מסתמן: המנכ"לית הבאה של סינמטק תל אביב תהיה איסי וינטר אבקסיס

המינוי יובא לאישור דירקטריון הסינמטק בשבוע הבא, זאת על אף שווינטר אבקסיס, כיום מנהלת מרכז ענב בתל אביב, לא מילאה לאורך הקריירה שלה תפקידים מרכזיים בתחום הקולנוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהלת מרכז ענב בתל אביב, איסי וינטר אבקסיס, תהיה ככל הנראה המנכ"לית הבאה של סינמטק תל אביב. המינוי יובא לאישור הדירקטוריון של סינמטק תל אביב בשבוע הבא. ל"הארץ" נודע כי בימים האחרונים סיימה את עבודתה ועדת האיתור שתפקידה היה להמליץ על מועמדים מתאימים לניהול הסינמטק, ולאחר ראיונות עם שלושת המועמדים הסופיים – שנבחרו על ידי הוועדה מבין יותר מ–200 איש שהגישו את מועמדותם לתפקיד – החליטו חבריה להמליץ לדירקטוריון הסינמטק למנות את וינטר אבקסיס לתפקיד. זאת, למרות ביקורת שהשמיעו גורמים שונים המעורבים בתהליך הבחירה ומקורבים אליו בנוגע לחוסר ניסיון מספיק של וינטר אבקסיס בתחום הקולנוע.

הליך המיון הראשוני והדירוג של המועמדים נעשה על ידי חברת כוח האדם קינן שפי, ולאחר מכן הועברו מסקנותיה לוועדת האיתור. שלושת המועמדים שהעפילו לשלב המיונים האחרון בוועדה הם המנהל האמנותי של פסטיבל דוקאביב ולשעבר מנהל ערוץ 8, סיני אבט, מנכ"ל חברת ההפצה "אורלנדו" (שבאחרונה הודיעה על סגירת רשת בתי הקולנוע שהיתה בבעלותה), עודד הורוביץ ראובני, וכן אבקסיס וינטר. ואולם מבין השלושה, החליטו חברי הוועדה להעדיף דווקא את אבקסיס וינטר, שלא מילאה לאורך הקריירה שלה תפקידים מרכזיים בתחום הקולנוע.

סינמטק תל אביבצילום: מוטי מילרוד

במכרז לתפקיד מנכ"ל הסינמטק, שפורסם לפני כשנה, צוין במפורש כי מדובר ב"תפקיד הכולל הן ניהול אמנותי עם אוריינטציה קולנועית והן ניהול תפעולי כספי ועסקי". כמו כן, בדרישות הסף לתפקיד צוין כי על המועמד/ת להיות "בעל/ת 5 שנות ניסיון ניהולי של צוות המונה 10 עובדים ומעלה בתחום עיסוקה של החברה, וכן בעל/ת 5 שנות ניסיון בתחום הקולנוע: הפקה ו/או יצירה". למרות זאת, מקורות הבקיאים בעבודת הוועדה אמרו ל"הארץ" כי ניסיונה של וינטר אבקסיס בתחום הקולנוע מתמצה בכמה תפקידים לא בכירים שמילאה לפני שנים בסינמטק תל אביב ובסינמטק חיפה.

אותם מקורות ציינו כי גורמים בוועדת האיתור הם שדחפו למינויה של וינטר אבקסיס, וגברו על גורמים אחרים בוועדה שניסו להתנגד לבחירה זו. ארבעת חברי הוועדה היו גילה אלמגור המכהנת כיו"ר הדירקטוריון של סינמטק תל אביב, מיקי ירושלמי – יו"ר ועדת הכספים של הסינמטק וחבר הדירקטוריון, יוחנן דן – מנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, ואיריס מור, ראש אגף תרבות בעיריית תל אביב.

בזמן הקרוב יידרש דירקטוריון הסינמטק להתכנס כדי לאשר את מינויה של אבקסיס וינטר לתפקיד. זה למעשה השלב האחרון הנדרש בהליך מינוי המנכ"ל. אלמגור אמרה היום ל"הארץ" כי אם וינטר אבקסיס תמונה לתפקיד, ימונה לצדה מנהל אמנותי שיהיה איש קולנוע. עם זאת, מובן שצעד כזה כרוך בעלויות גבוהות יותר מאשר העסקת מנכ"ל שהוא גם מנהל אמנותי.

אלון גרבוזצילום: מוטי מילרוד

אלון גרבוז, מנכ"ל הסינמטק התל אביבי ב–42 השנים האחרונות, עומד לפרוש מתפקידו בסוף החודש. הוא הודיע על כוונתו לפרוש לפני כשנה, אך למרות ההתראה המוקדמת התעכב והתארך ההליך לאיתור מנכ"ל/ית חדש/ה, ונמשך בסופו של דבר עד לרגע האחרון.

תגובת העירייה: "תהליך הבחירה עדיין בעיצומו, והוא נעשה בצורה מקצועית, בליווי חברה חיצונית אשר דירגה את המועמדים בצורה אובייקטיבית. ועדת האיתור של הסינמטק חיפשה בראש ובראשונה מועמד בעל ניסיון ניהולי מוכח, תוך מתן יתרון לידע בתחום הקולנוע. לאחר סיום הליך בחירת המנכ"ל, ניתן יהיה להידרש לסוגיית הצורך במינוי מנהל אמנותי שיפעל לצדו, כפי שנעשה במוסדות תרבות רבים אחרים בעיר. הדירקטוריון יתכנס בשבוע הבא לקבל את החלטתו הסופית".

וינטר אבקסיס סירבה להגיב על הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ