כך שינה מתכנת מחשבים בריטי את עולם הקולנוע

חובבי הקולנוע לא יכולים לדמיין את חייהם ללא מאגר המידע IMDb, שחוגג בימים אלה 25 שנה. איך התפתחה האובססיה הפרטית של קול נידהאם לפרויקט ענק חובק עולם?

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קול נידהאם, מייסד האתר: "יצרתי רשימת תאריכים וציינתי מתי צפיתי בכל סרט. אחרי שבועיים אמרתי למה לטרוח על דף אם אפשר ליצור מאגר נתונים?"
קול נידהאם, מייסד האתר: "יצרתי רשימת תאריכים וציינתי מתי צפיתי בכל סרט. אחרי שבועיים אמרתי למה לטרוח על דף אם אפשר ליצור מאגר נתונים?"צילום: אי-אף-פי

כמה פעמים היתה מריל סטריפ מועמדת לאוסקר (19), מתי יעלה למסכים הסרט החדש בסדרת "מלחמת הכוכבים" (17 בדצמבר), בת כמה היתה ג'ודי פוסטר כאשר צולם הסרט "נהג מונית" (12), ולמה לעזאזל החרים אל פאצ'ינו את טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ב–1973, כשהיה מועמד לפרס על הופעתו בסרט "הסנדק" (הוא כעס על שהיה מועמד לפרס לשחקן המשנה הטוב ביותר, ולא לפרס השחקן הראשי, אף שלדמות שגילם בסרט היה יותר זמן מסך מאשר לזו שגילם מרלון ברנדו, שזכה בסופו של דבר בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר)?

פעם צריך היה לקרוא ספרי קולנוע רבים ולהצטייד בזיכרון פנומנלי כדי להיות מסוגל לענות על שאלות ממין זה. אבל מאז שהפציע האינטרנט בחיינו, כל מי שעוסק בקולנוע, כותב על קולנוע או סתם אוהב קולנוע יכול להגיע למידע מסוג זה בקלילות, באמצעות כמה הקשות מהירות על המקלדת. IMDb, מאגר המידע האינטרנטי שמרכז כמויות מידע אדירות על סרטי קולנוע, על תוכניות טלוויזיה ועל האנשים השותפים ביצירתם, חגג בשבוע שעבר, 25 שנים להקמתו.

אל פאצ'ינו ב"הסנדק"

מבט חפוז לאחור בתוספת חישוב מהיר מגלה שמאגר הנתונים הזה יצא לאוויר העולם עוד לפני שרובנו ידענו בכלל על קיומה של רשת האינטרנט. הכל התחיל אי שם בשנות ה–80, כאשר קול נידהאם, מתכנת בריטי חובב קולנוע, גילה שהוא מתקשה לשמור על סדר בספריית הסרטים שלו. קלטות ה–VHS שנשאו כותרי סרטי שונים הלכו והתרבו על המדפים בביתו, והוא גילה שהזיכרון שלו מתקשה להתמודד עם עודף המידע שניסה לאגור במוחו.

"זה היה בימי מהפכת הווידיאו של שנות ה–80. היה לי אוסף של קלטות VHS, התחלתי לצפות בהרבה מאוד סרטים, והתקשיתי לזכור באילו מהם כבר צפיתי ובאילו עדיין לא", סיפר נידהאם לפיט המונד מהאתר "דדליין הוליווד". "לכן כמו כל חנון קולנוע התחלתי ליצור רשימה של תאריכים, וציינתי בה מתי צפיתי בכל סרט. אבל אז, אחרי שבועיים, חשבתי לעצמי, למה לטרוח עם רשימה כזאת על דף נייר, אם אני יכול ליצור מאגר נתונים? התחלתי להחזיר כל קלטת (שבה צפיתי) להתחלה, ורשמתי לעצמי את הקרדיטים המרכזיים, לשימוש פרטי שלי. זה היה דבר מאוד גיקי ומגוחך לעשות, אבל בסופו של דבר יצא מזה משהו טוב".

ג'ודי פוסטר ורוברט דה נירו ב"נהג מונית"

בעידן האבן של האינטרנט, כאשר הרשת הגלובלית כבר היתה קיימת אבל תוכנות הדפדפן עדיין לא, הגלישה בה היתה נחלתם הבלעדית של חובבי מחשבים. כמו גיקים רבים אחרים, גם נידהאם נהג אז לגלוש במערכת פורומים פרימיטיבית (USENET), שסיפקה מצע לקבוצות דיון בנושאים שונים, וכאשר החליט להעביר את מאגר הנתונים הקולנועי הראשוני שלו מן הנייר אל הרשת – הוא עשה זאת באחד הפורומים הללו. הוא החל להעלות לפורום רשימות של שחקניות ושחקנים, ועד מהרה הצטרפו אליו אחרים שהעלו רשימות של במאים ושל שחקנים ושחקניות שכבר אינם בין החיים.

מתוך "הסנדק". שני רק ל"חומות של תקווה"

בשלהי 1990 הרשימות הללו כללו כבר כ–10,000 סרטים וסדרות טלוויזיה, כולל פירוט של השחקנים והשחקניות שהופיעו בכל אחד מהם. כשראה את הרשימות הללו הולכות וצומחות במהירות לנגד עיניו, החליט נידהאם לכתוב מעין תוכנה פשוטה שתאפשר לבצע חיפוש במאגר המידע התופח והולך. ב–17 באוקטובר 1990 הוא העלה לרשת את כלי החיפוש שכתב, וכך יצר את הבסיס למה שנהפך עד מהרה ל־IMDb) Internet Movie Database).

מאגר המידע של נידהאם הלך והתרחב, עבר עם הזמן אל רשת האינטרנט המוכרת לנו כיום והזמין גולשים מכל רחבי העולם להרחיב את המאגר באמצעות מידע שיוסיפו בעצמם על סרטים, תוכניות טלוויזיה ואנשי מקצוע העובדים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בכל רחבי העולם. לא חלף זמן רב עד שגופים חיצוניים גילו את מאגר המידע הקולנועי המקוון החלוצי, והבחינו בפוטנציאל הגדול הטמון בו. שמונה שנים לאחר הקמתו החליטה ענקית המסחר האמריקאית אמזון להשקיע במיזם של נידהאם, מתוך הבנה שפרסום באתר יאפשר לה להגדיל באופן משמעותי את מכירות כותרי הדי־וי־די שלה. וכך ב-1998 IMDb נהפך לחברה בת של אמזון.

כיום IMDb כולל מידע על כמעט 3.5 מיליון סרטים, לא פחות מ–2.2 מיליון תוכניות וסדרות טלוויזיה, וכ–6.8 מיליון אנשים. למרות המספרים המבהילים הללו, כל אחד יכול לבדוק בו בקלילות מרשימה מי היו האנשים שעומדים מאחורי כל סרט או סדרה – החל במפיקים, הבמאים והשחקנים וכלה באחרוני המלבישים, הנהגים ועוזרי ההפקה הזוטרים ביותר. האתר מספק גם מידע על השנה שבה נוצר כל סרט (או סדרה), באילו פרסים זכה, היכן צולם, אילו ביקורות קיבל (של גולשים מזדמנים וגם של מבקרים מקצועיים), ומה היו הכנסותיו בבתי הקולנוע. בנוסף, האתר מציע גם ציטוטים נבחרים מתוך הסרטים השונים ופרטי טריוויה מאירי עיניים ולעתים משעשעים על אודותיהם, שמאפשרים לא פעם צלילה מהנה אל מאחורי הקלעים של סרטים טובים וגרועים, ישנים וחדשים, אמריקאיים ואירופיים, וכן, גם ישראליים.

הסרטים הטובים ביותר (לפי בחירת משתמשי האתר)

מורגן פרימן וטים רובינס ב"חומות של תקווה". הסרט הטוב ביותר לדעת גולשי האתרצילום: yes

1 "חומות של תקווה"

2 "הסנדק"

3 "הסנדק 2"

4 "האביר האפל"

5 " 12 המושבעים"

6 "רשימת שינדלר"

7 "ספרות זולה"

8 "הטוב, הרע והמכוער"

9 "שר הטבעות: שיבת המלך"

10 "מועדון קרב"

סדרות הטלוויזיה הטובות ביותר (לפי בחירת משתמשי האתר)

"אחים לנשק", הסדרה הטובה ביותר, על פי נתוני האתרצילום: David James / HBO

1 "אחים לנשק"

2 "עולם מופלא"

3 "שובר שורות"

4 "משחקי הכס"

5 "הסמויה"

6 "קוסמוס: מסע לחלל"

7 "קוסמוס"

8 "הסופרנוס"

9 "שרלוק"

10 "עולם במלחמה"

הסרטים המכניסים ביותר:

"אווטאר". הסרט המכניס ביותר על פי נתוני האתרצילום: Courtesy Twentieth Century Fox

1 "אוואטר"

2 "טיטאניק"

3 "עולם היורה"

4 "הנוקמים"

5 "מהיר ועצבני 7"

6 "הנוקמים: עידן אולטרון"

7 "הארי פוטר ואוצרות המוות: חלק 2"

8 "לשבור את הקרח"

9 "איירון מן 3"

10 "המיניונים"

הסרטים המכניסים ביותר בארה"ב אי פעם (בהתאם לאינפלציה במחירי הכרטיסים)

"חלף עם הרוח". הסריט המכניס ביותר אי פעם בארה"ב, על פי נתוני האתרצילום: אי־אף־פי

1 "חלף עם הרוח"

2 "מלחמת הכוכבים"

3 "צלילי המוזיקה"

4 "אי־טי — חבר מכוכב אחר"

5 "טיטאניק"

6 "עשרת הדיברות"

7 "מלתעות"

8 "דוקטור ז'יוואגו"

9 "מגרש השדים"

10 "שלגיה ושבעת הגמדים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ