הפגנות בהקרנת הבכורה של הסרט "סופרג'יסטית" בפסטיבל הקולנוע בלונדון

לפי הדיווחים, המפגינות הפעילו פצצות עשן בסמוך לבית הקולנוע במחאה על קיצוץ בתקציבי רווחה המיועדים לנשים המתמודדות עם אלימות בתוך המשפחה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

יותר ממאה מפגינות שיבשו אתמול את הבכורה הלונדונית של הסרט "Suffragette", שהוצג בהקרנת גאלה חגיגית כסרט הפתיחה של פסטיבל הקולנוע של לונדון. המפגינות פרצו מחסומים שהוצבו בכיכר ליססטר, התפרצו לשטיח האדום שנפרש במקום, ונשכבו עליו במחאה על קיצוצים בשירותי הרווחה העומדים לרשות נשים הסובלות מאלימות בתוך המשפחה. כך דיווחו אמש אתרי חדשות בריטיים. לפי הדיווחים, המפגינות הפעילו פצצות עשן בסמוך לבית הקולנוע "אודאון", שבו התקיימה ההקרנה. כוחות ביטחון שהיו במקום נאלצו להפעיל כוח כדי לפנות את המפגינות, והמשטרה תיגברה את הכוחות שהיו במקום והציבה מחסומים כדי לאפשר את המשך האירוע.

הסרט "Suffragette" (סופרג'יסטית), בכיכובן של הלנה בונהם קרטר, קארי מאליגן ומריל סטריפ, מביא את סיפורן של הנשים שהיו חלק מהתנועה הפמיניסטית בימיה הראשונים בבריטניה והתניעו את המאבק למען שוויון זכויות לנשים בממלכה ולמען זכות ההצבעה לנשים. הסרט, שאת תסריטו כתבה אייבי מורגן, הוקרן בבכורה בחודש שעבר בפסטיבל טלורייד האמריקאי, והוא מתמקד דווקא בנשים הפשוטות שהצטרפו למאבק, ולא במנהיגות שניצבו בחוד החנית שלו.

בי־בי־סי ו"גרדיאן" דיווחו כי המפגינות נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "קיצוצים באלימות בתוך המשפחה — הורגים", "נשים מתות אינן יכולות להצביע" ו"אנחנו סופרג'יסטיות". ההפגנה גרמה לעיכוב בלוח הזמנים של הקרנת הסרט, שהחלה בסופו של דבר באיחור.

"אנו מאמינות שכל הנשים המתמודדות עם אלימות בתוך המשפחה צריכות שתהיה להן נגישות מלאה (לשירותי) תמיכה וביטחון. מסתבר שהממשלה אינה שותפה לדעה הזאת מכיוון שהיא מקצצת מימון לשירותי תמיכה מצילי חיים", אמרה ל"גרדיאן" אחת המפגינות, ג'אנל בראון, מהארגון הפמיניסטי "Sisters Uncut".

הלנה בונהם קרטר המשיכה לחלק חתימות למעריצים ולהתייצב מול המצלמותצילום: אי־פי

הכוכבת הבריטית הלנה בונהם קרטר, שפסעה על השטיח האדום בזמן שהמפגינות פרצו אליו, המשיכה לפי הדיווחים לחלק חתימות למעריצים ולהתייצב מול המצלמות, כמתוכנן. בראיון שהעניקה מאוחר יותר ל"סקיי ניוז" אמרה קרטר שהמחאה הזאת היא התגובה ה"מושלמת" לסרט. "אני שמחה שהסרט שלנו עשה משהו. זו בדיוק הסיבה שבגללה הוא נעשה", ציינה.

מאליגן הביעה תקווה "שהסרט הזה יעניק השראה לכל אחד ואחת בכל הנוגע לאופן שבו הם רואים את העולם. החברה שלנו אינה מאוזנת — נשים וגברים — וסרטים מן הסוג הזה מעוררים דיון על האופן שבו אנו יכולים לתקן את חוסר האיזון הזה". ואילו השחקנית רומאלה גאריי, שמשחקת גם היא בסרט, אמרה: "אני שמחה לראות שהתנועה הסופרג'יסטית עדיין חיה וקיימת".

שלטים עם הכיתוב "נשים מתות לא יכולות להצביע", בהפגנה אמשצילום: רויטרס

ואולם, חלק מהמפגינות שמחו נגד הקיצוץ בשירותי הרווחה המיועדים לנשים המתמודדות עם אלימות בתוך המשפחה, התקוממו גם נגד העובדה שכל הנשים המוצגות בסרט הן לבנות, ושאין בו כל ייצוג לנשים הצבעוניות שהיו שותפות להקמת התנועה הפמיניסטית בבריטניה. "צוות השחקנים בסרט לבן כולו, והם משתמשים בסלוגן 'אנחנו מעדיפים להיות מורדים מאשר עבדים' אשר רומז על פסיביות או קבלה של העבדות", אמרה ל"גרדיאן" אחת המפגינות. "זוהי התעלמות מוחלטת מהעובדה שנשים צבעוניות היו מעורבות לחלוטין במאבק הסופרג'יסטי. הסרט הזה אינו מייצג אותן".

במסיבת עיתונאים שהתקיימה אמש לפני ההקרנה, התייחסה התסריטאית מורגן, לטענות הללו. "יהיה חבל אם הקונוטציה השלילית של השיח הזה — וזהו שיח חשוב — תטיל צל על הכוונה האמיתית והכנה של הסרט הזה, שהיא להעצים כל אשה ואשה ברחבי העולם ולגרום לה לחפש שוויון לכל הנשים. בשבילי זה הנרטיב החשוב באמת. עם זאת, השיח הוא באמת חשוב, וחיוני שנמשיך לדבר עליו", אמרה מורגן. היא גם דיברה על הקשיים הרבים שהיו כרוכים בהפקתו של הסרט. "סרט שמציב בחזית אנסמבל של דמויות נשים, שאינן מצחיקות או רומנטיות, זה דבר לא פשוט. זה היה מכשול עצום (שעמד בדרכנו)".

צילום: אי־אף־פי

המחאה על "הלבנת" ההיסטוריה בסרט "Suffragette" מצטרפת למחאה דומה שעלתה באחרונה בהקשר של הסרט האמריקאי "סטונוול", המבוסס על תחילת המאבק למען שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב בארצות הברית. כמעט 25 אלף איש חתמו בחודשיים האחרונים על עצומה הקוראת להחרים את הסרט, בבימויו של רולנד אמריך, בטענה שהוא "מלבין" את ההיסטוריה מכיוון שהוא מעלים את החלק החשוב שמילאו טרנסג'נדרים שחורים והיספנים בפרוץ העימותים האלימים נגד משטרת ניו יורק בסטונוול ב–1969.

צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ