היועמ"ש: החלטת עיריית באר שבע לבטל הקרנת הסרט "רעד בעזה" אינה מוצדקת

המשנות ליועץ המשפטי לממשלה כתבו לאגודה לזכויות האזרח כי הסרט "אינו נופל בגדר פעילות פוליטית אסורה", כפי שטען היועץ המשפטי של עיריית באר שבע. האחרון הורה על ביטול הקרנתו של הסרט, המתעד טיפול בטראומה בתושבי עזה לאחר מבצע "צוק איתן"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נירית אנדרמן

האיסור שהטילה עיריית באר שבע על הקרנת הסרט "רעד בעזה" ביולי האחרון היה לא מוצדק — כך קובעות המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן ודינה זילבר, במכתב שנשלח היום (רביעי) ליועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, דן יקיר. קורן וזילבר מבהירות במכתבן כי "הסרט 'רעד בעזה' אינו נופל בגדר פעילות פוליטית אסורה לפי חוזר מנכ"ל משרד הפנים", כפי שטען היועץ המשפטי של העירייה שהורה על ביטול ההקרנה.

ביולי החלו פעילי ימין "מתקפת אס־אם־אסים" על ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', זמן קצר לאחר שבוטלה הקרנת "רעד בעזה" בסינמטק שדרות בעקבות מתקפה דומה על ראש העיר שדרות. פעילי הימין דחקו בדנילוביץ' לבטל את הקרנת הסרט התיעודי ההולנדי, המתעד טיפול בטראומה בתושבי עזה לאחר מבצע "צוק איתן". הסרט אמור היה להיות מוקרן במקום משכנה של עמותת "פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי" — מקלט עירוני בבאר שבע שהעירייה מסרה לשימוש העמותה.

שני אנשים פורשים ידיים לצדדים בסרט "רעד בעזה"
הסרט "רעד בעזה"צילום: Geert van Kesteren / Offspring M

זמן קצר לאחר פניות פעילי הימין הורה היועץ המשפטי של עיריית באר שבע, עו"ד חיים טורקל, לראשי העמותה לבטל את הקרנת הסרט. טורקל הבהיר כי הנימוק לפסילה הוא איסור המופיע בחוזר מנכ"ל משרד הפנים, ולפיו אין לבצע פעילות פוליטית בנכסים שהעירייה מקצה לגופים שונים בעלות סמלית.

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח פנה לטורקל כדי שיחזור בו, בטענה שהקרנת הסרט כלל אינה פעילות פוליטית. יקיר ציין במכתבו כי לדברי יו"ר העמותה, "אין בסרט אזכור של מדינת ישראל או מעשיה או טרוניה כלשהי נגד ישראל, והוא עוסק אך ורק בדרך טיפול ייחודית במצבים פוסט טראומטיים". הוא הבהיר כי פסילת הסרט היא "הוראה לא חוקית ובלתי סבירה בעליל, שפוגעת בחופש הביטוי ובזכותו של פורום דו קיום לקיים פעילות תרבותית וחברתית".

ואולם, בעיריית באר שבע הותירו את האיסור על כנו, הקרנת "רעד בעזה" בוטלה, ובעקבות זאת פנה יקיר למשנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק את העניין. במכתבן מציינות קורן וזילבר כי הבהירו לטורקל שכדי למנוע פגיעה מעבר לנדרש בחופש הביטוי, "יש לפרש בזהירות ובצמצום את המונח 'פעילות פוליטית' המופיע בחוזר מנכ"ל משרד הפנים". לדבריהן, "יש לקרוא את המונח 'פעילות פוליטית' בחוזר כך שהוא מתייחס רק לפעילות פוליטית הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית. לפיכך, הסרט 'רעד בעזה' אינו נופל בגדר פעילות פוליטית אסורה לפי חוזר מנכ"ל משרד הפנים".

שלושה ילדים ואשה בסרט "רעד בעזה"
מתוך "רעד בעזה"צילום: Geert van Kesteren / Offspring M

בתגובה למכתב מסר יונתן גר, מנכ״ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, הארגון שעמד מאחורי ההקרנה בבאר שבע: ״'רעד בעזה' הוא סרט קצר על מציאות החיים בעזה לאחר ׳צוק איתן׳ ועל דרכי ההתמודדות שם עם טראומה. אך מעבר למטרה המיידית שלשמה ביקשנו להקרינו בישראל, שהיא לסייע בעדנו כחברה לראות בני אדם באשר הם גם במציאות של סכסוך, נראה כי תרומתו של הסרט הינה הרבה מעבר לכך. בעקבות ניסיונה הפסול של עיריית באר שבע להשתמש בכוחה כדי לפגוע בחופש הביטוי, חברו יחד פעילי זכויות אדם, איגודי היוצרים, אמנים, חברי כנסת, ובמיוחד באר-שבעים רבים, ועמדו על כך שחופש הביטוי יישמר. אנו מברכים על עמדתו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה, שלא רק תבטיח את היכולת להקרין את 'רעד בעזה' גם בבאר שבע, אלא תסייע בקביעת סטנדרטים שימנעו בהמשך ניסיונות של רשויות להגביל את חופש הביטוי״.

השתתפה בהכנת הידיעה: שרון פולבר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ