שלומי אלקבץ וגן דה לנגה זכו בתחרות התסריט הקצר של "הארץ", סם שפיגל וקרן גשר

"מנגו" מאת שלומי אלקבץ ו"רויטל היא חייזר" מאת גן דה לנגה, הם הזוכים בתחרות. הסרטים יוקרנו בפסטיבל הקולנוע ירושלים בקיץ 2016. הזוכים יקבלו מענקי הפקה בסך 125 אלף שקל כל אחד

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שני תסריטים, "מנגו" מאת שלומי אלקבץ ו"רויטל היא חייזר" מאת גן דה לנגה, הם הזוכים בתחרות התסריט הקצר 2015 של עיתון "הארץ", בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה ירושלים וקרן גשר לקולנוע רב תרבותי. כל אחד מהזוכים יקבל מענק הפקה בסך 125 אלף שקל ויידרש להפיק את סרטו בחודשים הקרובים במימון קרן גשר. שני הסרטים יוקרנו בבכורה בפסטיבל הקולנוע ירושלים ביולי 2016. אחד מהם יהיה סרט הפתיחה של הפסטיבל והאחר יתמודד בתחרות הסרטים הקצרים שלו.

"תסריט נועז ונוקב שעושה שימוש בסטריאוטיפים הישראלים ומעלה אל פני השטח את המתח הבין־עדתי והבין־מעמדי הפועם מתחת למציאות החברתית הטמפרמנטית", נימקו השופטים את בחירתם בתסריט "מנגו". "אלקבץ מעצב את דמויותיו בקווים היפר־ריאליסטים, מקצין אותן ומעמת ביניהן לכדי קומדיה סוריאליסטית אפקטיבית עד להתנגשות הבלתי נמנעת". את הסרט על פי תסריט זה צפוי אלקבץ לביים יחד עם אחותו, רונית אלקבץ.

גן דה לנגהצילום: מוטי מילרוד

על התסריט "רויטל היא חייזר" מאת גן דה לנגה כתבו השופטים: "תסריט אינטימי ורב קסם מאת יוצרת צעירה ומבטיחה. בתחפושת של פנטזיה ילדותית תמימה מנסחת המחברת עמדה ביקורתית כלפי הורות אגוצנטרית הפועלת לסיפוק צרכי עצמה. מעשייה אפלולית, מתוקה־מרירה, שכוחה האישי והפיוטי מפליג אל האוניברסלי ואל המופשט".    

דה לנגה, ילידת 1985, נולדה במצפה עמוקה בגליל וגדלה בנהריה. היא בוגרת בית הספר סם שפיגל, והסרטים הקצרים שביימה במסגרת לימודיה, ״סדק" ו״בבגה", הוקרנו בפסטיבלים רבים וזכו בשורת פרסים, ביניהם פרס ראשון של פורום מבקרי הקולנוע בפסטיבל סרטי הסטודנטים בתל אביב, ציון לשבח בפסטיבל ירושלים, ופרס הבמאית המבטיחה של פסטיבל סרטי הנשים ברחובות. תסריטה העלילתי הארוך "יאגה היא מכשפה" זכה בשנה שעברה בפרס בתחרות הפיצ'ינג בפסטיבל חיפה, והתקבל השנה לחממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי. דה לנגה שותפה ב"מעבדת הירח" — סטודיו לפיסול, ציור ובנייה של אפקטים ואביזרים מיוחדים לקולנוע.

אלקבץ הוא במאי, תסריטאי, מפיק וראש מסלול הקולנוע בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. יחד עם אחותו, רונית אלקבץ, כתב וביים את הסרטים ״ולקחת לך אישה״, ״שבעה״ ו״גט״. כמו כן ביים את הסרט ״עדות״ ואת העונה השנייה של סדרת הטלוויזיה ״רביעיית רן״. בקרוב ייצא לצילומים סרטה הראשון של מייסלון חמוד, ״לא פה ולא שם״, שאותו הוא מפיק, ובשנה הקרובה עתיד להצטלם הפיצ'ר הבא שיביים יחד עם אחותו רונית.

שלומי אלקבץצילום: דוד עדיקא

שני הזוכים נבחרו מתוך 202 תסריטים שהוגשו לתחרות — שמתקיימת לראשונה השנה — המיועדת לתסריטים לסרטים עלילתיים קצרים ומקוריים, שאינם עיבודים של יצירות קיימות, ושאורכם לא יעלה על עשר דקות. צוות של שמונה לקטורים, בוגרים של ארבעה בתי ספר לקולנוע בישראל, הופקד על קריאה ראשונית של התסריטים. הלקטורים חולקו לארבע קבוצות, קראו את התסריטים תוך הקפדה על כך שבוגר של בית ספר מסוים לא יקרא תסריטים שנכתבו על ידי בוגרים של בית ספרו, וכל קבוצה העלתה חמישה תסריטים לשלב הגמר של התחרות. להערכת רנן שור, מנהל בית הספר סם שפיגל שיזם את התחרות, בין 15 ל–20 אחוזים מהתסריטים שהוגשו לתחרות נכתבו בידי יוצרים שכבר ביימו פיצ'ר אחד לפחות. אריאל ריכטר הוא רכז התחרות.

20 התסריטים שעלו לשלב הגמר נמסרו לצוות השופטים, כל אחד מהם בצירוף עבודה קודמת של הבמאי המיועד לסרט. צוות השופטים — שכלל את הבמאי והתסריטאי שבי גביזון, הסופרת דורית רביניאן והצלם שי גולדמן — קרא את התסריטים, צפה בעבודות הקודמות של הבמאים וביצע סינון של המתמודדים. בסופו של דבר נותרו השופטים עם שני תסריטים, של אלקבץ ושל דה לנגה, והתקשו לבחור במנצח מבין שניהם. עקב כך, הסכימה זיו נוה, מנהלת קרן גשר, להוסיף לסכום המקורי של הפרס (150 אלף שקל) 100 אלף שקל נוספים, ובכך איפשרה את חלוקת הפרס בין שני זוכים.

הנהלת פסטיבל הקולנוע ירושלים החליטה להקרין את שני הסרטים בפסטיבל הקרוב. לאחר שתצפה בסרטים המוגמרים, תחליט הנהלת הפסטיבל איזה מהם יוקרן בטקס הפתיחה של הפסטיבל. הסרט האחר ישתתף בתחרות הסרטים הקצרים בו. הלקטורים של התחרות היו: אופיר גולדמן, מיקי פולונסקי, עמוס הולצמן, קובי מזרחי, רוני ריינהרץ, תומר שושן, רותי פרי בר וסתיו מרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ