במאי אוקראיני שביקר את רוסיה נידון ל–20 שנים במושבת עונשין

גזר הדין של הבמאי הצעיר והמבטיח אולג סנצוב גרר ביקורת מצד האו"ם וארה"ב, ובמאים מרוסיה ומרחבי העולם קוראים לשחררו

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבמאי אולג סנצוב לאחר שנודע גזר דינו, אתמולצילום: אי–פי

בית המשפט הרוסי גזר אתמול 20 שנות מאסר על אולג סנצוב, במאי צעיר ומבטיח מאוקראינה שמתח ביקורת על רוסיה, ונעצר על ידי ארגוני הביטחון הרוסיים במאי 2014, לאחר שחצי האי קרים שבו התגורר סופח לרוסיה. אף שארגוני זכויות אדם בינלאומיים, בהם אמנסטי אינטרנשיונל, גינו את המשפט כמשפט ראווה פוליטי, ואחד העדים מטעם התביעה חזר בו מעדותו ואמר כי עונה כדי להעיד נגד הבמאי, סנצוב הואשם בתכנון פעולות טרור. גזר הדין החמור עורר גינויים רבים ברוסיה וברחבי העולם. שורה של אנשי תרבות רוסים יצאו להגנתו של סנצוב, בהם במאי הסרט "לווייתן", אנדריי זוויאגינצב, שכינה את העונש כ"מפלצתי".

סנצוב, שזכה לשבחים בשנת 2012, כשסרטו "גיימר", על צעיר שמתמכר למשחקי מחשב, הוקרן בפסטיבל הסרטים ברוטרדם, סיפר בעבר כי עונה בכלא הרוסי "לפרוטובו" במוסקבה. לדבריו, הסוהרים, בין היתר, הלבישו על ראשו שקית ניילון, חנקו אותו, היכו אותו ואיימו כי יאנסו אותו. לפני תחילת משפטו של סנצוב, אלכסיי צ'ירניי וגנדיי אפנסייב, שני אוקראינים אחרים שנעצרו אתו ומואשמים בהשתייכות לקבוצת הטרור שהקים לכאורה, חתמו על עסקת טיעון עם הפרקליטות. אבל בעיצומו של המשפט אפנסייב חזר בו מעדותו ואמר כי עונה בחקירה כדי שיעיד נגד הבמאי.

לכל אורך המשפט טען סנצוב כי הוא חף מפשע. אחרי שבשבוע שעבר פסק בית המשפט כי הוא אשם בארגון פעולות טרור, הכנת מטעני חבלה ואחזקת נשק, פנה סנצוב לציבור הרחב והצהיר כי הוא מוותר על הזכות לבקש רחמים מבית המשפט. "משפט של כובשים אינו יכול להיות הוגן", אמר. "חלק מתושבי רוסיה יודעים מה מתרחש במדינה, הם לא מאמינים בתעמולה שלכם, הם מבינים כי ההנהגה מבצעת פשעים נוראיים, אבל משום מה האנשים האלה חוששים. הם חושבים שלא ניתן לשנות כלום, שהכל יישאר כמו שהיה, שאי אפשר לשבור את המערכת, כך הם יושבים בשקט במחתרת, כמו עכברים". בסיום הקראת גזר הדין אתמול, סנצוב ואלכסנדר קולצנקו, אוקראיני נוסף המואשם כי היה שייך לארגון הטרור שסנצוב הקים לכאורה, החלו לשיר את ההימנון האוקראיני.

גזר הדין גרר ביקורת ברחבי העולם. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה כי המשפט מנוגד למשפט הבינלאומי. משרד החוץ האמריקאי הודיע כי הוא מגנה בחריפות את גזר הדין וכי ההאשמות נגד סנצוב "חסרות בסיס". במאים ברחבי העולם, בהם פדרו אלמדובר, קן לואץ' וים ונדרס ומייק לי, שלחו בעבר מכתב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובו קראו לשחרר את סנצוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ