הבמאי תאופיק אבו ואיל: "פלסטינים כבר לא רוצים להגיש סרטים לקרנות, מחשש שיצנזרו אותם"

הוא דיבר בפאנל שהוקדש לקשר שבין חופש הביטוי ויצירה קולנוע והתקיים הערב בתל אביב. המפיק לירן עצמור, מיוזמי הפאנל, אמר: "מירי רגב מייצרת בהתבטאויותיה הפחדות חדשות"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאופיק אבו ואיל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"צנזורה עצמית היא הדבר הכי מפחיד. ומכיוון שהערבים במקום הזה תמיד חווים הכל לפני היהודים, עכשיו פלסטינים כבר לא רוצים להגיש סרטים לקרנות, מתוך חשש שיצנזרו אותם. זה מסוכן, וזה מגביר את הניכור", כך אמר היום הבמאי תאופיק אבו ואיל ("צימאון – עטאש") בפאנל שהוקדש לקשר שבין חופש הביטוי ויצירה קולנועית, שהתקיים בבית ספר מנשר. "אני קשרתי את גורלי במדינה הזאת לא מבחירה, אני חי פה, אבל אם אראה שאני לא יכול לעשות פה את הסרטים שלי, אשקול את דרכי. אני מאמין שיש פה אנשים טובים ששומרים עדיין על הפלורליזם, אבל הדי־אן־אי של הדמוקרטיה הישראלית משתנה עכשיו".

שורה של יוצרי קולנוע, משפטנים, ובעלי תפקידים אחרים בתחום הקולנוע השתתפו בפאנל "חופש הביטוי ויצירת קולנוע – איומים ואתגרים חדשים", שהתקיים לאור אווירת ההשתקה והצנזורה שמרחפת בחודשים האחרונים מעל ענף הקולנוע המקומי. המפיק לירן עצמור, שיזם את הכנס עם הבמאית מיכל אביעד, התייחס בדברי הפתיחה שלו לשרת התרבות מירי רגב, ולתחושת הפחד שהיא זורה בקרב יוצרים. "רגב מייצרת בהתבטאויותיה הפחדות חדשות. ריבלין אמר אתמול בעצרת (לזכר רבין) שהוא לא מפחד, אבל אני כן. אני מפחד. אני מפחד באופן אישי לפרנסתי, לאופן שבו דבריי יתפשו", אמר עצמור. "אני נזהר מאוד בדברי, שלא לומר שאני נזהר בסרטים שאני הולך להפיק וליזום. אני נזהר. המסרים של מירי רגב נקלטו והופנמו".

ואילו הבמאי רענן אלכסנדרוביץ' ("שלטון החוק") הזהיר בדבריו מפני התכופפות של היוצרים אל מול האיומים שמגיעים באחרונה מכיוון הממשלה. "אם נקבל על עצמנו את הניסיונות ההכוונה וההשתקה וניישר קו עם רצונותיהם של (נפתלי) בנט ו(מירי) רגב, ההיסטוריה תזכור אותנו כלא רלוונטיים, ככאלה שהתעלמו מדברים חשובים שקרו. וזו תמימות לחשוב ששיטות ההשתקה שכרגע מופנות נגד סרטים שעוסקים בכיבוש, לא יופנו בעתיד נגד קבוצות אחרות שיאתגרו את פעולת הממשלה. השתקה היא השתקה. היום לא רוצים לממן סרטים שעוסקים בכיבוש, מחר זה יהיה סרטים על אריתראים, ומחרתיים - סרטים על יוצאי אתיופיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ