הסרט "רעד בעזה" יוקרן היום בסינמטק ירושלים; חברת מועצת העיר פועלת לבטל את האירוע

הסרט ההולנדי מלווה את עבודתו של מומחה לטראומה ברצועת עזה אחרי "צוק איתן". בעבר בוטלו הקרנותיו בערים שונות בעקבות לחץ של פעילי ימין. חברת מועצת העיר יעל ענתבי אמרה שתפעל להטלת סנקציות על הסינמטק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"רעד בעזה"צילום: צילום מסך מתוך הסרט "רעד בעזה"

יממה בלבד לאחר שנודע על הכוונה להקרין את הסרט התיעודי "רעד בעזה" היום (ראשון) בערב בסינמטק ירושלים, הודיעה חברת מועצת העיר ירושלים יעל ענתבי כי בכוונתה לפעול לסיכול ההקרנה. "אעשה כל שביכולתי בכדי למנוע הקרנה של הסרט השקרי הזה על חיילינו! לא בזמן הזה ולא בשום זמן אחר", כתבה ענתבי בדף הפייסבוק שלה ביום שישי. ענתבי איימה שאם ההקרנה תתקיים, היא תפעל להפעלת סנקציות על הסינמטק.

הסרט ההולנדי "רעד בעזה" מלווה מומחה לטראומה, יאן אנדראה, בכניסתו לרצועת עזה עם סיום קרבות "צוק איתן", ואת פגישותיו עם אנשי סיוע עזתים שעמם הוא משוחח על אבל, פחד וטראומה. ארגון אמנסטי הוא שמארגן את הקרנותיו של הסרט בישראל, ובחודשים האחרונים בוטלו שלוש הקרנות של הסרט שתוכננו להתקיים – בבאר שבע, בשדרות ובירוחם, בעקבות לחץ של פעילי ימין. לאחר ביטול ההקרנה במתנ"ס של ירוחם בחודש שעבר הוחלט להקרין את הסרט במקום אחר במועצה, ואולם בבוקר ההקרנה נוקבו צמיגי מכוניתה של מי שאירגנה את ההקרנה.

ביום חמישי הודיעה אמנסטי כי הסרט יוקרן היום בערב (ראשון) בסינמטק הירושלמי, וכי בתום הסרט ייתקיים פאנל בהשתתפותם של גיבור הסרט, יאן אנדריאה, וד"ר אילנה לח שהיא מטפלת באמנות בשיטה יונגאנית ומתנדבת בפסיכואקטיב – עובדי בריאות נפש לזכויות אדם. את הפאנל תנחה איבון דויטש – עו"סית קלינית העוסקת בפסיכותראפיה.

ואולם ביום שישי כבר פירסמה חברת מועצת העיר ירושלים פוסט בדף הפייסבוק שלה שבו איימה לסכל את ההקרנה. "בימים אלו, כאשר אנשי כוחות הביטחון עושים לילות כימים בהגנה על ביטחוננו, שוב מרימים ראש ארגוני סיוע הטרור כ"אמנסטי", כתבה ענתבי, נציגת סיעת פ"ז. לדבריה, הסרט "מכתים את המוסריות של חיילינו במסגרת הקרבות הקשים בצוק איתן", ואילו ארגון אמנסטי "בחר להשתיק את דבר קיום ההקרנה עקב טרפוד ההקרנה בערים אחרות". ענתבי הבטיחה לעשות כל שביכולתה כדי לסכל את ההקרנה. "אם בכל זאת יוקרן, אפעל להפעלת סנקציות על הסינמטק", הוסיפה.

בסינמטק הירושלמי מבהירים כי הקרנת הסרט נקבעה לפני זמן רב. "הסרט 'רעד בעזה' שובץ אמנם לתוכנית ההקרנות בסינמטק לפני מספר חודשים, אך למרבה הצער הפך רלוונטי בימים קשים אלה מאחר שהוא עוסק בשאלה כיצד ניתן לבנות חיים בעלי משמעות ולהשתקם מטראומה באזורי סכסוך ומלחמה. האמירות שבאו כנגד הסרט מעידות באופן מובהק שמי שכתב אותן לא צפה בו", מסרה בתגובה מנהלת הסינמטק, נועה רגב.

יונתן גר, מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מסר: "ביום השנה ללחימה עם עזה ביקשנו להקרין את הסרט, בכדי לנסות ולראות בני אדם בכל צדי הסכסוך. יכולת האמפטיה הזו הופכת לצערנו לרלוונטית במיוחד כעת, בארץ בכלל ובירושלים בפרט.  אנו מקווים שהקרנת הסרט והדיון יוסיפו רגע של שפיות בטירוף האוחז ברחובותינו בימים אלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ