שרת התרבות רגב: אפעל למניעת הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה

לדבריה, קבלת תמיכה ממשרד התרבות בתחום הקולנוע תותנה בעמידה בכללים למניעת הטרדה מינית

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה כי תפעל למניעת הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. בעקבות פגישה שקיימה ביום רביעי שעבר עם ח"כ מיכל רוזין (מרצ), נציגת פורום הקולנועיות לימור פנחסוב, עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, וכן נציגת עמותת "נשים בתמונה" ענת שפרלינג, הודיעה השרה רגב כי מבחני התמיכה של משרד התרבות בתחום הקולנוע יתוקנו כך שקבלת תמיכה תותנה בעמידה בכללים למניעת הטרדה מינית, וכי יתקיים יום עיון בהשתתפות מועצת הקולנוע, מנהלי קרנות ואיגודים בתחום הקולנוע ובו יידון התיקון המוצע וכן יתקיים דיון באמנה למניעת הטרדות מיניות ובקוד אתי בנושא.

"הגיע הזמן לאכוף את החוק למניעת הטרדה מינית בתעשיית הקולנוע ולהילחם בתרבות ההשתקה"' כתבה השרה רגב בעקבות הפגישה בדף הפייסבוק שלה. "במהלך הפגישה נחשפתי לסיפורים ונתונים לא פשוטים (...) ובסופה אמרתי כי בכוונתי לבחון את האפשרות להוספת קריטריון במסגרת שינוי מבחני התמיכות אותו אני מובילה, על ידי סעיף הנוגע לאכיפת החוק למניעת הטרדה מינית והתחייבות של ההפקה לשמור על מרחב בטוח ומוגן לנשים בסטים וחדרי עריכה, כחלק מתנאי הסף לקבלת תמיכה".

הפגישה עם רגב התקיימה ביוזמתה של ח"כ רוזין, שמלווה בשנה האחרונה את נושא ההטרדות המיניות בענף הקולנוע והטלוויזיה. הנושא עלה לדיון בין היתר באיגודים המקצועיים של ענף הקולנוע ובכנס "אקטיביות – משנות את הסטינג" , מטעם אק"ט (איגוד העובדים בקולנוע ובטלוויזיה), שהתקיים בינואר האחרון. בחודשים האחרונים גיבשו ארגוני הנשים, בהתייעצות עם גורמים מקצועיים בענף הקולנוע הטלוויזיה, אמנה שעשויה להסדיר את אופן הטיפול בהטרדות מיניות ומניעתן בענף זה.

מירי רגבצילום: אמיל סלמן

"בעקבות פניית ציבור שקיבלתי לפני שנה, של עובדת הפקה שפוטרה ללא שימוע לאחר שהתלוננה בפני מעסיקיה על הסט שהוטרדה מינית, גיליתי עד כמה חמור מצב ההטרדות המיניות והשתקן בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה", אמרה היום ח"כ מיכל רוזין (מרצ). "קיימתי פגישות עם נציגי כל איגודי הקולנוע והטלוויזיה ועם ארגוני הנשים ויחד התחלנו לנסח אמנה להתאמת החוק למניעת הטרדה מינית בתעשייה. אני מברכת על ההירתמות של שרת התרבות למאבק, ומקווה שנתחיל לראות את פירותיו בהקדם. לא ייתכן שהתעשייה תמשיך להתנהל כאילו אנחנו עדיין בשנות ה-50".  

נציגת פורום הקולנועניות שהוזמנה להשתתף בפגישה, לימור פנחסוב, מסבירה כי החוק למניעת הטרדות מיניות אינו מתאים לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, בין היתר מפני שכמעט בלתי אפשרי למנות בכל הפקה מישהי שתהיה ממונה על הטרדות מיניות, כפי שדורש החוק, ומפני שבין העובדים בתעשייה לא תמיד מתקיימים יחסי מרות במובן המקובל בשוק העבודה. "כך למשל, כאשר טאלנט מטריד מאפרת, אין ביניהם יחסי מרות במובן המקובל, הוא לא נחשב מעסיק שלה, לכן, אם מאפרת מוטרדת היום על ידי טאלנט, אין לה מה לעשות עם זה. אומרים לה שהיא מעכירה את האווירה על הסט, וזהו. אני מקווה שעכשיו דברים יתחילו להשתנות".

פנחסוב הדגישה את החשיבות בהירתמותה של השרה רגב לפעולה נגד הטרדות מיניות בענף הקולנוע והטלוויזיה. "היא אמרה שברור מאליו שהעניין הזה דורש תיקון, וציינה שבכוחנו לתקן זאת. בעיני זה נותן תקווה להרבה מאוד נשים וגברים בתעשייה שלנו שכיום לא מרגישים מוגנים", אמרה פנחסוב.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "לאחר פגישת שרת התרבות והספורט מירי רגב עם נציגות פורום הקולנועיות וח"כ מיכל רוזין הוחלט כי יתוקנו המבחנים בתחום הקולנוע בתנאי הפקה נאותים ויתווסף נושא מניעת הטרדה מינית לכל הקרנות. יש לבחון הארגונים העובדים גם על אמנה וגם על קוד אתי בנושא, שיובאו גם לדיון. יתקיים יום עיון בהשתתפות מועצת הקולנוע, מנהלי קרנות ואיגודים בתחום הקולנוע ואיגודים נוספים כגון: שח"ם שמטרתו דיון בתיקון המוצע ודיון בנושא אמנה וקוד אתי בנושא הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ