היועץ המשפטי של סינמטק ת"א: ספק אם המנהלת הנבחרת עומדת בתנאי הסף

בחוות הדעת שכתב עו"ד רפאל נבון הוא מציע לחברי ועדת האיתור, שהמליצה על איריס וינטר אבקסיס כמנהלת החדשה של הסינמטק, להציג לפחות שניים או שלושה מועמדים לתפקיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי של סינמטק תל אביב, עו"ד רפאל נבון, קובע כי קיים ספק בנוגע לעמידתה של המועמדת לניהול הסינמטק, איריס (איסי) וינטר אבקסיס, בתנאי הסף לתפקיד. כך עולה מחוות הדעת שכתב עו"ד נבון ושהגיעה לידי "הארץ". בחוות דעתו ממליץ היועץ המשפטי לחברי ועדת האיתור שבחרה להמליץ על וינטר לבחון מחדש את עמידתה בתנאי הסף, ולהציג לפני הוועד המנהל של הסינמטק לפחות שניים או שלושה מועמדים לתפקיד. זאת, כדי שחברי הוועד המנהל יוכלו לבחור את המתאים מביניהם.

"לאחר לימוד ובחינה של החומר כולו הגעתי לכלל מסקנה, כי לכל הפחות קיים ספק באשר לעמידתה של הגב' וינטר בתנאי הסף, כפי שהוגדרו במכרז", כתב עו"ד נבון בחוות הדעת ששלח לשניים מחברי ועדת האיתור: גילה אלמגור המכהנת גם כיו"ר הוועד המנהל של הסינמטק, ומיקי ירושלמי שהוא אחד מחברי הוועד המנהל של הסינמטק (חברים נוספים בוועדת האיתור הם ראש אגף תרבות בעיריית תל אביב איריס מור, ומנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב יוחנן דן).

סינמטק תל אביבצילום: מוטי מילרוד

עו"ד נבון מתייחס במכתבו לתנאי הסף של המכרז שבו נכתב כי על המועמדת/ת להיות "בעל/ת ניסיון ניהולי (...) וכן בעל/ת 5 שנות ניסיון בתחום הקולנוע: הפקה ו/או יצירה". הוא מציין כי מיקי ירושלמי ואבי קטקו, מנהל לשכת התאגידים, הציגו לפניו דעה ולפיה "אין הכרח בחמש שנות ניסיון בתחום הקולנוע ודי בתקופת ניסיון הקצרה מחמש שנים, ובלבד שמצטרפת אליה תקופת ניסיון ניהולי, המשלימה אותה לחמש שנים". ואולם, עו"ד נבון מציין שהוא סבור כי "עמדה זו שהושמעה בפני לא מתיישבת עם לשונו של הסעיף המחייב ניסיון מצטבר בכל אחד מהתחומים".

המנכ"ל היוצא של הסינמטק, אלון גרבוז, שעזב את תפקידו בסוף החודש, הודיע לעיריית תל אביב על כוונתו לעזוב את התפקיד כבר לפני שנתיים, אך הוועדה לאיתור יורשו בתפקיד הוקמה רק השנה. בסופו של דבר, לאחר שפורסם המכרז, כ–200 מועמדים הגישו מועמדות לתפקיד. אף שתנאי המכרז דרשו שהמועמד או המועמדת לתפקיד יהיו בעלי ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום הקולנוע, בהפקה או ביצירה, החליטה בסופו של דבר ועדת האיתור להמליץ לוועד המנהל של הסינמטק למנות דווקא את איסי וינטר אבקסיס, מנהלת מרכז ענב, שככל הידוע אינה עונה על דרישה זאת.

גורמים המצויים בפרטי הליך האיתור אמרו אז ל"הארץ" כי חברי הוועדה החליטו להמליץ על וינטר אבקסיס לתפקיד, בעקבות לחץ שהפעיל עליהם בכיר בעירייה. המינוי אמור היה לעלות לאישור בישיבת הוועד המנהל בחודש שעבר, אבל בעקבות הפרסומים ב"הארץ" ומכתב ששלחו שניים מהמועמדים האחרים לתפקיד, שבו איימו לפנות לאפיקים משפטים אם יאושר המינוי – הוחלט בעירייה להשהות את המינוי כדי לבחון אותו מחדש. בין היתר, פנו גורמים בעירייה ליועץ המשפטי של הסינמטק וביקשו לקבל את חוות דעתו בנושא. למרות העיכוב במינוי, דחו בעירייה את בקשתה של אלמגור להאריך את כהונתו של גרבוז כדי לאפשר חפיפה הולמת לתפקיד.

עו"ד נבון מציין עוד בחוות דעתו כי את תנאי הסף המתייחס לחמש שנות ניסיון בתחום הקולנוע יש לפרש כהוראה המצריכה "ניסיון שיש בו משום עשייה קולנועית של ממש בפן האמנותי־יצירתי – היינו מעורבות בתהליך עשיית סרטים, ולא די בזיקה עקיפה או חלשה או בזיקה מנהלתית כזו או אחרת". ואילו מהמידע שהוצג לפניו באשר לעמידתה של וינטר אבקסיס בתנאי הסף הזה עולה כי זו "נקבעה אך ורק על בסיס הניסיון שרכשה במסגרת תפקידה כמנהלת מרכז ענב לתרבות, ועל בסיס הצהרתה של הגב' וינטר כי היא מערכיה את היקף העשייה הקולנועית שלה בשיעור של 20 אחוז מתפקידה זה".

היועץ המשפטי של הסינמטק התרשם כי הצהרתה זו של וינטר לא נבדקה באופן מעמיק. מעבר לכך, הוא מציין שוינטר מכהנת כמנהלת מרכז ענב כ–20 שנה "ומכאן ששיעור של 20 אחוז מהיקף זה נותן בחישוב מתמטי פשוט תוצאה של ארבע שנות ניסיון" – כלומר פחות מדרישת הסף.

עו"ד נבון מסיים את חוות דעתו בשלוש המלצות. הוא מציע לחברי ועדת האיתור לבחון שוב את עמידה של וינטר בתנאי הסף של ניסיון בתחום הקולנוע, ולערוך לה ראיון נוסף שיתועד בפרוטוקול מדויק, בנוכחותו של עו"ד נבון. כן הוא ממליץ שהוועדה תציג לפני הוועד המנהל של הסינמטק "את שניים או שלושה המועמדים הסופיים, לבחירתו של הוועד המנהל". ולבסוף הוא מציין: "לחלופין, ככל שתסברו כי לא נמצאו מועמדים ראויים מספיק ו/או ככל שתסברו שיש מקום לשנות מתנאי הסף שנקבעו במכרז – עליכם להביא את העניין להחלטת הוועד המנהל ובמידה שיאשר זאת, לפרסם מכרז חדש/נוסף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ