"באבא ג'ון" דובר הפרסית זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר

חברי האקדמיה העניקו את הפרס לסרטו של יובל דלשד, שייצג את ישראל באוסקר. סרטו של שמי זרחין, "המילים הטובות", נותר ללא פרסים. מורן רוזנבלט ורועי אסף זכו בפרסי השחקנים הטובים ביותר

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"באבא ג'ון", סרטו דובר הפרסית של הבמאי יובל דלשד, הוא הזוכה הגדול של טקס פרסי אופיר שהתקיים אמש (שני) במשכן לאמנויות הבמה באשדוד. הסרט זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר ובארבעה פרסים נוספים, ויהיה הנציג הישראלי לתחרות האוסקר האמריקאית, שבה יתמודד על פרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה. למרות שהיה הסרט בעל מספר המועמדויות הגדול ביותר, חברי האקדמית הישראלית לקולנוע לא העניקו אף פרס לסרטו של שמי זרחין, "המילים הטובות".

הסרט הזוכה "באבא ג'ון" הוא סרט הביכורים של הבמאי והתסריטאי יובל דלשד. הוא דובר עברית ופרסית, ומספר על נער שמגיע לגיל מצוות ומעדיף לשפץ גרוטאות במקום להיענות לרצון אביו ולהצטרף לעבודה בלול תרנגולי ההודו המשפחתי. בנוסף לפרס הסרט הטוב ביותר, זכה הסרט גם בפרסי הליהוק (נועה אלה), הצילום (עופר ינוב), המוסיקה (אייל סעיד) והעיצוב האמנותי (יהודה אקו).

מורן רוזנבלט. זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותרצילום: צביקה טישלר / ידיע

את פרס הבמאי הטוב ביותר בחרו חברי האקדמיה להעניק לארז תדמור, על סרטו "ארץ פצועה", שזכה בשלושה פרסים. רועי אסף, שהיה מועמד לשלושה פרסים בטקס – שתי מועמדויות בקטגוריית השחקן הראשי ומועמדות נוספת לפרס שחקן המשנה – זכה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר על הופעתו ב"ארץ פצועה". "מגיע לנו לחיות במקום טוב יותר ללא אלימות, ללא שחיתות, ללא פחד להתבטא ולהביע דעה. כל דעה", אמר אסף מעל הבמה. "מקום ללא ארונות להתחבא בהם, וללא ארונות להיטמן בהם".

פרס השחקנית הטובה ביותר הוענק למורן רוזנבלט, על הדמות של בחורה הלוקה בשכלה שגילמה בסרט "חתונה מנייר". פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר הוענק לדבורה קידר על הופעתה בסרט "ציפורי חול", ופרס שחקן המשנה ניתן לנורמן עיסא על הופעתו ב"מלחמת 90 הדקות".

שרת התרבות מירי רגב, שהעניקה את פרס הבימוי, אמרה מעל הבמה ששליחותו של הקולנוע היא "לשקף את המסורות התרבותיות של כולנו. אני מאמינה שאין לישראל שגריר טוב יותר מהיצירה והיוצרים". רגב ציינה שהיא מקדמת בימים אלה תקציב שיוקצה לשיווק של סרטים ישראליים ומיתוגם בעולם, וזאת מבלי לפגוע בתקציב ההפקות. כמו כן, אמרה שבעתיד הקרוב יוצב בכל אחד מפסטיבלי הקולנוע הגדולים בעולם ביתן שייצג את הקולנוע הישראלי.

רועי אסף. זכה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותרצילום: צביקה טישלר / ידיע

פרס על מפעל חיים הוענק בטקס לאלון גרבוז, המשמש ב-40 השנים האחרונות כמנכ"ל סינמטק תל אביב ויפרוש בסוף החודש מתפקידו. בנאום התודה שלו ציין גרבוז כי הטקס מתקיים ב-21.9 שהוא יום השלום הבינלאומי, והצהיר: "זה 48 שנים שאנחנו שולטים על עם אחר, הגיע הזמן לעשות שלום, הגיע הזמן לסיים את הכיבוש".

נאום עם התייחסויות פוליטיות השמיעה בטקס גם מור לושי, במאית הסרט "שיח לוחמים – הצלילים הגנוזים", שזכה בפרס הסרט התיעודי הארוך הטוב ביותר. לושי אמרה מעל הבמה, בין היתר, כי סרטים תיעודיים חייבים להיעשות מפני שכל עוד הכיבוש נמשך, קול אחר חייב להישמע, ותפקידם של היוצרים הוא לפרק את המציאות ולהעלות אותה לדיון.

לושי גם רמזה להפעלת הצנזורה באחרונה בהקרנת סרטי תעודה בערים שונות. "אנחנו כיוצרים תיעודיים נמשיך ליצור סרטים ביקורתיים ולהציג אותם במוסדות תרבות ברחבי הארץ, וזה מתוך אהבה למקום הזה ומתוך רצון לחיות במקום טוב יותר", ציינה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ