"זוכרות" מחו נגד עיריית חיפה למרות שאינה מתנגדת להקרנת סרטי הנכבה

בפגישה עם נציגי איגוד התסריטאים טענה העירייה שמעולם לא התנגדה להקרנת הסרטים. בכל זאת החליטו אנשי עמותת זוכרות לקיים "שימוע ציבורי" לעירייה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

נראה שהמאבק המתמשך בין עיריית חיפה לבין עמותת "זוכרות" מתפתח לדו־שיח חרשים. העמותה קיימה ביום חמישי "שימוע ציבורי" לעיריה, לאחר שהאחרונה, סירבה לטענת העמותה להשכיר לה אולם להקרנת סרטי הנכבה. המחאה, בה השתתפו עשרות אנשים, נערכה למרות שבתחילת השבוע קיימה עיריית חיפה פגישה עם נציגי ארגון התסריטאים, בה הבהירה שלא סירבה להקרנת סרטי הנכבה מ"פסטיבל 48 מ"מ".

במכתב סיכום הפגישה עליו חתם נציג איגוד התסריטאים נכתב: "הוסבר לנו כי לא היה מעולם סירוב לקיים את פסטיבל זוכרות בסינמטק בחיפה וכי אם ניכר היה שיש סירוב כזה הרי שמדובר בטעות. הובהר כי במידה ועמותת זוכרות תפנה אל הסינמטק לשם קיומו של 'פסטיבל 48 מ"מ', הרי שניתן יהיה לקיים אותו לאחר סיומו של פסטיבל חיפה". עוד צוין בסיכום כי העירייה אף הציעה לעמותת זוכרות לפנות לעסקים נוספים רבים בעיר המתאימים לקיים אירועים כאלה גם בימי פסטיבל הסרטים והביעה תמיהה על התעקשותה של העמותה לקיים את ההקרנות דווקא באולם הסינמטק. "לנוכח הדברים ולנוכח הצהרת העירייה כי אין מניעה מקיומו של 'פסטיבל 48 מ"מ' הוסכם כי איגוד התסריטאים ישוב לשתף פעולה עם פסטיבל הסרטים חיפה. עוד הוחלט כי איגוד התסריטאים ופסטיבל הסרטים יקיימו פאנל במסגרת הפסטיבל בנושא חופש הביטוי בהשתתפותו, בין היתר, של ראש העיר חיפה מר יונה יהב" נכתב.

למרות זאת, ב"זוכרות" החליטו לקיים את המחאה ברחבת הסנימטק. "התקיימה פגישה מבלי הנוגעים בדבר", אמרה ליאת רוזנברג, מנכלי"ת "זוכרות" ל"הארץ", והוסיפה כי יש טעם נפגם בכך שאנשי העמותה לא הוזמנו לאירוע ואף לא התבקשה תגובתם. לדבריה, סיכום הפגישה הוא בגדר "לעג לרש". "כל מי שקונה את האמירה הזאת — מורחים אותו" אמרה על הצהרת נציגי העירייה. לדברי רוזנברג, חצי שנה עברה מאז ביקשו לשכור את האולם בפעם הראשונה, אך הסינמטק מסרב למסור לעמותה באיזה תאריכים האולם פנוי, עוד הזכירה רוזנברג שכאשר התקשרו לסינמטק ולא ציינו את שם העמותה, נאמר כי האולמות פנויים להשכרה בכמה תאריכים בחודשים הקרובים. בנוסף במוזיאון טיקוטין אף התקבלה תשובה חד משמעית שלא ישכירו את המקום לעמותת "זוכרות". רוזנברג מספרת שאחרי הפגישה של העירייה עם ארגון התסריטאים שלחה העמותה שוב מכתב עם בקשות לתאריכים. במכתב התשובה שקיבלו נכתב כי יקבלו תשובה רק לאחר פסטיבל הסרטים והערכות הסנימטק לשנת הפעילות הבאה. על אף שבתיאטרון אל מידאן הוקרנו השנה סרטים פלסטינים, רוזנברג מסבירה כי מדובר באירוע בעל אופי שונה, "אנחנו רוצים להגיע לקהל של הסינמטק. עיריית חיפה לא יכולה להפלות בהשכרת האולם ארגון כזה או אחר".

עשרות אנשים התקבצו באירוע השימוע שערכה העמותה לעירייה. ד"ר סוהיל אסעד, סגן ראש עיריית חיפה, נאם ואמר שהיה רוצה להיות בסינמטק כנציג העירייה ולצפות בסרטי נכבה, אך במקום זה הגיע כנציג מטעם עצמו בשביל למחות. "ראש העיר רוצה להיות יותר חכם מצודק, הוא לא רוצה להבעיר את השטח", אמר אסעד, שלדבריו העירייה עוברת תהליך של "ימניזציה". אסעד קרא לראש העיר יונה יהב לחזור בו מהחלטתו. ג'עפר פרח מנהל מרכז מוסאוא, הודה בציניות לליברמן שהעביר את חוק הנכבה "ועכשיו כולם יודעים מה זה נכבה". הוא העביר ביקורת על התנהלות העירייה בפסטיבל החג של החגים ועל שתיאטרון חיפה לא התייצב לצד תיאטרון אל מידאן במאבקו. "כנראה שאתה לא מתכוון לעיר של דו־קיום" הוא פנה בקריאה ליהב, "אלא עיר של ימין קיצוני. הוא ומירי רגב".

האולם במוזיאון טיקוטיןצילום: חגי פריד

מהעירייה נמסר: "נמאס לה (לעירייה) כבר לעסוק בקשקוש היח"צני והטרחני של עמותת זוכרות", והוסיפה "צר לנו שאתם מבזבזים את הזמן על הדבר המטופש הזה, שלא היה לו מעולם ואין לו שחר גם היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ