נירית אנדרמן

"יום הקולנוע הישראלי" יתקיים מחרתיים (רביעי) בכל רשתות בתי הקולנוע ברחבי הארץ, ובו יוזמן הקהל הרחב לצפות בסרטים ישראליים במחיר של עשרה שקלים בלבד לכרטיס. ביום זה יוצגו בבתי הקולנוע 30 סרטים ישראליים מהשנה האחרונה, וביניהם הסרטים שיתמודדו בעוד שבועיים בתחרות פרסי אופיר וכן סרטים שעדיין לא יצאו להפצה ויוקרנו בהקרנות טרום בכורה.

אירוע ההשקה של יום הקולנוע הישראלי התקיים היום בסינמה סיטי בגלילות, בהשתתפות עשרות שחקנים, במאים, מפיקים ואנשי תעשיית הקולנוע. בין הנוכחים היתה גם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שאמרה כי יום הקולנוע הוא "חגיגה אמיתית לכל אוהבי הקולנוע ולציבור הישראלי. אני אישית ברחתי תמיד להיכל הספורט בקרית גת שם ראינו את סרטי הבורקס ואת הסרטים ההודיים, זה מה שהיה לנו בקרית גת. הקולנוע הוא מקום נפלא לחלום, להגיע למחוזות אחרים, ובעצם לראות מה קורה אצל האחר ולהביא לידי ביטוי את החלומות של כל אחד ואחד מאיתנו".

שרת התרבות, מירי רגב, עם השחקן זאב רווח באירוע ההשקה של "יום הקולנוע הישראלי"צילום: תומר אפלבאום

רגב ציינה כי במשרד התרבות הוחלט באחרונה, בשיתוף מועצת הקולנוע, להשקיע תקציבים בשיווק הקולנוע הישראלי בחו"ל. היא הוסיפה כי משרדה כבר החל בהכנות לקראת פסטיבל קאן הבא, שבו בכוונתו להקים, בשיתוף משרד התיירות, ביתן ישראלי "שיהיה הטוב היפה והיצירתי ביותר", כלשונה. במשרד התרבות רצו להציב בפסטיבל הצרפתי ביתן ישראלי חדש — במקום זה המופעל בו כבר שנים על ידי קרן הקולנוע הישראלי — כבר השנה, אבל לאחר שפירסמו בתחילת השנה הצהרות חגיגיות על כך, נאלצו להודיע כעבור ארבעה חודשים על ביטול התוכנית, שבועיים בלבד לפני פתיחת הפסטיבל. זאת, בטענה שהעדר תקציב מדינה לשנה זו (מפני שעדיין לא אושר בכנסת) לא איפשר את הקמת הביתן.

יום הקולנוע הישראלי, שמתקיים זו השנה השנייה, נערך הפעם בסימן מחווה לשחקן המנוח יוסף שילוח. לדברי המארגנים, בשנה שעברה נמכרו באירוע 120 אלף כרטיסים. השנה הם מצפים למכירת 150 אלף כרטיסים, ועל פי צפי זה נבנה תקציב האירוע, המסתכם בחמישה מיליון שקל: שני מיליון שקל מגיעים ממשרד התרבות ומפעל הפיס (חצי מיליון לפרסום בטלוויזיה ומיליון וחצי לסבסוד עלות הכרטיסים), ושלושה מיליון שקל מהתאחדות בתי הקולנוע ובתי הקולנוע (חצי מיליון לפרסום ו–2.5 מיליון לסבסוד הכרטיסים).

כל האולמות של רשתות בתי הקולנוע יקרינו ביום רביעי אך ורק סרטים ישראליים. עם הסרטים שעדיין לא יצאו להפצה מסחרית ויוקרנו בטרום בכורה נמנים בין היתר "תיקון" של אבישי סיון, זוכה פרס הסרט הטוב בפסטיבל ירושלים והפרס השני לסרט הטוב ביותר בפסטיבל לוקרנו, וכן "ארץ פצועה", "באבא ג'ון", "היורד למעלה", "חתונה מנייר" ו"10% ילדה שלי", שיתמודדו כולם (לצד "המלים הטובות" של שמי זרחין) על פרס אופיר לסרט הטוב ביותר.

הטריילר של הסרט "תיקון"

על פי נתונים שפירסמה אתמול הלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה, בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הכרטיסים הנמכרים בבתי הקולנוע בישראל. לפי הנתונים, ב–2006 נמכרו תשעה מיליון כרטיסים, ב–2009 נמכרו 10.7 מיליון כרטיסים, ואילו ב–2014 זינק המספר ל–14.9 מיליון כרטיסים. לעומת זאת, מספרם של בתי הקולנוע נמצא דווקא בירידה: לעומת 59 בתי קולנוע שפעלו בישראל ב–2006, בשנה שעברה היה מספרם 52 בלבד. העיר שבה נמכרו הכי הרבה כרטיסי קולנוע ב–2014 היתה ראשון לציון (כמעט 3.5 מיליון), שהיא גם העיר המובילה מבחינת מספר אולמות הקולנוע שיש בה (49).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ