"זוכרות" פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין הקרנת סרטי הנכבה בחיפה

העירייה סירבה להשכיר לעמותה אולם לצורך הקרנת סרטים שהוקרנו בעבר בפסטיבל הבינלאומי לסרטי נכבה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

ביום רביעי האחרון פנתה עמותת "זוכרות" למשרד היועץ המשפטי לממשלה בדרישה לשנות את החלטת עיריית חיפה בעניין הקרנת סרטי הנכבה.

הפנייה, שנעשתה באמצעות האגודה לזכויות האזרח, בעקבות חשיפת "הארץ" מלפני כחודש ולפיה שני מוסדות תרבות עירוניים בחיפה — סינמטק חיפה ומוזיאון טיקוטין — סירבו בחודשים האחרונים להשכיר אולם לעמותת זוכרות, לצורך הקרנת סרטים קצרים שהוקרנו בעבר ב"48 מ"מ: הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נכבה". אף שהמוסדות הללו משכירים אולמות לכל דורש, ואף שנציגיהם העידו לפני עמותת זוכרות כי האולמות פנויים להשכרה בכמה תאריכים בחודשים הקרובים, בקשותיה החוזרות ונשנות של העמותה לשכור אולם, תמורת תשלום, נדחו שוב ושוב.

ראש העיר חיפה יונה יהבצילום: רמי שלוש

במכתב, עליו חתום היועץ המשפטי של האגודה עורך הדין דן יקיר נכתב כי "אין צל של ספק, שסירוב המוסדות העירוניים להשכיר את אולמותיהם לעמותת זוכרות הוא בניגוד גמור לדין". בהמשך דבריו מוסיף יקיר סימוכים רבים מפסיקות קודמות של בית המשפט העליון בסוגיות דומות ומסיים בכך ש"אסור למוסדות התרבות בתחומה להימנע מלהשכיר את אולמותיהם לעמותת זוכרות".

בתחילת החודש שיגר איגוד התסריטאים מכתב לראש העיר חיפה יונה יהב, בו הוא איים לקרוא ליוצרי קולנוע להחרים את פסטיבל הסרטים הקרוב בחיפה, שיתקיים בחול המועד סוכות, אם העירייה ומוסדות התרבות בעיר לא ישנו את החלטתם בעניין הקרנת סרטי הנכבה.

בנוסף, חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מטעם הרשימה המשותפת, שלחה לפני כשבועיים מכתב גם היא ליהב, בו כתבה בין היתר, "ההתחמקות מהעמדת אולמות התרבות לשירותה של העמותה, ואפילו השכרת האולמות בתשלום מעידה על אפלייה, אבחנה פסולה על רקע פוליטי ופגיעה חמורה ובלתי מידתית בחופש הביטוי. הצנזורה הפוליטית והתרבותית, ההשתקה וניסיונות הפסילה של עמדות שאינן נופלות בקונצנזוס, מהווים פגיעה חמורה במהותה של הדמוקרטיה".

זו אינה הפעם הראשונה בה נתקלת פעילות עמותת "זוכרות" בסירוב לשיתוף פעולה מצד גורמים רשמיים. בשנת 2013 סירבו נציגי מוזיאון ארץ ישראל להשכיר לעמותה אולם הקרנות, בטענה כי האירוע עלול לעורר מהומות והפגנות סביבו ועל העמותה לדאוג למימון אבטחת האירוע. גם שרת התרבות לשעבר לימור לבנת, יצאה נגד פעילות העמותה בהיותה בתפקיד, וקראה לנשל את סינמטק תל אביב מתקציבו הציבורי לאחר שבחר לקיים את פסטיבל סרטי הנכבה.

בעקבות סירובה המתמך של העירייה תקיים עמותת זוכרות אירוע מחאה ציבורי, ביום חמישי הקרוב ברחבת סינמטק חיפה. בין הנואמים באירוע ניתן למנות את חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, ד"ר אילן סבן מהקלינקה המשפטית באוניברסיטת חיפה, המפיק לירן עצמור, הבמאית יעל קיים וג'עפר פרח מנכ"ל ארגון מוסוואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ