות, שנעשו בחודש שעבר במרכז הצעירים באר שבע; והקרנת הסרט "שיטת השקשוקה" לצד שיחה עם ח"כ מיקי רוזנטל על קשרי הון־שלטון וסוגיית הגז, שהתקיימו בחודש שעבר במרכז לקיימות שכונתית בעיר.

הסרט "רעד בעזה" הוא הפקה הולנדית, המתעדת מומחה לטיפול בטראומה, יאן אנדראה, שנפגש עם אנשי סיוע בעזה לאחר מבצע "צוק איתן" ומסייע להם להתמודד עם אבל, פחד, טראומה ועוד. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל יזם הקרנות של הסרט, בשילוב שיחות עם אנדראה ועם הבמאי, חירט ואן קסטרן, בסינמטקים של תל אביב ושדרות וכן בעזה. ואולם, בעוד שההקרנה בתל אביב התקיימה כסדרה, ההקרנה בשדרות בוטלה בעקבות לחץ שהפעילו פעילי ימין על ראש העיר שדרות, אלון דוידי. האחרון הורה למנהל הסינמטק העירוני לבטל את ההקרנה.

באמנסטי החליטו בתגובה לקיים את ההקרנה ב״מפגש־מותלקא״ המשמש את ״הפורום לדו־קיום״ בבאר שבע, אבל גם הפעם הביאה ההחלטה ללחץ של אנשי ימין על ראש העיר באר שבע. בעקבות זאת הורה דנילוביץ' על ביטול ההקרנה בטענה שמדובר בסרט "פוליטי" ושלפי חוזר מנכ"ל משרד הפנים, אסור לעשות שימוש במבנים ציבוריים לקידום מטרות פוליטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ