איתי שטרן
איתי שטרן
אוהדי בית"ר ירושלים ביציע עם שלט "זר לא יבין זאת"
אוהדי בית"ר במשחק נגד בני סכניןצילום: ניר קידר
איתי שטרן
איתי שטרן

סרטון מתוך סרט תיעודי ישראלי חדש, העוקב אחר קבוצת בית"ר ירושלים ואוהדיה, פורסם השבוע באתר ה"גרדיאן" וקיבל יותר ממיליון צפיות ביומיים.

הסרט, "טהורה לעד", בבימויה של מאיה זינשטיין, צולם במהלך עונת הכדורגל של הקבוצה ב–2013, במסגרתה נוספו לקבוצה שני שחקנים צ'צ'נים, החלטה שערערה עד היסוד את יחסי הקבוצה וקהל האוהדים שלה, שראו בכך פגיעה ב"טוהר הגזע" של שחקניה.

זינשטיין, שליוותה את הגעת השחקנים לישראל בכתבה שיצרה לתוכנית "עובדה" בערוץ 2, הבינה שהיא יושבת על מכרה זהב וביקשה להרחיב את היריעה. היא קיבלה אישור מיו"ר בית"ר איציק קורנפיין לצלם את פעילות הקבוצה במהלך העונה, במהלכה הלך והצטמצם קהל האוהדים של הקבוצה באופן דרמטי, בשל כניסתם של השחקנים החדשים.

פרסום הסרטון ב"גרדיאן" מתוך הסרט, שישודר ב"יס דוקו" במהלך 2016, הוא חלק מקמפיין גיוס המונים שעורכת זינשטיין. אלא שהחשיפה הגיעה עם מחיר — אוהדיה האדוקים של הקבוצה, מצאו את פרופיל הפייסבוק של זינשטיין והחלו לשלוח לה איומים. "אני מקווה שתוך כמה חודשים אפשר יהיה כבר לחפש תקציב לסרט על ההלוויה שלך", נכתב באחד מהם. זינשטיין אמרה ל"הארץ" שלא ציפתה למבול התגובות הנזעמות, אך לא לגמרי הופתעה. "האמת היא שהטלפון הישראלי שלי בארץ אז את כל האיומים ששלחו לי לשם, פשוט עוד לא קיבלתי", היא מספרת מחדר העריכה בלונדון, בו היא מבלה את מרבית זמנה בימים האחרונים.

"העונה הזו שצילמנו ועקבנו אחריה היא דוגמה למה שקורה בחברה הישראלית מכל מיני בחינות", אומרת זינשטיין, "במסגרת התחקיר שעשיתי, דיברתי עם כל מיני סוציולוגים שאמרו לי שמה שקורה על המגרש תמיד מקדים את ההתרחשויות העתידיות בחברה. במובן מסוים זה סרט שמהווה תמרור אזהרה לכמות האלימות והגזענות, שלובו בדרכים כאלו ואחרות גם על ידי ההנהגה".

יש שיטענו שבית"ר היא לא קבוצה מייצגת של החברה הישראלית.

"זו טענה שאני שומעת לא מעט, אבל אני לא חושבת שאפשר להתעלם מהעובדה שבתחילת העונה היו באים למשחקים האלו 30 אלף איש ובסופה, בגלל השחקנים הצ'צ'נים, הגיעו בערך 300. היה לי מזל שאיציק קורנפיין, בצעד אמיץ במיוחד, נתן לי את הגישה להיכנס ולצלם את הכל מקרוב. זה איפשר לי לתעד באופן נדיר רגע שבו קהל של קבוצה פונה נגדה. הרי אין לזה אח ורע בעולם".

את מבקשת מההמון לממן את המשך הפקת הסרט. חסרים לך עוד 20 אלף פאונד. יכול להיות שמדובר במשימה קשה יותר כשאת מבקרת סנטימנט ישראלי כל כך?

"אני פונה לאנשים שמסתכלים על התהליך שעובר על החברה הישראלית, שמשתקף גם בסרט, ואומרת להם: אם אתה מוטרדים מהכיוון הזה, אתם מוזמנים להצטרף למסע שבו אני הולכת כבר שלוש שנים".

האם במהלך השנים הללו ובזמן הצילומים במיוחד נתקלת בתגובות קשות מצד ארגון האוהדים "לה פמיליה"?

"עם התחלת העבודה על הסרט הייתי צריכה לבחור צד. או שאני מסקרת את הקבוצה או את האוהדים. באיזשהו שלב, האוהדים הלכו ונעלמו מהתמונה כך שלא הרגשתי סכנה".

עד כמה היית מופתעת מהעניין שגילה קהל הקוראים של הגרדיאן בבית"ר ירושלים?

"בוא נגיד שלא ציפיתי שזה יהפוך לאייטם הנקרא ביותר באתר, אבל הבריטים הם חובבי כדורגל גדולים ואני חושבת שהסרט הזה הביא להם זווית על מה שקורה בישראל ממקום שאיתו הם יכולים להזדהות. בסוף, כדורגל זה לא רק ספורט. הוא מלא פוליטיקה כזו או אחרת. הוא לא טהור ולא נקי. הוא חלק מהחברה בה הוא משוחק. גם בישראל וגם בכל העולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ