נירית אנדרמן

לאחר התנהלותה השנויה המחלוקת בהליך מינוי המנכ"ל החדש לסינמטק תל אביב, מסרבת כעת עיריית תל אביב לאפשר חפיפה מסודרת בין המנכ"ל היוצא, אלון גרבוז, לבין מחליפו. ביום ראשון האחרון שלחה יו"ר הדירקטוריון של הסינמטק, גילה אלמגור, מכתב לסמנכ"ל משאבי אנוש בעיריית תל אביב, אבי פרץ, ובו ציינה שבגלל העיכוב במינוי המנכ"ל הבא, היא מבקשת להאריך את כהונתו של גרבוז כדי לאפשר חפיפה מסודרת. עם זאת, העירייה הבהירה כי אין בכוונתה להאריך את כהונתו של גרבוז, וכי הוא יסיים את תפקידו כמתוכנן בסוף החודש.

במכתב ששלחה לפרץ, ציינה אלמגור כי באחרונה התכנס הוועד המנהל כדי לדון בבחירת מנכ"ל חדש לסינמטק, אך בסופו של דבר הנושא לא עלה לדיון והוא נבחן בימים אלה על ידי הנהלת העירייה והוועד המנהל. "משכך, הואיל וטרם מונה מנכ"ל חדש, יהיה זה ראוי לדחות את מועד פרישתו של מר אלון גרבוז עד לבחירת מנכ"ל חדש, וכמובן לאשר תקופת חפיפה ביניהם", כתבה אלמגור, והוסיפה: "מיותר לציין את חשיבות רצף הניהול של מנכל מכהן עד לכניסתו של מנכ"ל חדש, על מנת שלא לפגוע בניהול ובפעילות השוטפת".

גרבוז. הודיע לפני שנתיים על כוונתו לפרושצילום: מוטי מילרוד

ואולם, זמן קצר לאחר מכן הבהיר מנהל אגף משאבי אנוש בעירייה, זהר אבי, שכהונתו של גרבוז לא תוארך. במכתב ששלח אבי לגרבוז ביום ראשון, הוא ציין כי הנהלת העירייה אמנם דנה בבקשתה של אלמגור, אך הוחלט שלא לאשרה.

גרבוז הודיע לעיריית תל אביב על כוונתו לעזוב את התפקיד כבר לפני שנתיים, אך חודשים ארוכים חלפו עד שהוקמה ועדה לאיתור מחליף. בסופו של דבר, כ–200 מועמדים הגישו מועמדות לתפקיד. אף שתנאי המכרז דרשו שהמועמד או המועמדת לתפקיד יהיו בעלי ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום הקולנוע, בהפקה או ביצירה, החליטה בסופו של דבר ועדת האיתור להמליץ דווקא על מינויה של איסי וינטר אבקסיס, מנהלת מרכז ענב, שאינה עונה על דרישה זאת.

גורמים המצויים בפרטי הליך האיתור אמרו אז ל"הארץ" כי חברי הוועדה החליטו להמליץ על וינטר אבקסיס לתפקיד, בעקבות לחץ שהפעיל עליהם בכיר בעירייה. המינוי אמור היה לעלות לאישור בישיבת הוועד המנהל לפני כשבועיים וחצי, אבל בעקבות הפרסומים ב"הארץ" ומכתב ששלחו שניים מהמועמדים האחרים שבו איימו לפנות לאפיקים משפטים אם יאושר המינוי – הוחלט בעירייה להשהות את המינוי במטרה לבחון אותו מחדש.

בינתיים, שורה של יוצרי קולנוע העבירו ביום חמישי לראש העיר, רון חולדאי, מכתב שבו הזהירו מפני מינוי של אדם שאינו מתאים לתפקיד. "רגע לפני שמכבים את האור בסינמטק תל אביב אנו מבקשים, כמי שהסינמטק יקר ללבם, למנוע בחירה של מועמדת שהניסיון הקולנועי שלה לא מוכר ואינה עומדת בתנאי הסף למכרז", כתבו היוצרים. "הסינמטק הוא מחשובי הצמתים התרבותיים של ימינו. את ניהולו יש להפקיד בידי אוהב קולנוע שבקי במתרחש בקולנוע העולמי והישראלי, בעל ניסיון בארגון פסטיבלים, בעשיית סרטים ושתרומתו לאמנות הקולנוע כבר מוכחת". בין היתר, חתמו על המכתב הבמאים ג'אד (יהודה) נאמן, עמוס גיתאי, רם לוי, דן וולמן, אבי נשר ונורית קידר, והשחקניות יעל אבקסיס ואסי לוי.

בתגובה לידיעה בחר גרבוז לצטט משירו של ח.נ. ביאליק: "ראיתיכם שוב בקוצר ידכם ולבבי סף דמעה. איכה דלותם פתאום? איכה חדלתם ישע?" בנוסף, אמר: "אף אחד בצמרת העירייה לא מבין מהו סינמטק, ולפי התנהלותם, כנראה שהסינמטק גם לא מעניין אותם".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "בישיבה הבאה של ועד הסינמטק הנושא יועלה לדיון. לגבי סיום כהונתו של גרבוז – הדברים ייעשו בהתאם לצורך, ועל פי הסדרי הפרישה של עובדי העירייה הקבועים בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ