"שיח לוחמים — הסלילים הגנוזים" ברשימת סרטי התעודה המועמדים לאוסקר

הסרט נכלל ברשימת 124 הסרטים המתמודדים על הפרס. בדצמבר תפורסם רשימה של 15 סרטי תעודה שיעלו לשלב הבא בתחרות, לקראת ההכרזה על חמשת המועמדים הסופיים בינואר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים"צילום: אבנר שחף/ yes דוקו

"שיח לוחמים — הסלילים הגנוזים", סרטה של מור לושי, הוא אחד הסרטים שיתמודדו השנה על פרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר. כך עולה מרשימת 124 הסרטים המועמדים לפרס בקטגוריה זו, שפירסמה אתמול (שישי) האקדמיה האמריקאית לקולנוע.

סרטה של לושי הוקרן בבכורה עולמית בינואר במסגרת תחרות סרטי התעודה של פסטיבל סאנדנס, ולאחר מכן הוקרן גם בפסטיבל ברלין ובשורה ארוכה של פסטיבלים נוספים. בין היתר, גרף הסרט שני פרסים בפסטיבל דוקאביב (לסרט הביכורים המצטיין ולתחקיר) ואת פרס אופיר לסרט התיעודי הטוב ביותר.

בסרט חושפת לושי הקלטות של שיחות עם חיילים שחזרו משדה הקרב, זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים — הקלטות שלא פורסמו מעולם. השיחות נערכו כחלק מאיסוף החומרים לספר רב המכר "שיח לוחמים", אבל חלקים מתוכן, שהיו שנויים במחלוקת, צונזרו אז על ידי הצבא. הסרט חושף אותם לראשונה ומשרטט תמונה כנה ושוברת לב של חיילים שיצאו למלחמה במטרה להגן על חייהם וחזרו שבורים ומיואשים משדה הקרב.

בין הסרטים האחרים המתמודדים על פרס האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר, סרטו החדש של מייקל מור "Where to Invade Next", המנסה בנימה משועשעת לבחון לאילו מדינות כדאי לארצות הברית לפלוש; "The Wanted 18" סרט פלסטיני שביימו עאמר שומאלי ופול קואן, שבאמצעות שילוב של אנימציה ולייב אקשן מביא סיפור הזוי שהתרחש בימי האינתיפאדה הראשונה, כאשר צה"ל יצא למרדף אחר 18 פרות ששימשו לייצור חלב בכפר הפלסטיני בית סאחור.

מתוך: "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים"צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון באדיבות yes

בדצמבר תפורסם רשימה של 15 סרטי תעודה שיעלו לשלב הבא בתחרות, לקראת ההכרזה על חמשת המועמדים הסופיים ב–14 בינואר. טקס האוסקר יתקיים ב–28 בפברואר 2016.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ