איגוד התסריטאים לראש עיריית חיפה: אפשר הקרנת סרטי הנכבה במוסדות התרבות בעיר

במכתב ליונה יהב מאיים האיגוד לקרוא ליוצרי קולנוע להחרים את פסטיבל הסרטים הקרוב בחיפה ולא להשתתף במימונו, כפי שהוא עושה מדי שנה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

איגוד התסריטאים שיגר היום מכתב לראש העיר חיפה יונה יהב, ובו הוא מאיים לקרוא ליוצרי קולנוע להחרים את פסטיבל הסרטים הקרוב בחיפה, שיתקיים בחול המועד סוכות, אם העירייה ומוסדות התרבות בעיר לא ישנו את החלטתם בעניין הקרנת סרטי הנכבה. האיגוד גם מבהיר במכתב, שכל עוד לא תבוטל ההחלטה שלא לאפשר את הקרנת סרטי הנכבה, הוא לא ישתתף בפעילויות הפסטיבל ובמימונן, כפי שהוא עושה מדי שנה.

המכתב שוגר בעקבות חשיפת "הארץ" בשבוע שעבר ולפיה שני מוסדות תרבות עירוניים בחיפה — סינמטק חיפה ומוזיאון טיקוטין, סירבו בחודשים האחרונים להשכיר אולם לעמותת זוכרות, לצורך הקרנת סרטים קצרים שהוקרנו בעבר ב"48 מ"מ: הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נכבה". אף שהמוסדות הללו מחויבים להשכיר אולמות לכל דורש, ואף שנציגיהם העידו לפני נציגי עמותת זוכרות כי האולמות פנויים להשכרה בכמה תאריכים בחודשים הקרובים, בקשותיה החוזרות ונשנות של העמותה לשכור אולם תמורת תשלום, נדחו שוב ושוב. זאת אף שבחודש פברואר, לאחר שסירב להתיר את הקרנת הסרטים בסינמטק חיפה, הודיע ראש העיר כי יתיר להקרינם בתנאי שהעמותה תשכור את אולם הסינמטק.

יונה יהב ראש עיריית חיפה בפתיחת פסטיבל הסרטים בחיפה, אשתקדצילום: רמי שלוש

"איגוד התסריטאים רואה בסירוב זה פגיעה חריפה, חמורה ובלתי חוקית בעיקרון חופש הביטוי במדינת ישראל. הדבר מצטרף לשורה ההולכת ומתארכת של פעולות דומות אשר בוצעו לאחרונה על ידי מוסדות תרבות ורשויות מקומיות בישראל, כחלק ממגמה רחבה ומדאיגה של הרס עיקרון חופש הביטוי במדינתנו", כתבו ראשי איגוד התסריטאים במכתב שנשלח לראש העיר חיפה, לממלאת מקום מנכ"ל אתו"ס אירנה ויסבך, למנהל סינמטק חיפה אבישי כפיר ולמנהלת האמנותית של פסטיבל חיפה פנינה בלייר.

עוד צוין במכתב: "אנו ניצבים מזועזעים ומודאגים אל מול הצטרפותם של מוסדות התרבות בעיר חיפה ושל העירייה הממונה עליהם, לתנועה המבקשת להשתיק ממניעים פוליטיים ובלתי חוקיים, את אלו המבקשים להשמיע את קולם באופן חופשי בישראל. מצערת במיוחד היא העובדה כי פעולה זו, שמשמעותה במקרה ספציפי זה היא השתקתו של נרטיב המזוהה עם האוכלוסייה הפלסטינית והערבית בישראל, מתבצעת על ידי עירייה וראש עיר המתהדרים בדו־קיום, בעיר אשר כמחצית מתושביה הם ערבים".

איגוד התסריטאים משתתף מדי שנה במימון אירוע הפיצ'ינג של פסטיבל חיפה, שנקרא "פורום הפיצ'ינג — הסיפור שלנו", שבו מציגים יוצרים את סרטיהם הנמצאים בשלבי עבודה מוקדמים במטרה לגייס משקיעים זרים. "עד שלא יהפכו עיריית חיפה ומוסדות התרבות בעיר את החלטתם האומללה, איגוד התסריטאים לא ישתתף השנה בפעילויות הפסטיבל ובמימונן", מציינים יו"ר האיגוד עמית ליאור, והמנכ"ל ליאור תמאם. בנוסף, הם מבקשים לקבל לידיהם את פרוטוקול הישיבה שבה התקבלה ההחלטה.

"במידה ודרישותינו האמורות לא יענו בחיוב, לא נהסס אף להמשיך ולפעול באמצעים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת להעמיד את ההחלטה המדוברת במבחן החוק, ואף נשקול לעודד את חברי וחברות איגוד התסריטאים — ונקרא גם לאיגודי הבימאים ופורום היוצרים הדוקומנטריים — לא להקרין את יצירותיהם בפסטיבל ולא להשתתף בו כקהל".

בעיריית חיפה סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ