סרטי ז'ראר דפרדייה, תומך פוטין, נאסרו להקרנה באוקראינה

השלטונות הכריזו עליו כמי ש"מסוכן לביטחון המדינה" בעקבות תמיכתו הפומבית במדיניות הרוסית. בנוסף, העיתונות באוקראינה מתבקשת להימנע מאזכור שמו ומפרסום תמונותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כל סרט שבו מופיע כוכב הקולנוע הצרפתי ז'ראר דפרדייה, ייאסר מעתה להקרנה באוקראינה, לאחר שהשלטונות הכריזו עליו כמי ש"מסוכן לביטחון המדינה".

הסיבה לכך – תמיכתו הפומבית במדיניות הרוסית, ובמיוחד הצהרתו בראיון שנתן כאשר התארח בשנה שעברה בפסטיבל קולנוע בריגה, לטביה: "אני אוהב את רוסיה ואת אוקראינה – שהיא חלק מרוסיה". בתקשורת הצרפתית שדיווחה על כך בהרחבה, צוטטו מקורות רוסיים ולפיהם על פי הנחיות משרד התרבות בקייב, בנוסף לאיסור הפצת סרטים של דפרדייה בבתי הקולנוע, ערוצי הטלוויזיה לא ישדרו סרטים ישנים שבהם הופיע, ואילו העיתונות באוקראינה מתבקשת להימנע מאזכור שמו של השחקן ומפרסום תמונותיו.

בשנת 2013 קיבל ז'ראר דפרדייה אזרחות רוסית, בעקבות צו מיוחד שחתם באופן אישי נשיא רוסיה. מאוחר יותר, הוא התחבק אל מול מצלמות הטלוויזיה עם ולדימיר פוטין, בעת שזה אירח אותו בקרמלין. החיפוש הזה אחר נתינות זרה (תחילה הוא היגר לבלגיה) הוא במסגרת מאבקו רב השנים של השחקן בשלטונות המס של צרפת, אשר לטענותיו גורמים עוול ופוגעים בבעלי הכנסות גבוהות.

ז'ראר דפרדייהצילום: רויטרס

מאז, הפך דפרדייה לסנגור נלהב ופומבי של פוטין ושל מדיניותו. בנאום במוסקבה הוא אמר לאחר שהפך לאזרח רוסי: "אני לא אוהב נשיאים, אני אוהב בני אדם. פוטין הוא בן אדם חזק מאוד. רוסיה זקוקה לו. אלוהים יברך את נשמתו". בשנה שעברה הוא הסביר בראיון ל"ואניטי פייר", "אני מוכן למות עבור רוסיה, כי זהו עם חזק. אני לחלוטין לא רוצה למות בתור אידיוט בצרפת של היום". בשנה שעברה גם העניק דפרדייה את שמו ואת רעיונותיו לעיצוב סדרה חדשה של שעונים לגברים – הנושאים את הכתובת: "אני גאה להיות רוסי".

לפני כשלושה חודשים, בפסטיבל קאן האחרון עם הצגת סרטו החדש "עמק האהבה", נשאל שוב דפרדייה על יחסיו עם מוסקבה, והפעם השיב במתינות יחסית: "אני לא מתיימר להכיר את פרטי המשבר עם אוקראינה, ולא להיות דובר של מישהו. אני לא אוהב מלחמות ואת הקרבנות שהן מביאות. מה שקורה שם הוא לא באחריותי – ואיש לא מבין באמת מה קורה באוקראינה".

מעט מידי או מאוחר מידי. משרד התרבות האוקראיני, על פי הפרסומים, הכניס בימים אלה את דפרדייה לרשימת המוחרמים והאסורים במדינה (שבה מופיעים כ-600 שמות), שם הוא נמצא לצדם של כמה אנשי קולנוע נוספים אשר הביעו בעבר תמיכה ברוסיה, ויצירותיהם נאסרו להקרנה במדינה, בהם אמיר קוסטוריצה, סטיבן סיגל ואוליבר סטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ