ידה הארוכה של הילרי קלינטון

ב–2009 קרא הבמאי קן לואץ' להחרים את פסטיבל הסרטים באדינבורו — במידה שישראל תממן את נסיעתה של הבמאית טלי שלום עזר לאירוע. עתה מתגלה כי הדי הפרשה הגיעו עד קלינטון, ששימשה אז כשרת חוץ וניסתה להתערב לטובת הצד הישראלי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בחודש מאי 2009 היה פה שמח. הבמאי הבריטי המוערך קן לואץ', שהתייצב לאורך השנים שוב ושוב נגד מדינת ישראל וקרא להחרימה בגלל יחסה לפלסטינים, החליט להיכנס חזיתית בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של אדינבורו, ואיים פומבית לקרוא להחרמתו — אם לא יבוטל המימון הישראלי להשתתפותה של הבמאית הישראלית טלי שלום עזר בפסטיבל. מנהלי הפסטיבל נלחצו, מיהרו להודיע לשגרירות ישראל שלא יוכלו לקבל את המימון (שגובהו עמד על 300 ליש"ט בסך הכל), והסערה לא איחרה לבוא. הקהילה היהודית בבריטניה זעמה, שגרירות ישראל בבריטניה הודיעה שהיא רואה את העניין בחומרה, ושלום עזר מצדה פירסמה מכתב פתוח ללואץ' שבו טענה כי דבריו נגועים בצביעות ובגזענות.

כעת מתברר שגורם נוסף ניסה אז לבחוש בקלחת הזאת, ולשלוח יד ארוכה מוושינגטון כדי שתתמוך בצד הישראלי בסכסוך המתוקשר הזה. באיחור של שש שנים מתגלה שהילרי קלינטון, שכיהנה אז כשרת החוץ האמריקאית, התערבה בפרשה וניסתה ללחוץ על ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון ועל גורמים בממשל הסקוטי, כדי שיתערבו בסכסוך ויתייצבו נגד לואץ'. ניסיון הבחישה הזה של קלינטון, המעלה ניחוח קל של "בית הקלפים", נחשף בעקבות חקירה המתנהלת כעת במשרד החוץ האמריקאי נגד קלינטון, בחשד שהשתמשה במייל הפרטי שלה לצורך תכתובת ממשלתית, בזמן שכיהנה כשרת החוץ, בניגוד לחוק.

קן לואץ'. קורא להחרים את מדינת ישראלצילום: אי־פי

במסגרת החקירה, פורסמו ביום שני האחרון יותר מ-4,300 מיילים שנשלפו מחשבון המייל הפרטי של מי שעשויה להפוך בשנה הבאה לנשיאה הראשונה של ארצות הברית. ביניהם היתה גם תכתובת מיילים שניהלה קלינטון עם בריאן גרינשפן, חבר קרוב שהיה בעבר שותפו לחדר של בעלה, ביל קלינטון, בימי לימודיהם בקולג'. גרינשפן פנה לקלינטון מיד לאחר שלואץ' הביע זעזוע פומבי מכך שפסטיבל הסרטים הבינלאומי באדינבורו מסתייע בכסף ישראלי — "הטבח והטרור הישראלי בעזה הופכים את קבלת הכסף ממדינת ישראל לבלתי אפשרית. בצער, עלי להפציר בכל מי ששוקל לבקר בפסטיבל להביע את תמיכתו באומה הפלסטינית ולהתרחק ממנו", כתב לואץ' בהודעה שפירסם — ולאחר שמנהלי הפסטיבל הודיעו לשגרירות ישראל שהם מוותרים על תמיכתה הכספית.

"היי הילרי, דברי איתי בבקשה בעניין הזה כשיהיה לך רגע פנוי. אף קול אמריקאי לא נשמע בעניין הזה", כתב גרינשפן בהודעה ששלח לכתובת המייל הפרטית של שרת החוץ, וצירף להודעתו מייל שקיבל מגיסו, ברוס ראמר, הנשיא לשעבר של הוועד היהודי האמריקאי. "אני מקווה שתצליח לגייס את תמיכתה של הילרי", כותב שם ראמר בין היתר. "יש צורך במחאה אמריקאית נגד החרם המקומם הזה, בגינוי שלו ובהתנגדות לאנטישמיות הגלומה בו. חייבים לשכנע את מנהלי הפסטיבל לחזור בהם. זאת, בגלל חוסר הצדק של ההחלטה, והעובדה שאם היא תיוותר על כנה היא תעודד את תומכי החרם להמשיך ולפעול". ראמר מציין גם שאם ההחלטה לא תבוטל היא עלולה לסכן, בין היתר, את ההסכם לשיתוף פעולה קולנועי שאמור להיחתם בין ישראל לבריטניה (הסכם שכבר נחתם מאז), ומצרף לדבריו ידיעה חדשותית על כניעתו של פסטיבל אדינבורו לאיומיו של לואץ'.

שרת החוץ מיהרה להגיב לפנייתו של החבר גרינשפן. "תודה שהסבת את תשומת לבי לעניין", כתבה לו קלינטון יום למחרת, ב-25 במאי 2009. "אנחנו שוקלים כרגע מהי הדרך האפקטיבית ביותר לקדם את העניין, ואעדכן אותך. יש לנו כמה רעיונות טובים לדברים שהממשל שלנו יכול לעשות, אבל אנחנו רוצים לראות לחץ שיפעילו גם תושבים מקומיים על הממשלות בבריטניה ובסקוטלנד. האם אתה וברוס יכולים להגיע לקהילות בלונדון ובאדינבורו ולהאיץ בהם להעלות את העניין הזה לפני ראש הממשלה בראון וממלאי תפקידים אחרים?"

במקביל, העבירה קלינטון את המייל שקיבלה מגרינשפן לשלושה מאנשי הצוות שלה — לג'ייקוב סאליבן, סגן ראש הסגל במחלקת המדינה, ליועץ שלה אנדרו שפירו ולדובר פיליפ ריינס. "קראו בבקשה את ההודעה של בריאן וכל חילופי המיילים שמופיעים תחתיה. מה אנחנו יכולים לעשות בעניין? אמרו לי אם יש לכם רעיונות. תודה", כתבה קלינטון לשלושה.

לא ידוע אם חילופי המיילים הללו תורגמו למעשים ואכן גרמו בסופו של דבר להפעלת לחץ על בכירים בממשל בבריטניה ובסקוטלנד. את חלופת המיילים, בכל מקרה, סיימה הודעה ששלח סאליבן ובה בישר לשרת החוץ כי "הבמאית הישראלית ממומנת כרגע על ידי הפסטיבל. המארגנים פירסמו היום סוג של התנצלות".

הנהלת פסטיבל אדינבורו סירבה באחרונה להגיב לשאלת העיתון "סקוטסמן" האם הממשל האמריקאי או קלינטון הפעילו עליהם לחץ כלשהו בפרשה זו. ואילו הממשלה בסקוטלנד מסרה בתגובה לפניית העיתון כי לא הפעילה כל לחץ על הפסטיבל במטרה לגרום לו לשנות את החלטתו, וציינה כי היא מכבדת את עצמאותו של הפסטיבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ