בלחץ פעילי ימין: בוטלה הקרנת "רעד בעזה" גם בירוחם

ראש המועצה הסביר כי "הנהלת המתנ"ס החליטה שזה לא מקום להתגוששות פוליטית". זו הפעם השלישית שהקרנת הסרט התיעודי מבוטלת

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"רעד בעזה". מומחה לטראומה במפגש עם אנשי סיוע מעזה צילום: חירט ואן קסטרן

ההנהלה הציבורית של המתנ"ס העירוני בירוחם ביטלה אתמול את הקרנת הסרט "רעד בעזה" שתוכננה להתקיים בו ביום רביעי הקרוב. זו הפעם השלישית שהקרנת הסרט התיעודי, המתעד טיפול בטראומה בתושבי עזה לאחר מבצע "צוק איתן", מבוטלת בעקבות לחץ של פעילי ימין. בפעמיים הקודמות בוטלו הקרנות של הסרט שאמורות היו להתקיים בחודש יולי בשדרות ובבאר שבע.

היוזמה להקרנת הסרט בירוחם היתה של חני בריגע, מנהלת מרכז להתנדבות וחברה אזרחית במועצה המקומית, שהיא גם חברת ההנהלה הציבורית של המתנ"ס. אבל כאשר נודע על ההקרנה המתוכננת, פתח פעיל הימין שמאי גליק בקמפיין פייסבוק ובו קרא לשלוח מסרוני מחאה לראש המועצה המקומית, מיכאל ביטון. למרות זאת, הודיע ביטון כי מדובר ביוזמה פרטית וכי אין בכוונתו להתערב. אתמול התכנסה הנהלת המתנ"ס לדיון בנושא, ובו הוחלט ברוב קולות על ביטול ההקרנה.

מתוך "רעד בעזה"צילום: חירט ואן קסטרן

בריגע הציעה לחברי ההנהלה לצפות בסרט יחד אתה בטרם תתקבל החלטה, אבל אלה סירבו. "רוב הדיון התבסס על דעות פוליטיות אישיות של חלק מהמשתתפים, ולצערי לא היה סיכוי שההחלטה תהיה שונה מביטול ההקרנה במתנ"ס", כתבה בריגע במייל ששלחה בתפוצה רחבה לאחר הישיבה. "צר לי שמקום ציבורי לא מסוגל להכיל מגוון של דעות, במיוחד בקהילה כל כך רב־גונית כמו ירוחם", הוסיפה.

ראש המועצה ירוחם, מיכאל ביטון, אמר ל"הארץ" כי "ראוי לשמור על חופש הביטוי, אבל אין זה ראוי שחבר הנהלת המתנ"ס מקבל החלטה שאינה מקובלת על יתר חברי ההנהלה. בריגע אמרה שתפעל להקרנת הסרט במקום אחר, וזה בסדר. אני מבחינתי לא התנגדתי להקרנה, ולא הייתי בעדה. חטפתי מתקפה של הימין הקיצוני, אבל למתנ"ס יש הנהלה ואני לא מתערב בהחלטותיה. בסופו של דבר הם החליטו שהמתנ"ס אינו מקום להתגוששות פוליטית".

מיכאל ביטוןצילום: אייל טואג

בריגע עדיין מקווה למצוא אולם פרטי שיסכים להקרין את הסרט ביום רביעי. "עוד לא אמרתי נואש, אני מקווה שהסרט יוקרן בירוחם", אמרה ל"הארץ". "בעיני כאשר גוף ציבורי מבטל הקרנה של סרט זה חמור, כי גוף כזה אמור לתת לאנשים להתבטא. לא הופתעתי מההחלטה, מעצם הכינוס המיוחד הזה (של ההנהלה) היה ברור לי לאן זה הולך. לא משנה איזו ממשלה מממנת כרגע מוסדות מסוג זה, חשוב לא לסתום את הפה של אף אחד. יש ציבור גדול של אנשים שזה מעניין אותם".

הסרט ההולנדי "רעד בעזה" מלווה מומחה לטראומה, יאן אנדראה, בכניסתו לרצועת עזה עם סיום קרבות "צוק איתן", שם נפגש עם אנשי סיוע עזתים ושוחח עמם על אבל, פחד וטראומה. ארגון אמנסטי הוא שמארגן את הקרנותיו של הסרט בישראל, ובחודש יולי בוטלו כאמור שתי הקרנות שלו שתוכננו להתקיים בבאר שבע ובשדרות. בשני המקרים ערכו פעילי ימין בראשות גליק מתקפת מסרונים על ראשי העירייה, האיצו בהם לבטל את ההקרנה, ואלה נכנעו ללחץ ועשו כן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ